Supapă de evacuare: consum îmbunătățit

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
SixK
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 670
Înregistrare: 15/03/05, 13:48
x 272

Supapă de evacuare: consum îmbunătățit




de SixK » 28/10/08, 20:39

O pistă care îmi trece prin cap pentru a economisi combustibil.

Montați o supapă de evacuare.

Acest dispozitiv se găsește în principal recent pe motociclete.
În teorie, supapa face posibilă creșterea cuplului la turație mică (reducând astfel consumul).

Montarea unui sistem real de supape este probabil dificil de pus pe loc pe o mașină, dar m-am gândit că montarea unui sistem de supape pe orificiul de evacuare cu un arc ar trebui să fie ușor de realizat la un cost redus pentru a studia utilitatea unui astfel de sistem.

SixK
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 28/10/08, 21:29

Bună Sixk

Te gândești la acest sistem?

http://en.wikipedia.org/wiki/EXUP

Imagine

Trebuie să fie ceva de făcut, nu prea greu de realizat, pe mașinile vechi. Am așa ceva în planurile mele pentru R19.

Pe EXUP poziționarea obturatorului nu este banală, este la locul joncțiunii unui 4 în 1 acordat (pentru o viteză relativ mare). Pe o mașină, galeria de evacuare unește conductele împreună cu mult înainte, fără a încerca să profite de reglarea acustică. Deci, poziționarea corectă de-a lungul evacuării trebuie găsită ...: Mrgreen:

Presupun că pe mașinile recente, îmbrăcate cu senzori lambda electronici și alți catalizatori, trebuie să fie mai dificil de realizat și să facă o diferență în performanța consumului.
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 28/10/08, 23:11

bonjour

Nu vreau să vă revigor, dar în anii 70 toate mașinile americane V8 aveau o supapă pe evacuare amplasată în general la ieșirea din galeria de fontă, această supapă la ralanti blochează parțial evacuarea, este controlată de un simplu spirală care, odată cu temperatura, o deschide treptat, scopul este de a avea o încălzire mai rapidă a blocului motor.
Mă agăț de motorul de 6 litri doar la vremea respectivă, eram preocupați de economia de combustibil.
Odată cu vârsta vehiculului, această supapă a devenit zgomotoasă, băieții au blocat-o în poziția deschisă.

În ultimul timp, fiul și-a refăcut toată evacuarea pe un Jetta Diesel (același motor ca și injecția indirectă de 1,6 l din Golf)
el a înlocuit conducta originală cu una mai mare din oțel inoxidabil cu un diametru de 52 mm și are, de asemenea, un amortizor de oțel inoxidabil cu restricție redusă, rezultând temperatura blocului motorului cu dificultăți de montare aproape fără încălzirea cabinei, în ciuda modificării calorstatului, va trebui să verifice mai atent acest lucru

André
0 x
SixK
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 670
Înregistrare: 15/03/05, 13:48
x 272




de SixK » 29/10/08, 11:17

@Flytox,

Într-adevăr, o supapă de eșapament precum sistemul Yamaha este probabil cea mai eficientă, dar pentru a reuși să montezi un sistem echivalent pe o mașină, poate fi complicat pentru o persoană.
Controlul supapei este mecanic ...

În mod ideal, ar trebui să fie posibil să controlați deschiderea electronic prin indexarea la citirea turației motorului.

De fapt, mă gândeam la un sistem mai simplu de configurat așa cum este descris în postarea mea anterioară.
O supapă simplă care s-ar deschide odată cu forța gazelor care părăsesc evacuarea.
Îmi imaginez că un astfel de sistem ar fi departe de a fi optim sau chiar ar putea aduce opusul rezultatului așteptat, dar având în vedere investiția redusă pentru a proiecta un astfel de sistem, merită să faceți câteva teste ...

@ander, o evacuare prea liberă nu este bună pentru performanța motorului.
La motociclete, când linia originală este schimbată într-o linie mai liberă, carburarea trebuie îmbogățită pentru a recupera performanța originală. În general, se obține un cuplu mai mare, pentru o putere mai mult sau mai puțin egală, dar acest lucru este în detrimentul unui consum excesiv semnificativ ...

SixK
0 x
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12




de abyssin3 » 29/10/08, 12:34

Dacă nu mă înșel, am crezut că am văzut un fel de supapă pe evacuările camionului. Nu știu exact rolul său.
Sunt singurul?
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3

Supapa de evacuare




de Alain G » 29/10/08, 13:12

hi
Nimic nou, pe snowmobile-urile Ski Doo, există de mult timp și concurența a copiat sistemul, deoarece este atât de eficient.

Această supapă funcționează RAVE (Rotax Ajustable Variable Exhaust) cu o diafragmă pe capul motorului și funcționează cu presiunea evacuării.
Acest lucru mărește cuplul la viteză mică și reduce consumul.

Iată un link unde putem vedea sistemul:

http://motomarine.forumactif.com/mecani ... -t3999.htm
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 29/10/08, 20:54

Buna Alain G.

Acest sistem este montat pe un motor în doi timpi, este echivalentul modelului Yamaha YPVS inventat în anii 70. Acest sistem schimbă schema de evacuare în funcție de turație în principal pentru a îmbunătăți cuplul la turație mică.

Pentru Sixk
În mod ideal, ar trebui să fie posibil să controlați deschiderea electronic prin indexarea la citirea turației motorului.

Pentru început, puteți realiza un ansamblu foarte simplu, din care căutați deschiderea optimă la viteză stabilizată. Dacă aveți un câștig, puteți urmări un management mai sofisticat.

Cel mai simplu ansamblu pe care l-am găsit, obțineți o clapetă de carburator cu tija divizată. Forezi la diametrul axei fluturelui și chiar prin țeava de evacuare perpendiculară pe axa sa. Pentru ca partea fluture să poată intra în țeavă, faceți o fantă cu o polizor pe o parte. Pui fluturele în fantă și țeava de eșapament. Închizi totul cu sudarea cu arc sau altele ...

Imagine

Ideea ta despre o supapă cu arc trebuie să poată funcționa și ea. Arcul nu ar trebui să funcționeze prea fierbinte, acest lucru i-ar schimba comportamentul ... odată cu încărcătura. Schimbând rigiditatea sau preîncărcarea arcului, schimbați legea de deschidere, un câmp frumos de explorare ... : Mrgreen:

În desenul de mai sus, dacă accelerația este descentrată pe axa sa, poziția sa nu mai este neutră și va reacționa cu fluxul de gaze de eșapament. Arcul poate avea loc cu ușurință pe axă sau pe pârghie.
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2

Re: Supapa de evacuare: consum îmbunătățit




de tăietor de lemne » 30/10/08, 19:21

SixK a scris:O pistă care îmi trece prin cap pentru a economisi combustibil.

Montați o supapă de evacuare.

Acest dispozitiv se găsește în principal recent pe motociclete.
În teorie, supapa face posibilă creșterea cuplului la turație mică (reducând astfel consumul). [...]
Dacă nu mă înșel, Yamaha EXUP a fost inventat la sfârșitul anilor 80 (deci nu chiar recent ...) și a fost destinat în principal îmbunătățirii caracterului „ascuțit” al celor 4 cilindri japonezi din acei ani. -la ...

Nu cred că este util pe o mașină (mai ales că din ce în ce mai multe mașini sunt supraalimentate) și, în plus, nu cred că acest sistem a fost copiat de alți producători ... Spre deosebire de supapele 2T pe care le-am găsit la TOȚI producătorii!

Pentru supapele de pe camioanele abisiniene, este în mod normal un sistem de frânare („retarder”), la fel ca „TELMA” electromagnetic.
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Supapa de evacuare: consum îmbunătățit




de Flytox » 30/10/08, 19:42

Bună ziua Buchreron

Pentru supapele de pe camioanele abisiniene, este în mod normal un sistem de frânare („retarder”), la fel ca „TELMA” electromagnetic.


Un kit de ghilotină a existat și în Kit pentru a se monta pe umerașul eșapamentului bicicletelor Trial spaniole în 2 timpi (Bultaco, Montesa, Ossa) în anii 70-80. Acest lucru a făcut posibilă frânarea motorului „puțin” la coborâri lungi, de exemplu. Dar cu un control manual, la cea mai mică manevră falsă, ... blocat. : Mrgreen:
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 30/10/08, 21:41

: Arrow: M-am uitat și la supapele de tip EXUP, al căror principiu ar putea fi util pentru reglarea funcționării unui reactor de dopaj sau a unei pantone.
Am descoperit că aceste supape nu erau foarte fiabile și necesitau întreținere regulată.

În ceea ce privește utilizarea lor pe motoarele actuale, acestea sunt similare cu „tencuielile pe picioare din lemn”. Astăzi, pentru a optimiza umplerea cilindrilor și fenomenele acustice, ne jucăm direct pe un timp variabil al diagramei de distribuție.
Aceasta este alegerea adoptată de Honda, a cărei măiestrie tehnologică este mai avansată decât Kawasaki ...
În industria automobilelor, BMW a reușit să elimine supapa de accelerație și să reducă pierderile de performanță (prin pompare) pe care le-a provocat. Sistemul lor de distribuție variabilă VANOS acționând asupra arborilor cu came de admisie și evacuare.

Viitorul va fi, fără îndoială, în distribuția controlată electronic de către acționatori individuali de supape electromagnetice, pneumatice sau de altă natură ... precum ceea ce se face în Formula 1.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 563