Temperatura fumului dintr-un motor de căldură

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Pierre-Yves
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 120
Înregistrare: 06/12/07, 17:13
Locul de amplasare: Rennes-Quimper

Temperatura fumului dintr-un motor de căldură




de Pierre-Yves » 27/11/08, 17:05

este posibil să folosiți temperatura gazelor de eșapament pentru a verifica dacă un motor termic funcționează cu un cuplu bun?

Este posibil ca acest subiect să fie deja acoperit undeva în acest sens forum, dar nu am găsit.

merci!
0 x
optimizare, economii de energie
http://www.avel-vor.fr
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 27/11/08, 20:16

Bună ziua Pierre-Yves

este posibil să folosiți temperatura gazelor de eșapament pentru a verifica dacă un motor termic funcționează cu un cuplu bun?

Întrebarea este bizară ... Pentru a utiliza parametrul „temperatura de evacuare”, ceilalți parametri ai motorului ar trebui să fie aproximativ constanți, pentru a putea face comparații / o curbă de referință care au o semnificație (cuplu / temperatură). Un fel de lucruri pe care le poți face ... pe o bancă de testare a motorului. Pe o mașină în care totul variază în același timp ..... :?

Nu, dacă asta îți răspunde la întrebare, dar în mod suspect, pe un motorină atmosferică, temperatura evacuării crește odată cu încărcarea. Pe R19-ul meu, un mic plat fals de nimic și temperatura evacuării variază de la 258 la 315 ° la 95 km / h. Piciorul aproape până la fund într-o urcare la 90 km / h și am 450 °.
În niciun caz nu am putut deduce că cuplul meu maxim este la o astfel de viteză / viteză etc.
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 103