Compresorul termocinetic al lui Joseph Haiun

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
diablotruc
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 26/03/06, 22:10

Compresorul termocinetic al lui Joseph Haiun




de diablotruc » 03/10/06, 20:18

Invenția unui inginer francez poate schimba totul

Creșterea eficienței centralelor cu cel puțin 10%: aceasta este faza revoluționară a inginerului Joseph Haiun. Două păsări cu o singură piatră: recuperează căldura respinsă de centrale și transformă-o în energie datorită compresorului său termocinetic, economisind astfel energie și mediu. Mai ales atunci când știm că, de obicei, câștigurile de un punct necesită investiții colosale.

Cel mai strălucit lucru despre procesul său este că funcționează „și” datorită injecției de picături de apă de 5 microni.

Un punct de rentabilitate câștigat în 1 ar fi reprezentat, la nivel mondial, o economie de aproximativ 2002 terawați-oră, sau 110 milioane de tone de petrol echivalent și 9.46 de milioane de tone! mai puțin CO83 eliberat în atmosfera noastră săracă ...

Vezi articolul complet la pagina 88 din revista "science et vie" din octombrie 2006
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 03/10/06, 23:16

Iată articolul în cauză (sperăm că îl vom obține în calitate mai bună în curând):

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 03/10/06, 23:18

Văzând diagrama de pe ultima pagină, mă întreb dacă nu există asemănări posibile cu un panton „funcțional” ...

Îți amintește asta de André? (index: A380 : Cheesy: )
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 04/10/06, 02:29

bonjour,

Există o mulțime de similitudini și, așa cum o repet de multe ori pentru ca un panton să funcționeze, este necesar să-l fac să înghită microgocuri de apă, nu să aburească reactorul. Faza sa primară nu face altceva decât să rupă picăturile în altele mai subțiri prin impactul pe peretele fierbinte al reactorului și pe tijă, motiv pentru care nu fac o tijă de intrare aerodinamică la ieșirea tijei o fac concavă pentru a face o depresiune bruscă, la capătul tijei conice fluidul își ia toată viteza și în acest moment picăturile sunt rupte și foarte mici, dar trebuie să rămână în picături, tot în această cameră este căldura de evacuare trebuie să fie concentrat (strangularea conductei de evacuare) în acest moment există o relaxare bruscă, cu o absorbție a căldurii, este, de asemenea, la capătul tijei și pe centrul tijei pe care observă urmele cavitației.
Pentru a genera o undă de șoc, am procedat într-un alt mod în care v-am spus în posturile mele anul trecut, am realizat conducte de ieșire a reactorului multitube și de diametru mic cu o supapă cu bilă care vibrează pentru a circulație pulsatilă în reactor Reglarea supapei este foarte delicată, precum și lungimile conductelor.
în ciuda tuturor acestor observații care nu explică modul în care ceea ce iese din reactor îmbunătățește funcționarea motorului,
iar în cazul nostru nu este un exces de presiune care face îmbunătățirea, este altceva care îmbunătățește eficiența motorului!

Ar fi interesant să examinăm tuburile Ranque, tuburile care se găsesc în cutii electronice pentru a le răci cu un jet de aer comprimat, un simplu vortex într-un venturi rudimentar care face cald pe o parte și rece pe o parte. cealaltă parte și chiar și unele asamblări, ieșirea la cald și la rece sunt concentrice, prima pe care am văzut-o a fost într-un instrument de măsurare cu laser (ZIGO)

Diferite experiențe de tije, curgere pe un punct și depresiune pe o tijă pentru a verifica temperatura din mijlocul tijei.

André

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 04/10/06, 09:42

Christophe a scris:Iată articolul în cauză



Mulțumesc Christophe, văd că avem aceleași lecturi :D

Când am citit și acest articol, m-am uitat mai degrabă la duza de injecție
Observați "orificiul" orizontal pe partea cilindrică chiar înainte de conul de accelerație a duzei; este cu siguranță conceput pentru a stabili un flux turbulent de apă înainte de accelerarea acesteia

Poate o idee de reținut pentru injecția de apă.

André, testele tale îmi fac să vreau să reiau editarea Pantonei!

Bug, ar lua 2 vieți ... sau o viață fără muncă obligatorie : Cheesy:
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 04/10/06, 10:45

Ah, știam că André va explica toate acestea.

De André, pentru gestionarea imaginilor puteți utiliza din nou funcția de încărcare pe server („Adăugați o imagine sau un fișier pe forum")

Nu am reușit să vă corectez postarea plină de mici erori. Puneți, vă rog, imaginile de pe server și o voi corecta :)
0 x
freddau
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 641
Înregistrare: 19/09/05, 20:08
x 1




de freddau » 04/10/06, 11:44

Există o modalitate de a obține articolul în format Adobe.

L-aș transmite departamentului nostru de energie.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bob_isat
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 290
Înregistrare: 26/08/05, 18:07




de bob_isat » 04/10/06, 12:14

deci atunci când injectăm apă în aerul fierbinte aproape de viteza sunetului, aceasta accelerează.

dar în reactor viteza este aproape de 200 pe oră ...

și apoi în reactor există mai multă presiune în amonte (athmo) decât în ​​aval (presiune în colector), spre deosebire de acest sistem.


ne întrebăm chiar cum poate funcționa:

Mai rămâne 1 bar

1.3 bare în dreapta și fluidul în mișcare ... de la stânga la dreapta!
Dernière édition alin bob_isat 04 / 10 / 06, 13: 24, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 04/10/06, 12:17

freddau a scris:Există o modalitate de a obține articolul în format Adobe.

L-aș transmite departamentului nostru de energie.


În acest caz, puteți cere „departamentului dvs. de energie” să cumpere S&V în cauză, nu? Asta e cea mai mică ... :|
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 04/10/06, 17:50

bonjour
bob_isat a scris:deci atunci când injectăm apă în aerul fierbinte aproape de viteza sunetului, aceasta accelerează.

dar în reactor viteza este aproape de 200 pe oră ...

și apoi în reactor există mai multă presiune în amonte (athmo) decât în ​​aval (presiune în colector), spre deosebire de acest sistem.


ne întrebăm chiar cum poate funcționa:

Mai rămâne 1 bar

1.3 bare în dreapta și fluidul în mișcare ... de la stânga la dreapta!


Curățați puțin pulsoreactoarele supapelor și cele fără supape
vei înțelege de ce. A pus convergent și divergent între cameră. (este mai ușor pentru un handyman să devină divergent și convergent prin forma tijei decât a camerei), deși prefer o supapă care dă șocuri fluidului, cum ar fi chestia cu pulsos pe care o avea în mod natural în cilindrii unici și la motoarele cu turație redusă.
Ia energie termică și produce abur cu o cameră adecvată, crește viteza gazului și o reduce mai mult, dar
temperatura de ieșire este foarte apropiată de ceea ce găsim într-un panton care funcționează temperatura gazelor fierbinți și la fel de aproape de ceea ce găsim într-un turbo diesel la viteză mică
Am testat reactorul sub presiune cu aerul de la turbo.
depresiunea din reactor a fost întotdeauna recomandată, dar este pentru a da o viteză gazului din raector.

André
0 x

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 161