Tur turistic ecologic?

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Amaury
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 19/03/09, 14:11

Tur turistic ecologic?




de Amaury » 19/03/09, 14:21

Bună ziua tuturor!

M-am interesat de ceva timp forum, și în special la experimentele cu motoare „curate”. Am făcut o mulțime de cercetări cu privire la motorul pantone, de exemplu, și mai recent stirling.

De ceva timp, am un plan de a călători în jurul lumii într-o dubă sau camion transformat și recunosc că ideea de a călători cu un impact ecologic mai mic mă interesează foarte mult: ideea ar fi să plec pentru 1 un an sau mai mult. un pic mai mult, și să treacă prin Asia înainte de a reveni în Africa (da, nu este un turneu mondial „real”, dar ideea este acolo), făcând mici rapoarte despre persoanele întâlnite pentru a constrânge limba , istoria pentru a arăta că bariera cuvintelor se află în cap (90% din comunicare este non-verbală) și pentru a se exprima altfel decât prin propoziții.

Aș vrea să știu, concret, știind că am doar câteva baze ale terminalului S în fizică și nu cunosc cunoștințe de mecanică, dacă ar fi posibil să se ia în considerare un motor hibrid pentru un camion mic pentru a acoperi cei 40 sau 60 km , știind că micul camion în cauză va fi cu siguranță de la OCCAZ, cu cel puțin 000 km pe ceas.

Motorul Pantone? având în vedere experimentele care nu sunt toate reușite, lipsa mea de cunoștințe mecanice, nu pot „fabrica” niciunul, mai mult, există o constrângere importantă: ideea ar fi să avem un motor cu cea mai mică cantitate de electronică posibilă, și un motor „actual”, din motive de „găsire” a pieselor din țările traversate.

Aici aș vrea să mă ajuți să-mi duc la bun sfârșit proiectul, chiar dacă mă ghidează spre alternative interesante!

Mulțumesc că m-ai citit și să ai o zi bună tuturor!
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 19/03/09, 19:04

Buna Amaury, :D
Te-ai gândit vreodată să faci cercetări pe motoarele de căutare în stil Google?
S-ar putea să găsiți câteva lucruri interesante de genul acesta.
http://info65.over-blog.com/article-21315503.html
Drum bun :D
PS, ar fi frumos să urmezi câteva cursuri de seară la mecanică.
Imagine
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Amaury
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 19/03/09, 14:11




de Amaury » 19/03/09, 21:51

Vă mulțumim pentru răspunsul dvs. Lejustemilieu,

Citisem deja un articol despre acest lucru, dar uleiul de prăjit nu este exact ceea ce caut: nu caut economii în bani, ci economii în impactul poluării.

de fapt, noțiunea de ecologie (ecologie relațională, etc etc) este o parte integrantă a proiectului și ideea ar fi cu adevărat să aducă în jurul lumii un mesaj care spune că este posibil să te distrezi fără a polua pretutindeni, indiferent dacă nivel al naturii sau la nivel uman.

De aceea m-a interesat pantonii, este simplu, mesajul este puternic (apa într-un motor, este încă un mesaj destul de mare!) Și purtătorul ...

Alte pareri?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 19/03/09, 22:26

amaury a scris:Citisem deja un articol despre acest lucru, dar uleiul pentru prăjit nu este exact ceea ce caut: nu caut economii în bani, ci economii în impactul poluării. [...]
Lucru bun: dacă folosești un camion vechi, exact asta se întâmplă cu uleiul ...
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Amaury
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 19/03/09, 14:11




de Amaury » 19/03/09, 22:58

Nu am de gând să vă spun că arderea uleiului de gătit este dăunătoare. Poate nu la fel de mult ca un camion diesel vechi, poate, dar nu de aici vin ...

Mi-aș dori un concept mai inovator și mai ales mai global, ceva pe care toată lumea îl poate face și îl poate avea, de aceea m-am gândit la pantone ...

Dar, mai serios, nu aveți idei?

mulțumesc pentru răspunsuri oricum : Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 19/03/09, 23:12

0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 19/03/09, 23:19

amaury a scris:Nu am de gând să vă spun că arderea uleiului de prăjit este dăunătoare. [...]
Ce înseamnă, dăunător? :?:

În funcție de unde mergeți, ar putea fi mai ușor pentru oamenii pe care îi întâlniți să folosească ulei vegetal decât să facă un Pantone care funcționează cu adevărat ...
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 19/03/09, 23:23

amaury a scris:[...] De aceea m-a interesat pantonii, este simplu, mesajul este puternic (apă într-un motor, este totuși un mesaj destul de mare!) Și purtătorul [...] ...]
Dacă mesajul este întors în aceeași direcție ca reporterul de bază care spune „apă = combustibil”, acesta este un mesaj mincinos, mai presus de toate ... (mai mult decât transportator)
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 19/03/09, 23:33

Iată ultimul raport: https://www.econologie.com/4l-trophy-a-l ... -4058.html
care se potrivește bine subiectului în altă parte ...
0 x
Amaury
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 19/03/09, 14:11




de Amaury » 20/03/09, 00:28

VHB și agro-combustibilii în ansamblu sunt o mulțime de probleme în întreaga lume, trebuie să cunoașteți istoria prețului tortilla în Mexic, revoltele foamei de pretutindeni ...

O lume care funcționează cu combustibili agricoli este o lume în care petrolul este înlocuit cu cereale sau altele, dar este întotdeauna o lume a speculațiilor, unde există o miză de bani care este foarte importantă.

De fapt, nu m-am exprimat suficient de clar, nu vreau acest tip de combustibil, deoarece pune o problemă etică într-un loc sau altul și constat că asta deplasează problema.
M-am uitat cu atenție la link-urile dvs., iar Trofeul 4L m-a interesat destul de mult (deja mă uitasem, dar ca să spun adevărul, îmi dau seama că, dacă îl construim, știm să îl remediem), și chiar cred că se orientează spre panton .
Cu excepția cazului în care stirling-ul poate prezenta oportunități interesante sau chiar că se dezvoltă motorul cu hidrogen (am citit undeva că un profesor pensionar a găsit o modalitate de a transforma aerul / apa în hidrogen într-un motor) ...

De fapt, din punct de vedere tehnic, mi-aș fi dorit să fi avut și mai multe oportunități (dar nu este nevoie să fac cercetarea pentru mine, vă asigur) cu privire la motoarele cu energie alternativă: am vorbit despre uleiuri, sunt pe pistone track, dar după ...?

Multe mulțumiri tuturor pentru contribuții!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 232