Turbulator de vortex cu economie de combustibil: CU

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
YVV
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 04/04/05, 18:45
x 1

Turbulator de vortex cu economie de combustibil: CU




de YVV » 22/08/06, 11:38

Caut informații mai specifice despre sistemul AVEC. este ceea ce chemați pe forum generator de turbulență ? Nu sunt sigur că nu am ocazia acum să petrec ore și ore citind ce a fost postat pe site-ul web forum.
dacă am înțeles corect, este vorba despre un fel de elice pe care îl așezați în admisia de aer înaintea ciclindrelor. dar o clarificare importantă: este bine plasată după filtrul de aer?
astfel, pe traficul meu diesel (renault), aerul ajunge printr-un furtun din filtrul de aer (dreptunghiular), apoi de acolo este împărțit în 4 conducte pentru a intra direct în camera de ardere. ceea ce înseamnă că trebuie să plasez 4 "elice" doar în țevile care intră în camera de ardere a spațiului de filtrare? mă fac să mă înțeleg?

notă: dacă linkurile nu funcționează, mergeți la http://quanthomme.free.fr apoi faceți clic pe continuarea și viitorul quanthomme, apoi pe știri și, în cele din urmă, în a 3-a știre din 17082006 „avertisment important CU”

de îndată ce sunt mai bine informat, o fac pentru traficul și bicicleta mea și vă voi ține la curent.

multumesc pentru un raspuns.
Om
Yv
0 x
Cu toții suntem frați. Unii mai mult decât alții ....
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79127
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 22/08/06, 12:01

Da, este același lucru, dar cu mai puține explicații decât pe forums aici...:) Dacă aceasta este ideea vine de aici ...

https://www.econologie.com/forums/economiseu ... vt669.html

Vă mulțumim pentru feedback.
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 22/08/06, 15:47

bonjour
Pentru turbulatorul pe un motor diesel de ultimă generație, economia nu poate fi măsurabilă, de aceea, zero
Pentru magneții pe un motor este minim ca economiile
acest lucru dă o ușoară senzație de accelerație și în continuare ..
Și aveți grijă dacă jucați pe conducta de combustibil, după filtru, că totul este curat, un pic de porc în pompă veți regreta.
Magneții sunt neodimii luați de pe un hard disk

Turbulatorul (turbină) este eficient pe motoarele pe benzină cu sondă Lamda și nu pe toate motoarele.
Magnetul este puțin mai bun la motorul pe benzină. (Nimic de urcat pe perdele)
Dar nu trebuie să ne gândim că economia ambelor este cumulativă.
ambele acționează asupra vitezei de ardere, motiv pentru care motoarele controlate de computer se adaptează acestor condiții noi.



André
0 x
denis
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 944
Înregistrare: 15/12/05, 17:26
Locul de amplasare: rhone alpes
x 2

Un economizor de combustibil turbulator: CU




de denis » 22/08/06, 16:52

"Turbulatorul (turbina) este eficient pe motoarele pe benzină cu sonda Lamda și nu pe toate motoarele"
salut Andrew, asta înseamnă că cei care nu au sondă lambda, nu au un rezultat?
0 x
denis
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 944
Înregistrare: 15/12/05, 17:26
Locul de amplasare: rhone alpes
x 2




de denis » 22/08/06, 16:56

pentru YVV, Bine ați venit, în cazul dvs. ar fi necesar să puneți turbul 4 la intrarea admisiei, după ce direcția de rotație, unghiul lamelor trebuie să fie!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
YVV
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 04/04/05, 18:45
x 1




de YVV » 23/08/06, 10:04

Voi începe cu bicicleta. bcp mai ușor de făcut într-o cutie sau alta. și întrucât este chiar înainte de carburant, nu există riscul să fie înghițit în motor.
pentru trafic l-aș face mai serios dintr-un tub solid, pentru că, așa cum trebuie să pun directos pe admisia de admisie în camera de ardere, nu vreau să fie aspirat. Aș face acest lucru în septembrie, când voi avea acces într-un loc în care aș putea să fac tinker.
om
yv
0 x
Cu toții suntem frați. Unii mai mult decât alții ....
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 23/08/06, 10:15

Spune, Yvv, o întrebare mă deranjează, ce se află pe ghidonul bicicletei avatarului tău?
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Avatar de l'Utilisateur
YVV
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 04/04/05, 18:45
x 1




de YVV » 23/08/06, 10:22

nimic, nu există nimic pe ghidonul bicicletei mele. efectul optic poate fi cu cablurile?
0 x
Cu toții suntem frați. Unii mai mult decât alții ....
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 23/08/06, 10:37

ahh da, este piciorul tău pe care l-am confundat cu un dispozitiv necunoscut !!!

Trebuie să schimb ochelarii, eu : Lol:
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Avatar de l'Utilisateur
YVV
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 04/04/05, 18:45
x 1




de YVV » 23/08/06, 10:43

Christophe
înainte de a-mi pune întrebarea, am făcut un tur pe linkul pe care îl citați. dar totul s-a amestecat și există pagini 12. exista pmc, generator de turbulente, ulei, etc ..., plus persosurile de schimburi, este dificil să-i găsești pisica ...

pentru a rezuma ceea ce am înțeles: fac ceea ce numesc astfel un AVEC (un fel de elice) (vezi linkurile pe care le-am oferit mai sus), încât așez idealul chiar înainte de intrarea în ciclați-l. dacă iau exemplul bicicletei mele este mai bine să-l pun după carbu chiar înainte de cilindru; mai degrabă decât între filtrul de aer și carbu așa cum credeam inițial. confirmi?

apoi vin doi factori: 1- numărul de lame la elice. 2 - direcția de rotație a lamelor (în sensul acelor de ceasornic sau în sensul acelor de ceasornic) 3- și în final înclinarea acestor lame.
este corect? nimic altceva?
poate cineva să confirme sau să nege?
și atunci este mai bine să-l faci curat, bine nichel decât într-o cutie sau alt lucru prin foarte neted? bine?

aparté: pentru informații mă trec la 25% ulei pe traficul meu diesel fără griji (cu excepția la pompă: trebuie să fii atent când se umple dacă nu vrei să stai în port ...). în Franța cu ulei 0,90c litru nu merită și el, dar în Spania la 0,70c, este valabil. în Franța este necesar să găsești un producător de directos petrolier: există unii care vând spre 0,75 către 0,80c de litru. capătul apartamentului.

Om
Yv
0 x
Cu toții suntem frați. Unii mai mult decât alții ....

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 238