O idee nouă

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7

O idee nouă




de elefant » 15/09/06, 19:52

În ultimele zile, o reflecție din partea Cpt Maloche mi-a trecut prin cap: :?

Mergem în cercuri, vezi pagina 72 https://www.econologie.com/forums/electrolys ... 8-710.html

Mai întâi trebuie să găsim o modalitate de a ioniza apa fără a o electroliza. Undele micro sunt o pistă, HT (+ HF?) Altul


la acest „mergem în cerc”, i-am răspuns: „nu, doar ne întoarcem la o idee...”, ceea ce mi s-a părut o prostie la început (un pic prea „science fiction” pentru gustul meu). ) si ca incep sa mi se par din ce in ce mai putin prost daca scoatem cuvantul „maser”.

să rezumăm:

1) nu căutăm să facem minuni, am fi deja foarte fericiți dacă am reuși prin mijloace „relativ simple” să obținem eficiențe îmbunătățite pentru a ne rula (prea) scumpele motoare.

2) daca am inteles bine, flota se descompune spontan in jur de 850 °C.

prin urmare,

îl trimitem într-o bobină în jurul țevii de eșapament, ca o cafetieră electrică, pentru a produce abur la 200-250°C (frumos, asta e deja recuperat, mai ales la căldura de vaporizare) (nu trebuie să fii un paganini al pistolului de suflare). )

ca evacuarea a facut deja un sfert bun din munca termodinamica "gratuit", o supraincalzim in carcasa cu microunde, cu putin noroc, ionizeaza!
dacă este necesar, recuperăm o parte din 3-4000 volți de la transformatorul de magnetron pentru a face acest lucru

injectăm totul, cât mai aproape de supapele de admisie

toata lumea e fericita: injectoarele de abur, ionizatoarele de pantonizer, amelioratoarele de electrolizor, Cpt Maloche, nlc, eu....., mai putin Shell, Taxeco, si altii cativa care sunt deja suficient de bogati...

cu un alternator ranforsat, un convertor si un magnetron mic, este jucabil, nu?? :?

Ce părere aveți, domnilor?
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
nu Nu
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 22/11/04, 09:37




de nu Nu » 15/09/06, 20:02

Nu e rău, trebuie să mergem mai departe.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 15/09/06, 22:29

Ai spus totul, acolo! : Cheesy:
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Misterloxo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 480
Înregistrare: 10/02/03, 15:28
x 1




de Misterloxo » 16/09/06, 10:57

Cred ca e o idee buna.

Vezi doar pentru a asigura magnetronul.

În prezent, am același tip de gânduri cu un reactor de tip Archie Blue:

nebulizarea sau vaporizarea apei cu un prim barbotator (ultrasunete, caldura???),
electrificare, ionizare (frecare... pantone..., magnetron. ???)
injectarea tuturor acestora într-un electrolizor Archie Blue (îndepărtarea bulelor de H2 și O2)
injectarea de toate acestea în admisie....
0 x
Învățarea neascultării este o călătorie lungă. Este nevoie de o viață pentru a atinge perfecțiunea. Maurice Rajsfus
A gândi este să spui nu. Alain, filosof
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79324
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044

Re: O idee nouă




de Christophe » 16/09/06, 12:09

elefantul a scris:2) daca am inteles bine, flota se descompune spontan in jur de 850 °C


Nu, ai nevoie de un catalizator pentru asta, temperatura de descompunere spontană a apei este mult mai mare (4000°C)...

Problema este ca catalizatorii acestei reactii sunt foarte putin cunoscuti....dar in general sunt metale grele: nichel, crom, platina... primii 2 sunt prezenti in otel inoxidabil.. .

Am „auzit” că ceriul a jucat un rol predominant în termoliza apei (pentru că despre asta vorbim)...dar există oțeluri ceriate...

Toate aceste aspecte pot explica faptul că unele dopaje funcționează mai bine decât altele...deoarece oțelurile folosite sunt rareori aceleași (și chiar rar cunoscute precis de către montator...)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 16/09/06, 18:53

Vă mulțumim pentru aceste considerații utile. va trebui deci să ne regândim puțin, deși realizarea unei camere din oțel inoxidabil cu mult nichel sau crom mi se pare esențială.

ați putea să ne spuneți mai multe despre acest electrolizor „archie blue” (link?)
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 16/09/06, 21:40

Bună, elefant.
Îmi place comparația ta cu cafetiera electrică pentru bobină. Dacă nu reușiți să supraîncălziți flota la 4000°C cu un cuptor cu microunde în mașină, puteți oricând să încălziți puțină cafea pentru a vă gândi la altceva. : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 16/09/06, 22:44

Imi atingi corzile inimii acolo....

cam intuneric dimineata....

putin vin alb la aperitiv....

un roșu mare la cină (pentru belgieni: la cină)
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 16/09/06, 23:46

Hai... vino să bei puțin... acasă : Cheesy:

În rest, fără să glumesc, am instalat deja o bobină în jurul colectorului mașinii mele. Pentru ca apa să urce la 250°C, motorul dumneavoastră trebuie să fie pe benzină, iar bobina dumneavoastră trebuie să fie etanșă și bine izolată.
Pe motorină este greu să ajungi la peste 100°C.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 17/09/06, 00:02

De fapt, termolizarea apei începe să devină semnificativă la 750°C și este completă la 3000°C.

Dar intrebarea este: exista vreo modalitate de a ajunge la aceasta temperatura??? Ar fi doar 1000°C sau 2000°C?
Pentru că o vedem clar cu testele mele din această vară: aportul de hidrogen pentru a îmbunătăți arderea combustibilului original Nu merge daca motorul este deja la randament maxim (daca vehiculul consuma putin din fabrica de fapt...).

Ca urmare, adăugarea de hidrogen nu mai trebuie utilizată pentru a îmbunătăți arderea, dar servește doar drept combustibil ! Dar în acest caz este necesar un debit uriaș și, prin urmare, trebuie să fie foarte greu să ajungi la aceste temperaturi!

Dar în rest, e adevărat că ideea este interesantă!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 219