Video Mythbuster: acetonă, magneți, hidrogen

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
sincer
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 05/08/06, 16:04

Video Mythbuster: acetonă, magneți, hidrogen




de sincer » 01/09/06, 21:40

Tocmai am văzut un spectacol mythbuster unde au încercat mitul mașinii de apă. au ajuns la 2 concluzii: 1 puteți rula cu ușurință o mașină pe hidrogen dacă o injectați direct în carburator.
2: producția de hidrogen nu este suficientă deoarece este produsă de baterie.

dar le-am putut vedea pentru scurt timp plenitudinea și le recunosc. acestea sunt planuri stupide găsite toate făcute pe net pe care le am eu pe computerul meu .... nu merită 2 glonț ..... dar hei, cel puțin am avut dovezi că a funcționat o mașină numai pe hidrogen. Adică, cu un motor normal nemodificat. au fost surprinși de revenirea flăcării, dar nimic prea rău.

Ei bine, asta e tot ... o zi frumoasă ...

editează nu Christophe: videoclipul în cauză este disponibil aici https://www.econologie.com/mythbusters-l ... -3652.html
0 x
Peter
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 587
Înregistrare: 15/09/05, 02:20
x 312




de Peter » 02/09/06, 05:18

Îmi place acest spectacol, dar trebuie să fi ratat acest episod.
Când a fost difuzat?, S-ar putea să reusesc să retransmit.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 02/09/06, 13:51

Uh merge pe ce canal la care sloturi? Nu am auzit niciodată de asta!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse




de lau » 03/09/06, 08:37

vorbeste despre unul nou!
Nu ar trebui să rulați prea mult cu hidrogen 100%, motorul și evacuarea ar putea să vă amintească rapid!
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
sincer
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 05/08/06, 16:04




de sincer » 03/09/06, 19:12

Ei bine, eu sunt canadian, deci nu este același lucru ca acasă ... așa că pentru întrebarea lanțului j, nu știu ...
0 x
Peter
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 587
Înregistrare: 15/09/05, 02:20
x 312




de Peter » 04/09/06, 02:45

Ah OK, acestea trebuie să fie noile episoade atunci, abia aștept să le văd.
În Franța merge pe canalul de descoperire (disponibil pe canal)
http://www.discoverychannel.fr/mythbust ... ndex.shtml
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 04/09/06, 09:46

Ei bine, știam că este posibil să funcționăm cu un motor pe hidrogen și că bateria nu era suficientă pentru a produce tot acest hidrogen.

Este încă timpul să clasificăm toate aceste motoare în funcție de principiul, eficiența și realismul lor, în special pentru a ilumina jurnaliștii care scriu orice: sunt plătiți doar dacă publică.

Propun următoarea clasificare temporară:

P: motoare cu piston
R: motoare rotative sau cu piston care se apropie
T: motoare cu turbină
B: sistem de arzător (putând, de exemplu, să încălzească apa unei mașini cu aburi)

CI: motoare cu ardere internă
CE: motoare cu ardere externă

1: motoare cu ardere convenționale: hidrocarbură + aer
2: motoare tip 1 dopate cu apă
3: motoare tip 1 dopate cu gaz produs la bord
4: motoare de tip 1 acționate de un amestec care conține mai mult de 40% apă
5: motoare acționate de un amestec care conține mai mult de 80% apă
6: motoare alimentate numai cu apă, eventual descompuse la bord cu sau fără adăugarea de reactiv sau catalizator (maxim 2%)
7: motoare acționate de combustibil dens (de exemplu, locomotivă cu abur - cărbune)
8: motoare alimentate cu un combustibil de origine biologică (metan)
9: motoare alimentate cu un combustibil original nici petrol, nici bio (hidrogen)

RE: motor cu adevărat capabil să conducă o mașină
NR: motor abia capabil să conducă rotația și accesoriile sale

DE: dezvoltabil cu tehnologiile actuale
OP: operațional
CL: curiozitate de laborator destinată să rămână așa

Rămâne să găsiți o modalitate de a converti toate rezultatele de ieșire în KWh / TEP util (de aceea un motor care funcționează pe apă pură fără intrare chimică ar avea o ieșire infinită). Recomand această notație pentru că este timpul să ne dăm seama cu ajutorul cifrelor valorilor fizice și nu a valorilor fiscale: unii spun că funcționarea cu benzină costă mai mult, dar consumă mai puțin petrol nerafinat decât motorina din cauza sistemului de impozitare.

Este evident că această clasificare se referă doar la motoarele termice, deoarece o centrală hidroelectrică este un motor cu apă! (montarea unui turn de apă deasupra unei mașini poate pune probleme practice :P )

Desigur, orice contribuție la acest clasament este binevenită, vă rugăm să dați o dată la contribuția dvs.: (în acest caz 4/09/2006)
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Peter
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 587
Înregistrare: 15/09/05, 02:20
x 312




de Peter » 15/10/06, 23:00

Episodul în cauză a fost difuzat vineri seară, redifuzat astăzi și va fi redifuzat luni 17 la 14:20, marți 17 la 11:05 și joi 19 la 22:35.

L-am înregistrat și l-am urmărit, au testat diferite sisteme de economizor: magneți, acetonă pe mașină carburată și injecție.
Apoi, pe mașina carburată, au testat un supercarburator (ce este asta?) Și un electrolizator.

Niciun sistem nu a arătat un rezultat pozitiv.
Electrolizorul lor a fost jalnic, a produs doar o bula de gaz slabă la fiecare 10s.

Au făcut o cutie cu motorul cu hidrogen injectat direct în carburator cu o mică explozie. :)

În cele din urmă, încă au rulat un motorină pentru ulei de gătit.

Îl pot împărtăși pe catâr dacă este cineva interesat.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 16/10/06, 14:26

Este posibil să mi-l furnizați pentru integrare în site? Vă pot oferi un FTP privat dacă știți cum să îl utilizați? :)
0 x
Peter
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 587
Înregistrare: 15/09/05, 02:20
x 312




de Peter » 16/10/06, 16:49

ok, ar trebui să reușesc cu ftp
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 241