Vix injecție de apă pentru motor?

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
re-WIK
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 23/04/06, 12:01

Vix injecție de apă pentru motor?




de re-WIK » 23/04/06, 19:37

salut tuturor sunt nou nou!
și am fost interesat de diferitele moduri de a consuma mai puțin și, prin urmare, de a polua mai puțin timp de 2 luni!
Am un carburator de tip golf 2 tip 19GU22 pe benzină cu dublu cilindru de 90 CV care consumă prea mult pentru gustul meu : Evil:

As vrea sa testez ceva simplu fara modificari grele si am dat peste sistemul vix-injection pe quanthomme dar nu am gasit pe nimeni care sa vorbeasca despre asta aici ???

ce crezi despre injectarea vaporilor de apă direct în carbohidrați voi căuta legătura de injecție vix pe quanthomme ...

vă mulțumesc anticipat pentru răspunsurile pe acest subiect ...
0 x
re-WIK
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 23/04/06, 12:01

Re: vix - injecție




de re-WIK » 27/04/06, 18:25

sus !!! :|
așa că îmi reformulez întrebarea,
: Arrow: cred că dopajul cu vapori de apă din rezervorul de expansiune poate fi benefic pentru titina mea :?:
în afară de nevoia de a monitoriza constant nivelul apei și că va exista o lipsă de presiune în circuit ....

bine nu nu merge Imi dau seama eu insumi ....

și dacă fac un circuit ca un bule de pantone, dar fără reactor, vor exista efecte :?: :?: :?:

ps: te rog ajută-mă Nu vreau să-mi găuresc evacuarea, dar aș vrea să economisesc două sau trei și să renunț la acetonă ...
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 27/04/06, 19:02

bonjour
Uitați de vasul de expansiune, nu este apă, ci glicol în radiator.

Faceți o copie a modelului VIX cu un castron de apă și încercați, sau ca RABBIT, un ac de perfuzie și pompați apa în motor, în cantități foarte mici, are experiență în domeniu. ..

André
0 x
MichelM
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 411
Înregistrare: 14/02/05, 13:13
Locul de amplasare: 94 Val de Marne




de MichelM » 27/04/06, 19:06

Bună Re-wik
Înghițirea vaporilor de apă nu este întotdeauna a priori, de asemenea, este necesar să se sărăcească amestecul prin setări (duze) mai slabe pentru a economisi bani, în cele din urmă poate? Dar așteptați teste lungi și bricolaj în atelier ... Dopajul cu apă pare mai ușor cu motorină decât cu benzină.
Pentru economii, este adesea mult mai rapid și mai ușor să reglați și să întrețineți corect motorul (filtru de aer curat, bujii OK, cablaj de aprindere în stare foarte bună etc.) și să conduceți la economie (acolo puteți câștigați cel puțin 20% benzină), pentru a vă umfla corect anvelopele, pentru a îndepărta orice este inutil în mașină și mai ales pe acoperiș! etc ... Este uimitor ce poți câștiga fără să-ți modifici motorul!
Bine, dar puteți intra în dopajul cu apă, dar mai întâi citiți experimentele (super5 la Pitmix care funcționează foarte mult).
Mult noroc.
Michel
0 x
re-WIK
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 23/04/06, 12:01




de re-WIK » 27/04/06, 20:22

multumesc pentru raspunsurile tale in orice caz motorul meu il rasfat imi place si il intretin pentru ca am la 317 KM benzina :P
Îmi place mecanica și știu cum să-mi reglez carburatorul în termeni de bogăție, așa că nu există nicio problemă acolo, dar sunt sigur că blocurile motorului WV ale vremii nu sunt exploatate în praștie și că putem obține mult mai ales cu un 1L8 pe o mașină de această greutate ...

mulțumesc andré Nu am văzut această postare despre tine vorbind despre IEPUR, dar voi căuta ...........
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 27/04/06, 21:17

hi
Dacă nu te pricepi la mecanica auto, va fi greu și lung.
Mă lupt de luni de zile pentru a reduce consumul de combustibil al mașinii mele, dar nu pot ajunge nicăieri pentru că sunt lucruri de făcut pe care cu siguranță nu le fac. Din lipsă de timp și lipsă de cunoștințe.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 13/05/06, 17:12

Bună tuturor
Cred că îmi voi refolosi bumbacul pentru a-l potrivi pe un Diesel. Aș bloca intrarea aerului și aburul va ieși printr-un tub conectat la intrare.
Va fi ca un Vix dar cu apă de ploaie.
Am încercat asta pe benzina mea R5, dar nu a funcționat.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gildas
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 880
Înregistrare: 05/03/10, 23:59
x 173




de Gildas » 11/10/11, 17:30

PITMIX a scris:Bună tuturor
Cred că îmi voi refolosi bumbacul pentru a-l potrivi pe un Diesel. Aș bloca intrarea aerului și aburul va ieși printr-un tub conectat la intrare.
Va fi ca un Vix dar cu apă de ploaie.
Am încercat asta pe benzina mea R5, dar nu a funcționat.


bonjour,

Dezgropând.: Cheesy: Tocmai am avut aceeași experiență cu clio diesel-ul meu, nicio diferență față de testul de pânză! (Pentru a vedea opacitatea)

Cu toate acestea, am parcurs 200 de km cu acest sistem pentru a curăța motorul înainte de primul test! Am călătorit apoi 30 de km fără abur pentru a evita efectul de afterglow pentru al doilea test pe pânză.

ps: cele 2 teste au fost efectuate la 60 km / h în treapta a 5-a.
0 x

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 241