Sfaturile tale pentru mai puțin de călărie

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
CHIAR
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 43
Înregistrare: 11/06/08, 10:25

Sfaturile tale pentru mai puțin de călărie




de CHIAR » 13/06/08, 10:58

Bine ma duc

După câțiva ani de evaluare a numărului de kilometri parcurși pe an, lansez astăzi această dezbatere

cel mai bun an al meu a fost 4000 km cu mașina și 5000 km cu bicicleta
acum locația mea s-a schimbat și trăiesc într-o relație
alegerea locului de reședință / transportului public a fost esențială
Evaluare 2007:
voiture 10 pentru un cuplu (000 ° / 40 în Urban și 0 ° / 60 în călătorii lungi)
Transpoturi articulare să meargă la muncă în fiecare zi
Bicicleta pentru cumpărături de proximitate
Biciclete + Trenuri excursii de vacanță (drumeții)
acum o nouă constrângere legată de îngrijirea bebelușului nostru
mă va obliga să folosesc un mic 125 (2,5 l / 100kms) :se încrunta:

Exclud în această dezbatere observarea utilizării mașinii pentru călătorii mai mici de 5 kilometri (care urmează să fie prescrise), precum și tipul de vehicul.

Vă mulțumim pentru participare 8)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
CHIAR
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 43
Înregistrare: 11/06/08, 10:25




de CHIAR » 18/06/08, 08:53

Super

Bunica locuiește doar la 10 minute de mers pe jos, ieri am investit într-o remorcă pentru bicicletă care arată și ca un cărucior cu a treia roată detașabilă (ei o numesc „jogger”) și bona acceptă că i-o las la ea acasă

sold consum:

Voi reuși să continuu să iau trenul dimineața, ceea ce mă face cu aproximativ 7 km mai puțin să conduc în 500, sau aproximativ 125 de litri de benzină care nu vor polua.

DA :!:
0 x
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 18/06/08, 10:32

Felicitări!

Și remorca vă va ușura cu siguranță viața în multe alte domenii, cum ar fi cumpărăturile, eliminarea deșeurilor etc.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
CHIAR
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 43
Înregistrare: 11/06/08, 10:25




de CHIAR » 18/06/08, 11:13

: Idee: Pasul următor adaptați o remorcă moped la 125 pentru a face curse mari și utilizați o motocicletă pentru curse mici ocazionale îndepărtate

bilanț

Reduceți cu aproximativ 150 km / lună cu mașina, adică 1650 / an
ceea ce corespunde cu 75 de litri mai puțin combustibil 8)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 18/06/08, 21:04

Conducere, draga mea! Management!

Dar inca:

Telefonați mai mult pentru a conduce mai puțin!

Liste, liste, mai multe liste: când sunt programate meniurile săptămânale: cumperi mai puțin și uiți mai puțin. Planificați un buget de stoc. Un chirurg mic consumă mai puțin decât o mașină (soția mea îi face întotdeauna feluri de mâncare la foc mic, dublu față de cantitate, sosul bolognez în patru
Obișnuiește să reaprovizionezi automat provizii mici (condimente, condimente, lapte, cafea etc.) de îndată ce acestea lipsesc.

Puteți bloca 150 până la 250 de euro, dar nu se pierd
Dacă aveți o hartă a orașului, o hartă și o agendă telefonică în mașină, puteți economisi bani.

Nu fugi în iad pentru a economisi 20 de cenți

Combinați drumul spre casă de la serviciu și cumpărături

Petreceți 10 minute după cină pentru a programa totul (= cină în Franța)

În jurnalul dvs., creați pagini pentru furnizorii obișnuiți în care notați ce aveți nevoie la ...... Când treci pe lângă, hop!
Când m-am dus la un furnizor, mi-am sunat partenerul pentru a vedea dacă se gândește la ceva care lipsește. Excelent și pentru ambianța casei.

Consumatori de drumuri:

Club video (am renunțat, în cele din urmă postarea pe DVD ne costă mult mai puțin)
Uitarea produselor obișnuite: smântână, ceapă
Mergeți acasă la prânz sau luați cartofi prăjiți la 5 km: luați pâinea prăjită, o sursă dublă de economii (bineînțeles într-o cutie reutilizabilă)
Pentru produsele pentru copii: magazin
Există o vârstă în care copiii sunt fericiți să ia autobuzul la școală

Realizați combustibil atunci când aveți ocazia: se evită să mergeți 10 km pentru a plăti mai puțin benzină

Un lucru:
spune că dacă costurile rutiere ale funcționarilor și angajaților sunt rambursate cu 25 de cenți / km nu este doar benzină
Un telefon către Madame: 30 de cenți; o călătorie dus-întors de 4 km: 1 euro

Personal, am schimbat locul de muncă, am găsit un loc de muncă la 100 km de casă. Deși merge mult mai repede decât intrarea în Bruxelles, rămân acolo în timpul săptămânii, în sfârșit am mult mai mult timp pentru timpul liber. Și dimineața ajung devreme, zâmbind, lucru pe care colegii mei îl apreciază.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Boris591
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 26/04/08, 13:39




de Boris591 » 20/06/08, 11:50

personal fac mișcare de 6 ori pe săptămână

dus-întors mă face exact 7,5 km

peste o săptămână sunt 45 km

peste un an (numărând săptămânile mele de absență) sunt 2025 km

Acum le fac cu bicicleta și economisesc 162 l de combustibil în fiecare an : Cheesy: (de asemenea, o economie de 260 de euro ..)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
CHIAR
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 43
Înregistrare: 11/06/08, 10:25




de CHIAR » 20/06/08, 17:40

elefantul a scris:Conducere, draga mea! Management!
......
.


În cele din urmă și, în general, câți km ai parcurs toate acestea înainte et după organizație :?:
Care sunt obiectivele dvs. de îmbunătățire și cum puteți ajunge acolo :?:

De asemenea, am adoptat de mult lista standard „de bază”.
și verificăm în rezerva noastră lângă cărțile de rețete, grădina de legume etc ...

Acum, cum putem face mai bine sau, în orice caz, poluăm mai puțin, aceasta este provocarea de ridicat : Arrowu:
0 x

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 174