WV - standard 1L / 100Km

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12

WV - standard 1L / 100Km




de abyssin3 » 19/04/07, 12:54

Un articol proaspăt din motorul naturii :

Volkswagen a prezentat o mașină prototip care consuma doar un litru de motorină la 100 km în 2002. Ar fi posibil să o producem în serie la un cost acceptabil.

În aprilie 2002, Ferdinand Piëch s-a retras după ce a condus Volkswagen timp de 10 ani. S-a organizat o ceremonie de plecare, el a ajuns acolo într-un prototip nou și revoluționar, cel al unei mașini care consuma doar un litru la 100 km! Și chiar mai puțin decât atât, deoarece cu 2 persoane la bord, într-o călătorie de câteva sute de kilometri, mașina ceruse doar 0,89 l / 100 km. Precizăm că este într-adevăr o mașină care îndeplinește toate standardele în vigoare. Cu toate acestea, nu este o mașină hibridă și nici cu o tehnologie excepțională, este pur și simplu rezultatul unei mase ultra-reduse cu o aerodinamică excepțională și a unui motorină mică cu injecție directă ....

Se pare că intenționează să-l lanseze în serie, un nou concurent al loremo?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
renaud67
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 638
Înregistrare: 26/12/05, 11:44
Locul de amplasare: marseille
x 8




de renaud67 » 19/04/07, 14:22

Este clar că, atâta timp cât rămânem pe aceeași tehnologie, nu există prea mult efect de pârghie pentru a reduce consumul. Mă întreb ce consum ar fi cu motoarele de astăzi pe mașini nu neapărat de odinioară, ci mai degrabă așa cum se recomandă în articolul mașinilor dezbrăcate ... (cu un panton în plus nu facem, nu este departe de a fi supraunitate !!) : Cheesy: )
0 x
Absurditățile de ieri sunt adevărurile de astăzi și banalitățile de mâine.
(Alessandro Marandotti)
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 19/04/07, 14:31

Ei bine, pentru a merge la muncă și pentru a face cumpărături, nu este atât de rău

este un inteligent culcat

Ei bine, apropo, cât consumă un Smart? :

Tip 3 cilindri
Deplasare 799 cm3 (0,8 litri)
Combustibil diesel
Putere 41cp (30 kW) la 4200 rpm
Cuplu 100 Nm la 1800 rpm
Conso. Urban 3,9 litri / 100 km
Conso. Extra Urban 3,1 litri / 100 km
Conso. Media 3,4 litri / 100 km

PERFORMANȚE Viteza maximă 135 km / h
0 la 100 km / h 19,8 secunde

CARACTERISTICI Corpul berlinei
Transmisie Roți spate (tracțiune spate)
Cutie de viteze Sensonic
Numărul de viteze 6
Frâne Discuri față, tamburi spate
Anvelope 145/65/15 - Indice de viteză: T
Portbagaj de 150 litri
Rezervor de 33 litri
Lungime 2,5 m
Lățime 1,52 m
Înălțime 1,55 m
Ampatament 1,81 m
Greutate 730 kg
Locuri 2


ȘI ÎN ESENȚĂ

Sedan 3 uși de 4 CV (taxe cai)
Motor cu 3 cilindri de 698 cmc
Putere de 50 CP (37 kW)
Viteza maximă 135 km / h
Consum mediu de 4,7 litri / 100 km
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 19/04/07, 18:33

mașinile moderne au câștigat destul de mult din greutate din anii 70, dar sunt mai sigure, mai puțin poluante, mai fiabile și mai durabile, ceea ce nu este neglijabil: un datsun 120A din 1975 consuma puțin peste 6 litri, dar cântărea doar 800 kg, generat mai mult CO și ruginit foarte repede

o mare ispravă poate fi crearea unei mașini super ușoare, un bun exemplu este Audi A2 sau Citroen C1, dar acest tip de vehicul nu este potrivit pentru toată lumea: ați încercat deja să faceți Charleroi Saint Malo în Twingo, 4 persoane , bagaje și 2 chitare în valiza lor de zbor?
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 13/07/07, 21:56

Capt_Maloche a scris:[...]
Ei bine, apropo, cât consumă un Smart? :

Tip 3 cilindri
Deplasare 799 cm3 (0,8 litri)
Combustibil diesel
Putere 41cp (30 kW) la 4200 rpm
Cuplu 100 Nm la 1800 rpm
Conso. Urban 3,9 litri / 100 km
Conso. Extra Urban 3,1 litri / 100 km
Conso. Media 3,4 litri / 100 km

PERFORMANȚE Viteza maximă 135 km / h
0 la 100 km / h 19,8 secunde [...]
Noua versiune oferă 45 CP, 110 Nm și pentru console: 3.4 l, 3.2 l și 3.3 l în aceeași ordine.
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 14/07/07, 11:05

bonjour
elefantul a scris:mașinile moderne au câștigat destul de mult din greutate din anii 70, dar sunt mai sigure ....


Nu sunt sigur că supraponderalitatea se datorează în principal siguranței îmbunătățite. Studierea deformării caroseriei mașinii în cazul unui impact se reduce la alegerea locului în care ar trebui să se deformeze și în ce proporție. (Creșteți absorbția energiei cinetice).

Corpul, habitaclul, elementele laterale și alte unități nu sunt neapărat mai groase / mai grele.

Greutatea este mai mare în accesorii, izolare fonică și gadgeturi de toate tipurile sau în dimensiunea vehiculului.

A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 14/07/07, 11:13

Da, oricum!
O bună parte a creșterii în greutate provine din structuri deformabile, întăriri ale celulei de supraviețuire și echipamente de siguranță activă.

Ulterior, evident, există toate conforturile și „gadgeturile” care intră în joc.

Dar oricum, caroseria în sine este mai grea, tunerii de mașini de raliu știu asta.
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 15/07/07, 12:26

și mașinile s-au lărgit, scaunele mai groase și mai confortabile, evacuările mai accentuate
suprafețele de sticlă sunt mai mari, deci mai multe armături, am plasat armături laterale în uși etc.
și mașinile rezistă mult mai bine la rugină

standarde de siguranță mai stricte au dus inevitabil la unele componente mai grele

și nimeni nu și-ar mai dori finisajul interior al mașinilor economice din anii '70

puțină speranță: începem să trecem de la motorina de 1,9 litri la 1,4 TDI, în mod necesar mai ușoară

mașinile trăiesc mai mult și, deoarece sunt mai scumpe, suntem motivați să le păstrăm mai mult, ceea ce duce la un consum mai mic de energie gri.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
crispus
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 401
Înregistrare: 08/09/06, 20:51
Locul de amplasare: Rennes
x 1




de crispus » 15/07/07, 16:29

bonjour,

elefantul a scris:mașinile trăiesc mai mult și, deoarece sunt mai scumpe, suntem motivați să le păstrăm mai mult, ceea ce duce la un consum mai mic de energie gri.


Te găsesc puțin optimist.

Chiar dacă există rapoarte despre vehiculele HDI care au parcurs 500000 km, trebuie remarcat faptul că acestea sunt vehicule ale companiei care le-au atins în 4 ani, cu întreținere de urmărire sub sancțiunea decăderii contractului de întreținere.

Presupunând că împlinește 15 ani, un vehicul mediu cu greu va parcurge mai mult de 150000 km. Longevitatea motorului nu este un factor determinant.

Pe termen lung, sunt de așteptat și alte griji.
Mașinile actuale sunt calculate „la fel de exact” urmând o „abordare calitativă” perversă, inclusiv printre altele:

- cel mai mic preț de cost: „calitatea” vine în detrimentul subcontractanților. Marjele lor sunt atât de strânse încât cea mai mică greșeală este falimentul. Exemplu fictiv, dar din păcate credibil: „cardul electronic trebuie să conțină un circuit philips și nu echivalentul său motorola”. Și hop, 2000 km dus-întors cu camionul pentru un stoc de piese „neconforme”.

- minimul de defecte în perioada de garanție : nu este un lucru rău, cumpărătorul noului vehicul este mulțumit, iar revistele auto oferă o imagine bună a acestuia, care se reflectă în prețul ocaziei. Evaluare susținută și organizații de credit satisfăcute.

- perimarea planificată. Am discutat deja acest lucru forum despre aparatele de uz casnic.

Plastic reciclabil, dar brusc „degradabil” rapid, electronice care depășesc cu greu 5 până la 10 ani, ofertă de preluare cu „casare” după 7 ani, după vânzare oferind piese prin „pachet” de 500 € când singura piesă „la risc” costă 10 ... Lista continuă. Producătorul trebuie să descurajeze cumpărătorul de la păstrarea vehiculului său, altfel la revedere de la „creștere” ...

În cele din urmă, aproape toate vehiculele actuale nu vor depăși 15 ani, din motivul întemeiat că aceasta este data la care schimbul de sisteme pirotehnice este obligatoriu. AX-ul meu are 16 ani și îmi face o mulțime de servicii (1000 km AR în 1 zi în ultima vreme).

La ~ 7500 € setul de airbag-uri, pretensionatoare și costurile forței de muncă (factură obligatorie de instalare), nu este nevoie să vorbiți despre longevitate.

De fapt, există statistici la nivelul ruperii: vârsta, km și cauza reformei. Ar putea fi instructiv ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 15/07/07, 17:23

scuze, crispus, îmi mențin punctul de vedere:

în anii '60 și '70 cutiile perforate după 4-5 ani și am scăpat de mașini de 100.000 km pcq au început serios să-și facă c ... lumea lor.
Soția mea are un Twingo în vârstă de 14 ani și 200.000 km, desigur, trebuie să-l menținem, dar este încă altceva.
garnitura chiulasă a motorinei Golf 1 rezista la aproximativ 160.000 km
Din păcate, am părăsit 806-ul meu după 375000 km: fără probleme cu motorul.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 317