Rețeta pentru gunoiul de urzică interzis ... libertatea în curând?

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Rețeta pentru gunoiul de urzică interzis ... libertatea în curând?




de Christophe » 07/09/06, 11:57

Amintiți-vă, suntem în septembrie 2002, o acțiune a directorului departamental pentru reprimarea fraudelor din Maine-et-Loire contribuie la punerea în afara legii a vânzării gunoiului de urzică, în Franța. Prin urmare, una dintre emblemele și instrumentele agriculturii ecologice este interzisă comercial. Cu toate acestea, dacă gunoiul de urzică a fost interzis pentru vânzare de la acea dată, nici faptul de a comunica rețeta sa, nici utilizarea sa nu se referă ... sau mai bine zis nu a fost preocupat!

De fapt, de la 1 iulie 2006, un decret împiedică furnizarea, prin orice mijloace, de rețete pentru produse naturale neaprobate. Astfel, simplul act de a comunica public:
- că apa fierbinte este un bun medicament împotriva buruienilor pentru cărări;
- că frunzele simple de ferigă țin omizi departe de varză;
- rețeta seculară a dejecțiilor de urzică.
… Poate duce la o pedeapsă de 2 ani de închisoare și la o amendă de 75 de euro, autorului.

Având în vedere aberația unui astfel de decret, dacă nimeni nu a crezut cu adevărat în aplicarea efectivă a acestui text, acțiunea întreprinsă joi anul trecut, de către serviciile de stat la un peisagist / lector promotor de tehnici alternative agricole arată că statul intenționează să aplice acest nou decret. Într-adevăr, reprezentanții Inspectoratului Național pentru Investigații în domeniul Concurenței, al Consumatorilor și al Controlului Fraudelor și ai Serviciului Regional de Protecție a Plantelor Ain ar fi confiscat de la Eric Petiot cursuri destinate stagiarilor săi, precum și date. Calculatoare, toate fără mandat ... În plus, persoanei în cauză i s-ar fi interzis să meargă împreună cu stagiarii să recolteze plante sălbatice în natură cu scopul de a le folosi pentru preparatele menționate în decret.
Astăzi, prin urmare, este acum interzis să ne referim și să transmitem cunoștințele și tradițiile populare seculare, de fapt moștenirea noastră comună.
Deci, ce să ne gândim la libertatea de exprimare care prevalează în Franța, un stat democratic?


Pur și simplu scandalos ... deci econologia este deja scoasă în afara legii?

Edit: rețeta https://www.econologie.com/forums/recette-du ... t2330.html și alte informații: https://www.econologie.com/purin-d-ortie ... -3186.html
Dernière édition alin Christophe 22 / 04 / 11, 09: 17, editate 3 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bob_isat
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 290
Înregistrare: 26/08/05, 18:07




de bob_isat » 07/09/06, 15:55

uluitoare ...
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2

Re: Rețeta pentru gunoiul de urzică interzis ... libertatea în curând




de Targol » 07/09/06, 16:09

Christophe a scris:Astfel, simplul act de a comunica public:
- că apa fierbinte este un bun medicament împotriva buruienilor pentru cărări;
- că frunzele simple de ferigă țin omizi departe de varză;
- rețeta seculară a dejecțiilor de urzică.
… Poate duce la o pedeapsă de 2 ani de închisoare și la o amendă de 75 de euro, autorului.


Nu fi prost Christophe, corectează-ți postarea, înlocuiește-o cu
Christophe, după corectare, pentru a evita închisoarea, a scris:Astfel, simplul act de a comunica public:
- că XXXXXX este un bun dezinfectant pentru alei;
- că frunzele simple de XXXXXX țin omizi departe de varză;
- rețeta seculară a dejecțiilor de urzică.
… Poate duce la o pedeapsă de 2 ani de închisoare și la o amendă de 75 de euro, autorului.


Bine ați venit la domnia cenzurii și a prostiei.

Să ne punem întrebarea: cine beneficiază de această lege?
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Re: Rețeta pentru gunoiul de urzică interzis ... libertatea în curând




de Christophe » 07/09/06, 16:11

Targol a scris:Să ne punem întrebarea: cine beneficiază de această lege?


Cisterne chimice, nu? Stilul Rhone Poulenc care a făcut averea lui Hulot ... : Evil:
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 07/09/06, 16:32

Da, sau producătorul Round'up: renumitul ucigaș fabricat de ....... MontSanto. Acest nume îți aduce aminte de ceva?

Există întotdeauna același # @ * £ * $ ù în spatele legilor liberticide și biodiverticide:
  • Sfârșitul moratoriului asupra OMG-urilor: Monstanto este unul dintre principalii vânzători din această zonă.
  • Interzicerea vânzării semințelor necatalogate (CF post trebuie să salvăm semințele naturale). Ca reamintire, Montsanto este una dintre cele mai mari companii de semințe din lume.
  • iar acum asta.


Să interzicem MontSanto. Va face bine planetei !!!!
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 07/09/06, 16:49

Sunt zile (ca astăzi) ... sau chiar mă întreb la ce servește „acțiunea noastră” ... :| :| :| „Toată lumea” face orice și ce vrea oricum ...
0 x
freddau
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 641
Înregistrare: 19/09/05, 20:08
x 1




de freddau » 07/09/06, 17:20

Este atât de mare încât nici nu-mi vine să cred.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 07/09/06, 17:21

freddau a scris:Este atât de mare încât nici nu-mi vine să cred.


Nu mai bine ... dar totuși putem citi aici:
http://www.univers-nature.com/interview ... icole.html

„Art. L. 253-1. - I. - introducerea pe piață, utilizarea și deținerea de către utilizatorul final a produselor fitosanitare este interzisă dacă nu beneficiază de o autorizație de introducere pe piață sau de o autorizație de distribuție pentru experimentare emise în condițiile prevăzute în prezentul capitol.

și mai departe:

„Art. L. 253-7. - Orice publicitate comercială și orice recomandare pentru produsele definite în articolul L. 253-1 se pot referi numai la produsele care beneficiază de o autorizație de introducere pe piață și condițiile de utilizare stabilite în aceste autorizații.

Mă îndoiesc că natura universului s-a distrat făcând un text de lege „fals” ... Pentru a rezuma în curând: orice lucru care nu va fi autorizat va fi interzis! Dacă aceasta este piatra de temelie a securității computerului, este mai puțin pentru libertățile individuale ...

Nu știu unde mergem ... dar mergem cu capul înainte!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12




de abyssin3 » 07/09/06, 18:51

Bine cu tine Tagrol, într-o zi vom vorbi astfel:
„I XXXXXX XX xXXXXX XX XXX XXXXXX XXXXXX.” și totuși poate că am spus prea multe.

Dar totul îmi amintește de legea DADVSI, aproximativ vorbind:
- Este gratis? deci este ilegal
- Se difuzează gratuit? deci este ilegal.
- Un produs care nu costă nimic de consumat? deci este ilegal.
- Nu produce bani pentru nimeni (sau cel puțin nu pentru cei care sunt deja FOARTE bogați)? deci este ilegal.

:şoc: DEMOCRATURA LIVE :şoc:
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 07/09/06, 21:23

Și da, Abyssin3, uitați-vă la tratamentul rezervat pentru HVB (unde cultivatorul vinde direct consumatorului) în comparație cu dieselurile „bio” (forțate să treacă prin cutia de distilare industrială), pentru a vă convinge.

Cred că putem merge mai departe: să interzicem forums pe internet. E o scandal că oamenii se pot ajuta reciproc și pot schimba în acest fel fără ca nici o „companie-lume” să beneficieze de ea !!!
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 145