BMW 118d discuri de frână mai mult decât HS după 100 000km!

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072

BMW 118d discuri de frână mai mult decât HS după 100 000km!




de Christophe » 06/09/14, 11:05

Așa cum am menționat acum câteva luni în acest subiect: https://www.econologie.com/forums/ecoconduit ... 13162.html iată un subiect despre uzură pe care îl consider anormal al discului de frână BM.

De Ziua Tuturor Sfinților 2013 am început să simt vibrații la frânare, mașina avea puțin sub 100 km. Exersez o mulțime de frânare a motorului / conducere ecologică ...

Diagnostic: disc HS (deși tampoanele nu au fost niciodată schimbate!)

Am luat aproape 1 an (și încă 20 km) să le schimb!

Iată fotografiile de uzură:

A) Tampoane (care sunt departe de a fi deficite din punct de vedere al grosimii, chiar dacă au multe defecte!):

Imagine

Acesta a explodat când am împins pistonul înapoi:

Imagine

Imagine

B) Discurile:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Uzură normală după numai 120 km?
Dernière édition alin Christophe 06 / 09 / 14, 11: 10, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072




de Christophe » 06/09/14, 11:09

În ceea ce privește înlocuirea, estimează la BM: 1100 € pentru a livra aceeași calitate a discului! Nu vă bateți joc de el!

Așa că am decis să fac treaba singur, am luat-o cu puțin mai puțin de 350 € (4 discuri + 4 tampoane) și am trecut la Brembo (brembo max pentru partea din față), deci o calitate mult mai bună decât BM-ul original!

Am petrecut puțin mai puțin de 5 ore pentru a schimba cele 4 discuri + tampoane
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 06/09/14, 11:42

Nu ne-ai spus că ai pus mașina în pat în fiecare seară. Nu este recomandat! : Mrgreen: Se pare că aceste discuri nu au fost folosite de mult timp, cum ar fi stocarea câtorva ani într-un câmp ....

Imagine

Uh, placa explodată ..... nu ar trebui să frâneze foarte tare și în tăcere :şoc:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16185
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263




de Remundo » 06/09/14, 11:48

și nu e frumos, mai ales pentru BMW ...

asteptam mai bine de la un astfel de brand !! Foarte frumos să-i faci pe cârma oamenilor și să trăiască pe o imagine de prestigiu, dar ai grijă, trebuie să te asiguri în spate ... altfel ... : Idee:
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072




de Christophe » 06/09/14, 12:06

Exact..Pentru mine, este aproape sigur că a existat o scădere deliberată a calității materialelor!

Pentru Bm, este vina condusului ecologic ... înfundare ... înfundare ...

După aceea, este sigur că mai mult de 120 km cu același set de tampoane sunt multe ... dar asta nu explică o astfel de uzură a discurilor!

ps: mașina nu rulează sistematic în fiecare zi, ci de câteva ori pe săptămână ...

Flytox este aceeași remarcă pe care mi-a făcut-o un prieten mecanic (nu văzuse niciodată asta): fotografiile au fost făcute chiar după demontare!

Rotiți știrile!

ps: placa a fost explodată în timpul demontării când am împins pistonul înapoi (vedem urma șurubelniței pe partea explodată, dar era încă în stare murdară!)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
1360
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 26/07/13, 07:30
Locul de amplasare: Elveția
x 36




de 1360 » 06/09/14, 12:49

Christophe a scris:Pentru Bm, este vina condusului ecologic ... înfundare ... înfundare ...


Și au dreptate!

Fii sigur, am văzut exact același lucru la femeile și bărbații japonezi, francezi, italieni și germani ai căror șoferi erau adepți ai conducerii ecologice.

Frânele sunt fabricate pentru frânare, au un interval de temperatură pentru o funcționare ideală. În fotografiile dvs. puteți vedea foarte bine că aceste frâne nu s-au încălzit niciodată. Au îmbătrânit mult, dar nu au purtat prea mult.

Rămâne de văzut dacă cei câțiva litri de combustibil pe care crezi că i-ai economisit în 120000 km cu conducere ecologică vor fi suficienți pentru a compensa schimbarea prematură a frânelor ...

A+
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2491
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 364




de Forhorse » 06/09/14, 12:56

Nu sunt convins de relația cauză-efect.

Am condus 6 ani cu un 4x4 japonez cumpărat nou, având în vedere consumul și cuplul motorului pe acest tip de vehicul, am condus „la rece” și am folosit în principal frâna de motor.
Când a plecat la șantier (după un mare accident) cu 120.000 km pe ceas, tampoanele erau abia la 50% uzură și discurile în stare perfectă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 06/09/14, 13:02

Pentru dealerii BMW, respir acest cuvânt pe care îl atribuim lui Ettore Bugatti, ale cărui mașini aveau cele mai capricioase frâne (spun ei) ...

Deci, chestionat pe acest subiect, a avut acest răspuns superb: „Un Bugatti, domnule, este făcut pentru a conduce, nu pentru a frâna!”.

[Pentru a pune în colecția de replici superbe, printre:

Allan Greenspan, fost director al Băncii Centrale Americane:

- jurnalistul: „Domnule, dacă v-am înțeles corect, spuneți ...”
- Greenspan: "Dacă m-ai înțeles corect, este pentru că am gresit!"

Sau Ray Charles:

- "Domnule Ray Charles, trebuie să fie greu să fii orb?"
- O izbucnire de râs: "Ar fi putut fi mai rău, aș fi putut să mă nasc neagră!"

Din memorie, textul vorbit poate varia puțin!]
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 07/09/14, 18:24

1360 a scris:
Frânele sunt fabricate pentru frânare, au un interval de temperatură pentru o funcționare ideală. În fotografiile dvs. puteți vedea foarte bine că aceste frâne nu s-au încălzit niciodată. Au îmbătrânit mult, dar nu au purtat prea mult.

Rămâne de văzut dacă cei câțiva litri de combustibil pe care crezi că i-ai economisit în 120000 km cu conducere ecologică vor fi suficienți pentru a compensa schimbarea prematură a frânelor ...

A+


1) Încerc de ani de zile să merg „cool”, deci să frânez cât mai puțin posibil ... Un fel de condus ecologic, chiar dacă încerc și eu să merg mai departe!

Xantia mea a fost distrusă la aproximativ 340 km de memorie.

ZX-ul meu mai cred ceva.

Acestea sunt mașini uzate, așa că nu știu înainte. Xantia a fost cumpărată cu 100 [un bunic; dealerul său i-a spus că problema era pe punctul de a începe; că va trebui să schimbe centura de distribuție și i-a oferit 000 franci ; bunicul a petrecut o reclama la 12, uneori asta ar funcționa; argusul era de 000 de franci; M-am repezit pe el]. ZX la aproximativ 15 [un coleg; mecanicul său i-a spus că „a fost un zgomot”; mi l-a vândut, jenat, cu 000 de euro; Tocmai cumpărasem un scuter nou pentru fiul meu la 200!]

Din memorie, doar Xantia avea o schimbare de discuri, în partea din față ... Am sărit peste schimbarea de tampoane; Cred că lumina nu a funcționat; Am avut încredere spunându-mi că voi avea o alertă; așa că a ajuns zgâriat ca un album vechi! [Îmi fac singur schimbul de ulei]

Deci, desigur, frânele trebuie să frâneze. De acolo pentru a face frânarea obligatorie !!! ???? Sper că producătorii nu sunt acolo !!!


2) Conducerea rece face ușor zgârierea 1 l la 100 km, în comparație cu conducerea, să zicem, puțin mai nervoasă. 2 l comparativ cu condusul entuziasmat !!!

Peste 200 km, ceea ce face de la 000 la 2 litri. La 4 euro pe litru, asta este încă o sumă ... [și fără îndoială, unul sau altul set de anvelope!]


3) C5-ul meu va merge la garaj pentru a schimba centura la 120 km. Voi face înregistrările pentru a vă uita. A fost întotdeauna ecologic, de când l-am achiziționat cu 000 km în urmă cu 23 ani!

Prin urmare, aș pune puțin în perspectivă cuvintele voastre, ceea ce ar putea să-i facă pe cineva să creadă că este absolut necesar să frânați și să nu „conduceți ecologic”! Și că, în cele din urmă, discurile costă mai mult! [acolo, factura BMW este abruptă; perechea de discuri ventilate Bosch pentru C5 valorează 120 de euro și se vinde la 45: http://www.mister-auto.com/disque-de-fr ... 8!979.html ; desigur, tot trebuie să le asamblați - nu este complicat, dar nu toată lumea va îndrăzni să o facă! Cred că voi continua să conduc ecologic!]
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16185
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263




de Remundo » 07/09/14, 20:05

Am un Renault 19 care la 185 km ...

Nu am schimbat niciodată discurile de frână și, de asemenea, am frânat puțin ...

Zilele trecute, micul meu mecanic mi-a sugerat să schimb tampoanele „ca măsură preventivă”. Am acceptat, dar frânarea a fost întotdeauna bună înainte ...

Și iată-te. Deci unii ar trebui să nu mai vândă rahat, în special pe mașinile „premium”, așa cum se spune cu vocabularul lor pompos ...
0 x
Imagine

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 153