Regăsirea pistonului chinezesc (Soontrans, Homeway, One Tools ...) nu poate fi utilizată, pentru modificat?

Și dacă ar fi repararea, mai degrabă decât a aruncat și schimba? Redescoperă plăcerea de a le reparații. Cum de a diagnostica o problemă sau găsi piese de schimb? Reparați în sine este o modalitate de a economisi bani, în general!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79138
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976

Regăsirea pistonului chinezesc (Soontrans, Homeway, One Tools ...) nu poate fi utilizată, pentru modificat?




de Christophe » 30/10/19, 12:12

Trebuie să-mi schimb discurile de frână, așa că am decis să investesc într-un împingător de piston pentru că este cel mai enervant pas de făcut în această meserie.

Evident că iau un prim preț chinezesc deoarece voi folosi acest instrument rar în viața mea...există cutii „universale” pentru mai puțin de 1€...asta e mai puțin decât forța de muncă pentru a schimba 30 disc...

Așa că am luat un model chinezesc pe internet în același timp cu piesele auto pe care le doream:

DSC_1538.JPG
DSC_1538.JPG (334.72 KIO) A accesat ori 5268


Există o mulțime și o mulțime de clone... toate aceleași cutii... prețuri similare...



Doar scuze, dar mi se pare (cu excepția cazului în care chiar am devenit foarte prost în mecanică) că acest produs nu este finisat sau prost proiectat și nu poate fi folosit așa cum este. Nu putem folosi placa centrală deoarece cele 2 împingătoare piston nu pot fi deloc îndepărtate!

Pe scurt, trebuie să fii capabil să faci asta:
150.1965_n1.jpg
150.1965_n1.jpg (7.71 KiB) Vizualizat de 5268 de ori


Deci, aveți nevoie de o bucată tăiată astfel:

150.1965_n2.jpg
150.1965_n2.jpg (14.35 KiB) Vizualizat de 5268 de ori


Prin urmare, este necesar să șlefuiți această placă astfel încât să poată fi folosită cu cele 2 împingătoare de piston sau puteți tăia și 1 din cele 2 opritoare ale bolțului de prindere, dar acest lucru va fi mai puțin practic de utilizat...

DSC_1539.JPG
DSC_1539.JPG (256.8 KIO) A accesat ori 5268


Partea cea mai proastă este că nimeni nu pare să o spună în cele 139 de comentarii:



Dacă există O persoană care face observația:

29 Mai 2018
Achiziție verificată
Imposibil de oprit placa decât dacă șlefuiți tija care întoarce filetul șurubului. Odată ce această problemă este rezolvată, funcționează corect.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13645
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Impingator piston chinezesc (Soontrans, Homeway, One Tools...) nu se poate folosi, de modificat?




de izentrop » 30/10/19, 13:16

Mă descurc foarte bine cu acest tip de clemă de pompă.Imagine
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79138
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976

Re: Impingator piston chinezesc (Soontrans, Homeway, One Tools...) nu se poate folosi, de modificat?




de Christophe » 30/10/19, 13:22

Da este valabil pe vehicule vechi (inainte de 2000???) si motociclete dar pe cele "noi" (masina mea dateaza din 2005...) acum trebuie sa intorci pistonul in acelasi timp cu il impingi inapoi.. .
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360

Re: Impingator piston chinezesc (Soontrans, Homeway, One Tools...) nu se poate folosi, de modificat?




de Forhorse » 30/10/19, 16:36

Pistoanele care trebuie rotite sunt in general cele care au frana de parcare integrata.
Acest lucru nu este nou, era deja cazul anumitor Citroën-uri din anii 80/90
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79138
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976

Re: Impingator piston chinezesc (Soontrans, Homeway, One Tools...) nu se poate folosi, de modificat?




de Christophe » 30/10/19, 18:42

Da, chiar asta este cazul meu...

Care ar trebui, din punct de vedere al costului și fiabilității, să devină un standard peste tot! De ce sa instalezi 2 sisteme de franare?

BMW-urile mai aveau frana de mana mecanica pentru saboti (o adevarata rahat) pana la sfarsitul anilor 2000...dupa nu stiu!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360

Re: Impingator piston chinezesc (Soontrans, Homeway, One Tools...) nu se poate folosi, de modificat?




de Forhorse » 30/10/19, 21:20

Chestiune de simplitate și cost.
Etrierele „normale” (fără frână de parcare) sunt simple pistoane, de ce să complice viața prin adăugarea unui sistem inutil (?).
Etrierele cu frâna de parcare încorporează un sistem automat de compensare a uzurii pentru frâna de parcare (unde se realizează în mod natural cu lichidul de frână care compensează volumul de uzură la cele fără frână de mână), unde este nevoie să le rotiți pentru a le retrage (pentru a se reseta). sistemul de recuperare)

Nu e complicat: frână de parcare = te întorci în timp ce împingi, fără frână de parcare = pur și simplu împingi.
Personal fac asta cu o clemă, iar pentru cei care trebuie întors mă chinui mai mult, dar nu am simțit niciodată nevoia să cumpăr un instrument special pentru asta.
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Impingator piston chinezesc (Soontrans, Homeway, One Tools...) nu se poate folosi, de modificat?




de Janic » 01/11/19, 08:11

Forhorse » 30
ai dreptate!
ceea ce trebuie făcut nu este doar să împingeți pistonul înapoi cu forța, ci și să deschideți șurubul de purjare pentru a facilita introducerea acestuia (în orice caz, este necesar să o curățați pentru a înlocui un lichid îmbătrânit, încărcat cu apă și, în plus, coroziv . ) și acolo pistonul rotativ se va întoarce de la sine deoarece efortul necesar devine minim
Personal, demontează toată treaba după ce am împins pistonul cât mai departe din carcasă pentru a-l scoate cu ușurință din el, apoi curăță acest piston [*] și carcasa lui pentru că, în funcție de vârsta lor, sunt deseori gumate. de reziduuri și erodate deasupra îmbinării și împiedică îndepărtarea sa naturală și, prin urmare, aceasta favorizează frecarea și uzura ulterioară.

[*] cu oală de smirghel cu granulație fină
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6462
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610

Re: Impingator piston chinezesc (Soontrans, Homeway, One Tools...) nu se poate folosi, de modificat?




de Macro » 24/03/20, 07:09

Fac asta de zeci de ani cu clema pentru a împinge și cleștii pentru a învârti... Am decis să cumpăr setul mic de scule KS acum două săptămâni pentru a face frânele din spate ale unui quaskai... Și știi ce am a te împiedica de??? Pe etriere clasice și frână de parcare cu falci cu interiorul discurilor servind drept "tambur"... Deci... Nu este folosit : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...

Înapoi la "Defalcare, depanare și reparații: reparați-vă? "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 104