Înlocuirea filtrului ceramic pentru recuperarea apei

Și dacă ar fi repararea, mai degrabă decât a aruncat și schimba? Redescoperă plăcerea de a le reparații. Cum de a diagnostica o problemă sau găsi piese de schimb? Reparați în sine este o modalitate de a economisi bani, în general!
gouttedo
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 28/10/08, 17:50

Înlocuirea filtrului ceramic pentru recuperarea apei




de gouttedo » 21/01/09, 15:08

bonjour,

Recent am instalat un sistem de recoltare a apei de ploaie acasă, până acum am un filtru de particule de 10 microni și un filtru de cărbune activ. În plus, orificiul de alimentare cu apă din rezervor este echipat cu un filtru de 20 microni.
Am avut și un filtru ceramic, dar a trebuit să fie îndepărtat din cauza debitului prea mic (300 L / oră).

Aș dori să pot folosi această apă pentru duș.Ce m-ați sfătui pe lângă sistemul existent pentru a înlocui filtrul ceramic știind că sunt mai degrabă opus sistemului UV? (influența sa asupra apei mi se pare dăunătoare)

De asemenea, intenționez să instalez o unitate de osmoză sub chiuvetă pentru apă potabilă, nu ar putea filtrul ceramic să-l înlocuiască?

Ați auzit de efectul negativ al osmozei inverse asupra calității apei destinate consumului?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 21/01/09, 17:32

Nu am un răspuns la întrebarea ta, dar mărturia ta este exact ceea ce am spus aici acum câteva ore: https://www.econologie.com/forums/post113055.html#113055

Pentru unitatea de osmoză inversă: pe apă de ploaie sau pe apă de rețea, în primul caz vă poate costa mai mult decât apa îmbuteliată!

Nu trebuie să beți 100% apă cu osmoză inversă, altfel există riscul unei deficiențe a anumitor minerale. Asta este tot ce pot spune despre apa osomică și sănătate ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 21/01/09, 18:07

Aruncați o privire la Ptit Pierrot, este posibil să fiți ceea ce căutați.
http://www.ec-eau-logis.info/
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"
"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
gouttedo
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 28/10/08, 17:50




de gouttedo » 22/01/09, 09:09

Vă mulțumim pentru răspunsuri și linkul de forum ;)

Părerile sunt împărțite cu privire la recoltarea apei de ploaie, scopul meu fiind să fiu autonom pe termen lung :P

Nu ezitați dacă aveți alte informații.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 22/01/09, 09:12

gouttedo a scris:scopul meu fiind să fiu independent pe termen lung :P


Pentru apa potabilă, puteți fi de la furnizorul dvs. de apă: dar nu de la furnizorul de filtru sau electricitate ... și când factura anuală pentru cartușele cu osmoză inversă este mai mare decât factura pentru apa ma intreb unde este interesul?

Ecologic? Probabil în aparențe ...
0 x
gouttedo
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 28/10/08, 17:50




de gouttedo » 22/01/09, 10:24

De fapt, cred că nu voi lua osmoza ca sistem de filtrare, voi pune pur și simplu filtrul ceramic înainte de chiuvetă pentru apa potabilă.

Astfel, trebuie să schimbați filtrul de carbon și particule doar 10 microni din când în când. Cred sincer că lucrez în direcția corectă și că nu sunt un ecotartuf : Cheesy:

Putem fi de la furnizorul său de energie electrică, dar nu în standarde, cred că vom face ceva în standarde mai târziu, dar adaptabil în caz izolat, dacă este necesar (mai mulți prieteni mi-au vorbit despre asta, să sap nici un electrician ...).
Pentru filtre este un fapt, putem face întotdeauna un stoc mare sau putem solicita să găsim materiale suplimentare care pot fi utilizate în caz de epuizare (încă nu sapăm această pistă)

Știind că viitorul se joacă pe toate detaliile zilnice, sper că nu vă folosiți mașina atunci când puteți merge pe jos etc ... Predați un convins, dacă credeți ca mine. Veneam aici pentru că nu credeam că utilizarea apei de ploaie ar putea fi atât de complexă și încerc să fiu în concordanță cu ideile mele.

Scopul meu este să fiu autonom, să consum local la maximum de lucruri și te las să descoperi interesul : Wink:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Defalcare, depanare și reparații: reparați-vă? "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 196