Baterie plumb cilindric sigilată: cum să o regenerezi?

Și dacă ar fi repararea, mai degrabă decât a aruncat și schimba? Redescoperă plăcerea de a le reparații. Cum de a diagnostica o problemă sau găsi piese de schimb? Reparați în sine este o modalitate de a economisi bani, în general!
Smik.
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 16
Înregistrare: 31/12/14, 13:58

Baterie plumb cilindric sigilată: cum să o regenerezi?




de Smik. » 31/12/14, 14:54

Am o baterie cilindrică plumb acid sigilată tip Hawker
Imagine

Se compune din 3 unități, sau 6,5V în total. După părerea mea, gelul înlocuiește lichidul unei baterii obișnuite cu plumb acid. Îl folosesc pentru computerul meu (vechi).
Am incercat sa il reincarc cu 6V sau 12V, degeaba cu un incarcator vechi (ani 80-90). Când inversez polaritățile, acul bateriei urcă imediat la 4,5. Apoi am pus polaritățile înapoi corect pentru ao încărca. Am ales 12V. Tensiunea scade încet, apoi se stabilizează la fiecare secundă, apoi continuă să scadă.

Cum pot revigora această baterie?
Merci pour votre aide.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 31/12/14, 15:12

Bateriile de plumb acid „înfășurate” sunt cunoscute pentru durabilitatea și fiabilitatea lor excepțională.

Acestea fiind spuse, nu cred că sunt „regenerabile” așa cum se practică pe bateriile cu electrolit lichid ...
:?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 31/12/14, 16:05

Dacă este posibil, una dintre condiții ar fi să ne asigurăm că nu a fosfat (deoarece în acest caz este înșurubat, nu ...).

Problemă, bateria fiind sigilată, o putem suspecta fără a fi siguri. Și acolo, deschizându-l, probabil că vom comite ireparabilul (dacă bateria funcționa încă puțin ...) sau vom descoperi că este ruinat.

Și atunci cum și unde să găsim un nou gel de electroliți?
0 x
Smik.
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 16
Înregistrare: 31/12/14, 13:58




de Smik. » 31/12/14, 18:21

Oricum, nu văd fosfatul.

Cum să explic că inversând polaritățile în timpul încărcării, acul încărcătorului intră în panică ??? :şoc:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 31/12/14, 19:12

Smik. a scris:Oricum, nu văd fosfatul.
Fosfat sau sulfat. :?:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 31/12/14, 19:32

Tssss sulfat desigur Imagine

O baterie obișnuită poate fi desulfatată:
http://fr.wikipedia.org/wiki/Batterie_a ... ulfatation

dar rezultatul nu este întotdeauna garantat, iar întregul proces - dacă nu stăpâniți puțin chimia - face mai bine să cumpărați unul nou (o fermă de vaci nu este posibilă, acidul sulfuric consumă totul , haine, apoi pielea dacă este răsturnată, cel mai mic gust dintr-un ochi te poate face să o pierzi etc.). Și continuă să mănânce și să fie activ și / sau să lase urme de ani de zile!
0 x
Smik.
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 16
Înregistrare: 31/12/14, 13:58




de Smik. » 31/12/14, 22:35

Obamot a scris:Tssss sulfat desigur Imagine

O baterie obișnuită poate fi desulfatată:
http://fr.wikipedia.org/wiki/Batterie_a ... ulfatation



Pe acest site am citit multe fire de discuții despre regenerarea bateriei cu plumb: Ex.: https://www.econologie.com/forums/recyclage- ... t2062.html

Dar în cazul meu este un cilindru etanș și sigur cu gel. De ce nu folosiți aceleași soluții? (de exemplu: semnal pulsat etc.)

De ce acul încărcătorului afișează 4,5 când inversez polaritățile? O baterie obișnuită de plumb prezintă aceleași simptome?
0 x
Peter
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 588
Înregistrare: 15/09/05, 02:20
x 313




de Peter » 01/01/15, 20:09

Am reușit să economisesc două baterii cu gel de 12V 7A dintre care au rămas 4V și 6V, curentul de încărcare a fost foarte scăzut, dar le-am lăsat să se încarce la 13,6V timp de câteva zile și au revenit la viață.

Și chiar acum, încerc să resuscitez o baterie de electrolit lichid care a trecut mult timp fără să fie încărcată, mai erau 8V la terminale. După încărcarea cu un încărcător automat comercial, conectarea unui bec pentru faruri pentru testare, becul se va aprinde doar 30 de secunde.

Încărcându-l cu generatorul meu de impulsuri de casă, tensiunea a crescut foarte repede peste 15V, determinând electrolitul să „fiarbă” (electroliza), așa că am adăugat un limitator de tensiune care va disipa excesul de tensiune într-o bec. Și după câteva teste, becul rămâne aprins timp de 7 minute după câteva zile de încărcare la 14,9 V (tensiunile mai mici nu au dat rezultate satisfăcătoare).

Suntem încă departe de a restabili capacitatea inițială (20 Ah), dar există unele progrese :) Nu am prea multe speranțe să-i restabilesc nici măcar jumătate din capacitatea sa, dar continu testele pentru știință!

Ar fi trebuit să încerc cu tensiunea DC înainte de a încerca impulsurile pentru a vedea dacă există o diferență, dar acum este prea târziu.
0 x
Smik.
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 16
Înregistrare: 31/12/14, 13:58




de Smik. » 06/01/15, 13:10

Petrus a scris:Am reușit să economisesc două baterii cu gel de 12V 7A dintre care au rămas 4V și 6V, curentul de încărcare a fost foarte scăzut, dar le-am lăsat să se încarce la 13,6V timp de câteva zile și au revenit la viață.

Dacă i-ai fi lăsat să se încarce puțin la 13V, apoi la 12V, nu ar fi fost mai bine?

Ați folosit încărcătoare „inteligente”, pulsații sau un Optimate?
0 x
Peter
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 588
Înregistrare: 15/09/05, 02:20
x 313




de Peter » 06/01/15, 17:20

13,6 V este tensiunea normală de încărcare plutitoare pentru aceste baterii.
Încărcătorul pe care l-am folosit este de fapt o unitate de rețea reglementată de 12V / 1A pe care am modificat-o pentru a-i face ieșirea de 13,6V. Deci, totul este prost ca un încărcător : Cheesy:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Defalcare, depanare și reparații: reparați-vă? "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 175