Depanează încălzitorul de apă cu gaz, da, poți!

Și dacă ar fi repararea, mai degrabă decât a aruncat și schimba? Redescoperă plăcerea de a le reparații. Cum de a diagnostica o problemă sau găsi piese de schimb? Reparați în sine este o modalitate de a economisi bani, în general!
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3

Depanează încălzitorul de apă cu gaz, da, poți!




de Lietseu » 15/12/09, 14:13

Bună ziua, ca mulți oameni, folosesc un încălzitor de apă pe gaz și uneori se rupe ...

Defalcarea despre care vorbesc astăzi este destul de clasică și se întâmplă atunci când ați omis (uitând) să efectuați întreținerea de bază a dispozitivului dvs. :?


Modelul prezentat aici este un model actual, este un Vaillant care furnizează apă caldă pentru toate utilizările din casă.


Imagine

Mă va interesa cauza eșecului care mă preocupă atunci când scriu aceste rânduri, lumina de noapte se stinge și este imposibil să o aprind din nou

În această imagine, vedem toate organele mașinii (că unul sau ceilalți specialiști vă vor descrie mai bine decât mine) :?

Sub "manta" care poartă bobina (în care circulă apa care este încălzită), o rampă de difuzie a gazului, în centru în față, lampa pilot și filtrul lui care sunt ținta noastră a zilei.
Imagine
Mai jos vedeți conducta care aduce gazul la acesta și care poate fi demontată (pentru o întreținere aprofundată, transportă duza pilot și filtrul), cele două fire de cupru sunt prelungirile senzorului de căldură al pilotului, dacă se stinge, gazul este întrerupt după câteva secunde.
Pe imaginea de mai sus, cel mai atent dintre voi a văzut deja praful care s-a acumulat în ochiul acestui mic filtru în formă de „papion 3D” :D

Acest filtru face posibilă realizarea amestecului ideal gaz-aer, astfel încât să poată aprinde, atunci când este înfundat (înfundat), aerul nu mai trece, flacăra nu se poate aprinde și este imposibil să o reaprindeți : Idee:

Următoarea operație va consta, prin urmare, în a vă oferi o perie moale (o perie) și un aspirator și astfel echipată pentru a peria și aspira praful care înfundă micul „papion”!

Imagine

Și iată rezultatul :P

Imagine

filtrul este curat și pilotul arde!
Imagine

: Idee: Nu intrați în această operațiune dacă nu vă simțiți capabil să o faceți : Idee:

Fii metodic și meticulos, este, de asemenea, important să ai ramă de fum în conformitate cu planul furnizat și de preferat să faci întreținerea „prafului” înainte de a se produce defecțiunea, nu neglija niciun colț, praful se acumulează și pe părțile mai puțin vizibile și în special rampa care trebuie demontată și curățată în opinia mea cel puțin o dată la doi ani : Idee:

Dacă cineva are informații suplimentare despre legislație sau sfaturi specifice privind siguranța, va fi binevenit ... :P



miau :P
1 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu
„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?
Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 15/12/09, 14:34

Subiect foarte bun, mulțumesc Lietseu!

Acum câteva săptămâni l-am ajutat pe vecin să depaneze „colectorul” încălzitorului de apă pe gaz din casa sa mobilă (a doua casă). Nu atinsesem niciodată un boiler sau un încălzitor de apă pe gaz (eram puțin reticent să-l ajut la început din cauza riscurilor).

Au existat 2 nopți de „îngheț brusc” (complet neprevăzut) în octombrie la aproape -10 ° C și nu a purjat cazanul (probabil că am pierdut un orangekat în aceeași zi :( Spun sigur pentru că poate va pleca din nou în primăvară, dar nu sunt sigur, alți 2 au fost grav avariați :(... păi mergem în subteran!).

Era colectorul de alamă care scurgea (partea de jos a primei fotografii de mai sus): începuse să înghețe, umflase ușor și membrana străpunsese.

Costul reparației: 5 EUR pentru membrană și 2 ore de asamblare / demontare / instruire.

Observație ecologică: este un cazan Vaillant atât de răspândit și de renumit (cred), cu un cazan „fără nume” (fără marcă), este aproape imposibil să găsești piese de schimb.

Posibilitatea de reparație este genul de lucruri la care trebuie să te gândești atunci când cumperi un cazan și compari prețurile și găsești că „marca” este prea scumpă ... până la urmă poate fi celălalt care va fi mai scump! Să nu mai vorbim de performanță, desigur ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 15/12/09, 14:48

Ești binevenit, ești binevenit, e cu plăcere 8)

Plăcerile jeleurilor : Cheesy:

Bănuiesc că „prima dată” este tensionată, frică să nu se prăbușească sau să nu aibă cunoștințele adecvate ... :?

Dar, în cele din urmă, este o „afacere” care merită, pentru că atunci când ai terminat, satisfacția ta de a fi reparat încălzitorul de apă sau cazanul și vecinul este atât de mare încât compensează bine sudorile reci pe care le primești. locul de munca" !

Nici eu nu am nicio pregătire formală, dar am căzut în oală când eram mică : Lol:

miau :P
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu

„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?

Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 15/12/09, 15:30

: Arrow: Mi-am întreținut duvalul saunier timp de 10 ani pentru că, după ce am văzut tehnicienii de conducte care întrețineau, am decis să fac fără ... 80 € la acea vreme să mă uit la cazan și să suflu în biniou pe care tocmai l-ai descris, l-am făcut eu demontându-l mai larg prin praf de sus în jos cu curățarea coșului de fum ...

Dar acolo a fost la sfârșit și trecerea la un cazan cu condensare FĂRĂ PILOT ar trebui să genereze economii semnificative ...
8)
Verdict și cifre de susținere într-un an. : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 15/12/09, 16:19

: Idee: În ceea ce mă privește, aș dori să știu dacă ați făcut deja o comparație între genul încălzitorului de apă electric și al încălzitorului de apă cu gaz ...

Avantaje și dezavantaje ?

Pentru că acasă, totul este electric și aș schimba cu plăcere această centrală pe gaz pentru un „cazan electric”, în ziua în care se va defecta ...


miau :P
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu

„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?

Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 15/12/09, 22:10

:?: Ei bine, depinde dacă aveți un abonament electric cu preț dublu și care este consumul dvs. de gaz. :?:

În ceea ce mă privește, am calculat că, din punct de vedere al costului energiei, un încălzitor termodinamic de apă este semnificativ mai ieftin decât apa încălzită cu gaz. Dar prețul de cost al gazului la Bordeaux, abonament inclus (abonamentul s-a dublat de la privatizarea gazului de la Bordeaux) este aproape la fel de scump ca păcura.
: Evil:
Deoarece sper să consum mult mai puțin gaz cu noua mea instalație, prețul gazului meu de kWh va crește, deoarece cota abonamentului din factura mea va exploda ... Prin urmare, aș studia anul viitor dacă rămân pe benzină, dacă trec către GPL sau CAP pentru a anula abonamentul la gaz (de la Bordeaux) ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 15/12/09, 22:23

Reparați încălzitorul de apă însuși Ok. Dar ce zici de asigurare, mi se pare că, dacă nu putem furniza dovada întreținerii anuale obligatorii de către un meșter (aprobat?), De fapt, nu suntem asigurați împotriva incendiu în caz de dezastru. :se încrunta:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 15/12/09, 22:41

Flytox a scris:Reparați încălzitorul de apă însuși Ok. Dar ce zici de asigurare, mi se pare că, dacă nu putem furniza dovada întreținerii anuale obligatorii de către un meșter (aprobat?), De fapt, nu suntem asigurați împotriva incendiu în caz de dezastru. :se încrunta:
În caz de daune cauzate de cazan, Da.
Pentru alte revendicări nu există niciun motiv ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 15/12/09, 22:54

citro a scris:În caz de daune cauzate de cazan, Da.
Pentru alte revendicări nu există niciun motiv ...


Dacă înțeleg corect, ai încredere în asigurătorul tău!? :şoc: :se încrunta: : Mrgreen:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 15/12/09, 23:09

Flytox a scris:
citro a scris:În caz de daune cauzate de cazan, Da.
Pentru alte revendicări nu există niciun motiv ...

Dacă înțeleg corect, ai încredere în asigurătorul tău!? :şoc: :se încrunta: : Mrgreen:
Houlà, știu foarte bine că, în caz de dezastru, el încearcă întotdeauna să scape. : Evil:
Dar nu mi-am dat drumul până nu mi-am recuperat drepturile.
Sunt bandiți și cred că pot face orice. : Evil:

Acestea fiind spuse, am sunat recent 0 km asistență pentru o mașină defectă acasă, este foarte practic. 8)
0 x

Înapoi la "Defalcare, depanare și reparații: reparați-vă? "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 123