Forum reparații: reparați pentru a arunca mai puțin!

Și dacă ar fi repararea, mai degrabă decât a aruncat și schimba? Redescoperă plăcerea de a le reparații. Cum de a diagnostica o problemă sau găsi piese de schimb? Reparați în sine este o modalitate de a economisi bani, în general!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Forum reparații: reparați pentru a arunca mai puțin!




de Christophe » 09/05/09, 12:47

Aici este așa cum am planificat, am înființat un nou sub forum destinat reparațiilor de tot felul: Defecțiune, depanare și reparare. Cum să te repari?l

Repararea este mai bună decât aruncarea, chiar dacă este din ce în ce mai dificil să poți repara din păcate!

Pe acest subiect, dacă îi spune câtorva „mari reparatori” să devină moderatori, este loc! Vă rugăm să vă faceți „candidaturile” în MP.
Dernière édition alin Christophe 09 / 05 / 09, 19: 42, editate 2 ori.
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 09/05/09, 13:39

: Idee: Foarte, foarte bună idee!
Imagine
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 09/05/09, 19:21

Da!

Voi face un subiect pe „al nostru” (spun „al nostru” pentru că era cel care era cu casa) mașină de spălat vase AEG de 25 de ani care tocmai ne-a dat drumul, dar care s-a spălat mai bine (și mai ales mai repede) că noul AEG pe care îl avem !!

Aș vrea așadar să pot repara vechiul care era din gama „BIO” la acea vreme: 17L de apă și 1.4kWh de consum cred ... în 1985 !!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 09/05/09, 22:51

Christophe a scris:... Aș vrea să pot repara vechiul care era din gama „BIO” la acea vreme: 17L de apă și 1.4kWh de consum cred ... în 1985 !!
Whaa. Superul meu lucru Bosch, care era un top acum 7 ani, consumă kif kif. :?

Este o prostie, nu am făcut poze cu mașina de spălat pe care o remontez în acest moment. :?
Un bazar de marcă necunoscut al cărui sigiliu spinnaker a eșuat (10 ani). Cele 2 rulouri de tambur, le-am semnalat dezaprobarea atunci când apa era prea abundentă ...
Am preluat piesele de la distribuitorul local de piese industriale (rulmenți și sigiliul standard industrial). Buget: - 50 € incl.
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 10/05/09, 06:29

Imagine
Ceea ce mă deranjează în acest proiect este că adesea soluția se găsește datorită inteligenței, experienței personale a mai multor oameni.
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Avatar de l'Utilisateur
Hasardine
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 350
Înregistrare: 26/07/08, 22:01
Locul de amplasare: Alsacia




de Hasardine » 10/05/09, 07:06

sfarsit de luna, iti aduc masina mea de cusut, iar noi facem poze pas cu pas, pentru a publica pe post !!! LAUGH OUT LOUD!

de fapt, motorul a ars și nici măcar nu l-am deschis încă! : Evil: chestia este că bebelușul nu mă lasă să nu mai fac scutece acum !! a luat o dimensiune și trebuie urgent să refac cel puțin 6, ieșirea ușoară, să împrumut mașina mamei mele! (Ah părinți, din fericire sunt aici!)

S-ar putea să nu fie mult, dar nu am niciun dispozitiv de măsurare acasă pentru a afla de unde vine bug-ul! Ce ar trebuii să fac?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 10/05/09, 09:48

Hasardine a scris:sfarsit de luna, iti aduc masina mea de cusut, iar noi facem poze pas cu pas, pentru a publica pe post !!! LAUGH OUT LOUD!
Nu am operat încă pe acest tip de creaturi. :?
... Lăsat deoparte printr-o mică intervenție chirurgicală plastică (butonul de selectare a punctelor).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Hasardine
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 350
Înregistrare: 26/07/08, 22:01
Locul de amplasare: Alsacia




de Hasardine » 10/05/09, 10:52

Ha! Ha! este lansată o nouă provocare!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6991
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2914




de gegyx » 10/05/09, 13:27

Hazardin / Christophe luați mașina în genunchi în timpul călătoriei : Lol:
Am cusut kilometri de pânză grea și straturi de blugi, cu vechiul aparat cu pedale Singer.
O mașină de cusut Pfxxx avea un pinion Rilsan rupt (din lipsă de activitate), schimbat la 150F și plecăm.

Întotdeauna am reparat aparatele de uz casnic atunci când este posibil (și chiar puțin imposibil).
Dar în ultima vreme am fost vindecat cu o mașină de spălat Branxx, de 6,5 ani.
Centura aluneca. Punându-l înapoi cu dificultate, deoarece este destul de îngust, am văzut că rulmentul fuliei avea joc.
Rezoluții bune ==> Demontare.
(Greu pentru trecerea firelor, este mai bine să faceți poze pentru reasamblare)

Într-adevăr, rulmentul drept era atât de mort încât nu mai exista minge!
Lipsește din mașină ... Ne întrebăm cum a menținut filarea la 1000 rpm?
La fel pentru scurgerile de apă care nu au fost sensibile? :şoc:
Ei bine, o să o schimb, atâta timp cât o fac și pe cea stângă. Căutați pe internet referințe, prețuri (de la 35 la 80 €). Comand 2 rulmenți BB 40 (care se potrivesc pentru ambele părți).
Atac carcasa.
Țineți puțin rugină pe rezervor! Zgâri puțin ... O gaură de un cm. Bine, pot măcelări. Încep să îndepărtez rezistența, să o detartrez, pentru că este bine incrustată.
Ține-te de articulație, puțin rugină! Zgâri puțin ... o gaură de 2 cm chiar în pliul foii, nu ușor de reparat. Pentru mine, rezervorul emailat moare, nu merită reparat.

Căutați o mașină nouă medie, 300 € (faure, dar rotirea este lungă : Evil: ) și, în același timp, o mașină de spălat vase la 350 € (stea cu un program de o oră, care mi se potrivește) pentru a înlocui o radiola care a fost foarte deteriorată (17 ani). Sau pentru ambele, prețul mașinii de spălat pe care am cumpărat-o acum 7 ani ...

Nu ne schimbăm, încă am jupuit dispozitivele înainte de centrul de reciclare.
Aceasta este experiența mea.
Mașinile, chiar și numele de marcă sau presupuse a fi mașini de calitate, sunt acum fabricate să dureze 5 ani. Nu a fost cazul mașinilor vechi de 15 ani.
Pe de altă parte, am un uscător de bază foarte vechi, care încă funcționează.
Împachetez rezistența care uneori taie, schimb rulajul uscat (rulare skate ...)

Pentru frigidere, este și loterie.
Mama mea are un nogamatic care funcționează de 45 de ani.
Sunt în al patrulea peste 28 de ani ...

Pentru televizoare, acum este extrem de perisabil ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 10/05/09, 21:17

Există mâncare și băutură:

Desigur, designul mașinilor devine îngrozitor: de exemplu, pe vechea mea mașină de spălat Bosch, din fericire reparatorul este prieten și ar putea să-și petreacă periile, pentru că altfel: înlocuirea motorului!
Prețul pieselor, poștale, călătoriei, forței de muncă, impozitelor și legilor sociale fiind ceea ce sunt, când amortizoarele de vibrații erau moarte, am schimbat: 300 sau 350 euro pentru un dispozitiv garantat timp de 5 ani (luați măsurile de precauție pentru fotocopierea facturii care a fost tipărită pe hârtie termică : Mrgreen: )
proiectarea televizoarelor: același lucru: sunt proiectate prin subansamblare: același lucru: prețul pe piesă, costurile de expediere, ...
Cu toate acestea, îmi face plăcere să prelungesc durata de viață a dispozitivelor HiFi „Vintage” pe care le cumpăr de pe e-bay și pe care le revind, spre marea plăcere a amatorilor.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be

Înapoi la "Defalcare, depanare și reparații: reparați-vă? "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 131