Reducerea zgârieturilor pe ochelarii organici ...

Și dacă ar fi repararea, mai degrabă decât a aruncat și schimba? Redescoperă plăcerea de a le reparații. Cum de a diagnostica o problemă sau găsi piese de schimb? Reparați în sine este o modalitate de a economisi bani, în general!
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6515
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1637

Reducerea zgârieturilor pe ochelarii organici ...




de Macro » 25/06/13, 08:37

M-am încurcat literalmente în timp ce îmi schimbam ochelarii....Mă trezesc cu o pereche de lentile progresive organice pe nas...
Porcăriile astea sunt atât de fragile încât chiar se zgârie în cutia lor... Întrucât le port doar la volan, cutia care conține ochelarii ajunge adesea într-un compartiment de depozitare (sau un topcase în ultima vreme pentru că atunci când plouă nu se poate purtați-le sub cască din cauza aburirii)..Ca urmare, lentilele au devenit „înghețate”...

Ieri am încercat să lustruiesc cu pastă de dinți și o cârpă, a existat un rezultat, dar nu, mai există o pată pe o parte din câmpul meu vizual...
Știu că lustruirea = îndepărtarea materialului = modificarea corecției dar în orice caz lentile progresive... din punct de vedere optică e chiar olé olé...

Trucuri mai puternice decat laba dintata???
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 25/06/13, 09:19

Am cam aceeasi problema cu a mea, nu stiam de trucul cu pasta de dinti!

Oricare sau trebuie să folosești unul cu „granule”?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6515
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1637




de Macro » 25/06/13, 09:56

Ei bine, am avut doar email diamantat... Dar se pare că trebuie să iei costuri reduse cu oxid de aluminiu...
Funcționează și pentru ecranele căștilor de motociclete...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 25/06/13, 13:33

Există lichide de lustruire de diferite dimensiuni ale granulelor pe care le foloseam când eram copil pentru a lustrui incrustațiile de rășină (flori, insecte, obiecte mici etc.): http://meli-melo.rochmedia.com/les-tuto ... on-resine/ ).

Am cumpărat sticle mici din aceste lichide din magazinele de jucării. Ar trebui să mai existe.

În caz contrar, o căutare pe net după „lichid de lustruit” dă destul de multe rezultate.
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 25/06/13, 16:09

bonjour

Există diferite produse pentru îndepărtarea zgârieturilor de pe parbrizele din plexiglas sau Lexan.
Folosesc NOVUS 2 care funcționează bine, se vinde la dealerii de plexiglas și la vânzătorii de parbrize de motociclete, se folosește și la lustruirea luminilor încastrate care au devenit tocite la anumite mașini.
policarbonatul se zgarie foarte usor ochelarii usori au invelis dur rezistent la zgarieturi (la pretul ei vand perechea de ochelari ajustata la vedere, merge de la 450$ la 900$ ar trebui sa fie de calitate blindata (uneori ma intreb). te intrebi ce fac in tarile sarace care au dificultati in a se hrani daca poarta ochelari??

In trecut am folosit AUTOSOL (produs fabricat in Germania) care se foloseste la lustruirea cuprului si aluminiului, depinde de zgarieturi daca prea greu iti trebuie doua produse.


André
0 x
Surfeurseb
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 79
Înregistrare: 01/12/05, 11:51
Locul de amplasare: Bretania
x 1




de Surfeurseb » 25/06/13, 21:06

Mi-ar fi puțin teamă să termin ochelarii încercând să-i lustruiesc eu...

purtând ochelari de peste 30 de ani, ceea ce a funcționat cel mai bine pentru mine, pentru a evita să-i zgârie,
este vorba de a fi foarte atent cu ele, asta de la sine înțeles, și mai ales felul în care le speli.
(este mai bine sa previi decat sa vindeci) : Cheesy:
Și nu le așezați niciodată pe pahare, nici măcar în cutia lor.

Metoda mea: este imperativ să scapi mai întâi paharele de particule mici, sub jet de apă, cu degetele,
fără a freca tare. Apoi cu o picătură (sau mai puțin) de lichid de spălat vase pentru a le degresa.
Și la final ștergeți cu un colț de cârpă curată, într-o singură trecere dacă este posibil, fără să apăsați prea tare.
Este banal, OK, dar durata de viață optimizată a lentilelor.

De evitat: orice ștergere uscată sau chiar cu un șervețel special, atâta timp cât se găsesc particule
ochelarii.

insistasem mult să am lentile de sticlă (!) la o pereche de ochelari anterioare, ca să nu mai am
zgârieturi. Este o prostie: periculos, periculos și fragil în orice caz. Întotdeauna ajungem să facem
cad de la suficient de sus pentru a le sparge.

Îți amintești telenovela A patra dimensiune? Într-un episod, un bancher a supraviețuit războiului atomic,
singur, datorită seifului.
Și-a spus că, în cele din urmă, va putea continua să trăiască datorită cărților....
până când și-a rupt ochelarii. Disperarea cu D mare : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
plasmanu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2847
Înregistrare: 21/11/04, 06:05
Locul de amplasare: Viaductul 07170 Lavilledieu
x 180




de plasmanu » 25/06/13, 21:18

Surfeurseb a scris:Îți amintești telenovela A patra dimensiune? Într-un episod, un bancher a supraviețuit războiului atomic,
singur, datorită seifului.
Și-a spus că, în cele din urmă, va putea continua să trăiască datorită cărților....
până când și-a rupt ochelarii. Disperarea cu D mare : Mrgreen:


Doamne, ce amintiri. această serie mi-a gravat memoria.

Daca ai un link il vreau :P

Am ochelari de la 12 ani. miop ca o aluniţă. Sticla de sticlă este ideală, rezistentă la zgârieturi, dar se poate sparge, dar este grea.
Policarbonat indestructibil, dar care se zgarie.

Și mai ales nu la afflelou: este un rahat complet. Se zgârie chiar și cu o microfibră curată uscată.
0 x
„Să nu vezi răul, să nu aud răul, să nu vorbești răul” 3 maimuțe mici Mizaru
Avatar de l'Utilisateur
loopyng84
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 114
Înregistrare: 12/01/13, 07:38
Locul de amplasare: 84




de loopyng84 » 25/06/13, 22:12

Plasmanu a scris:
Daca ai un link il vreau :P



http://www.dpstream.tv/voir-serie-la-qu ... g-311.html : Lol:
0 x
„nu moștenim pământul de la strămoșii noștri, îl împrumutăm de la copiii noștri” St Exupéry
Avatar de l'Utilisateur
plasmanu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2847
Înregistrare: 21/11/04, 06:05
Locul de amplasare: Viaductul 07170 Lavilledieu
x 180




de plasmanu » 25/06/13, 23:05

multumesc prietene.

Sezonul 1 episodul 8. 1959: Nu m-am născut. Mama mea avea 5 ani.
http://www.dailymotion.com/video/xw9xq0 ... coE_NjvjOU

În film nu sunt ochelari, sunt funduri de sticle : Mrgreen:


Lui Henry Bemis îi place să citească, este ocupația lui principală și aproape singurul său motiv de viață. Foarte repede, va avea toată ocazia și tot timpul din lume să-și satisfacă această sete de cărți. În timp ce tocmai a primit un alt avertisment de la șeful său, Henry se furișează să citească în seiful băncii. Afară se petrece un eveniment teribil.
Henry este puternic zguduit și leșina câteva ore.

Când se trezește, descoperă o lume devastată de războiul nuclear. Foarte repede, își dă seama că este într-adevăr ultima ființă vie de pe Pământ.
De acum înainte, nici soția, nici șeful și nici nimeni nu-l va mai putea opri să citească cărți. Mai bine, Henry poate vizita liber cele mai mari biblioteci ale orașului și poate descoperi câteva minuni de lectură.
Dar un nou șoc seismic va avea multe consecințe, ochelarii lui Henry vor cădea și se vor sparge. Drept urmare, Henry nici măcar nu-și mai poate satisface pasiunea...
Bun venit în a patra dimensiune... Acesta este un episod confuz, cel puțin, cu un rezultat final surprinzător. Un vintage foarte bun al seriei!
0 x
„Să nu vezi răul, să nu aud răul, să nu vorbești răul” 3 maimuțe mici Mizaru
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 26/06/13, 22:26

Când curățați ochelarii, cel mai bine este să evitați orice țesătură. Mai puțin rău este hârtia specială care conține foarte puține minerale. De fapt, prefer să clătesc cu apă fierbinte... și să usc cu aerul. Dureaza mai mult.....cu o imagine clara.

Pentru cea mai fină lustruire metalurgică, folosim o pastă lichidă de lubrifiere cu praf de diamant calibrat la 1 micron. După o lustruire din ce în ce mai fină, metalul lustruit iese strălucitor ca o oglindă. Astfel, puteți recupera și ochelarii de ceas zgâriați. Singura problema... sticla nu este ieftina... : Mrgreen:

Gândiți-vă și la asigurare. De cele mai multe ori nu tine cont de zgarieturi, uzura etc... dar ramburseaza spargerea..... Vai dracu, a cazut si am calcat pe el..... ce pacat : Mrgreen:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132

Înapoi la "Defalcare, depanare și reparații: reparați-vă? "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 66