Șasiul vehiculului în tuburi din PVC

Și dacă ar fi repararea, mai degrabă decât a aruncat și schimba? Redescoperă plăcerea de a le reparații. Cum de a diagnostica o problemă sau găsi piese de schimb? Reparați în sine este o modalitate de a economisi bani, în general!
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Șasiul vehiculului în tuburi din PVC




de Grelinette » 22/12/13, 16:25

Bonjour à tous,

Este duminică, deci încă o duminică DIY în perspectivă! : Cheesy:

Iată deci ideea și geneza ei ...

Odată cu finalizarea proiectului vehiculului hibrid tras de cai, a trebuit să se găsească soluții inteligente pentru a rezolva câteva mici probleme mecanice. Unele soluții mi se par destul de interesante pentru a încerca să le implementez în alte proiecte, în special vehiculele hibride ...

În primul rând, încerc să construiesc rapid un vehicul mic, cum ar fi un kart, o bicicletă culcată, un triciclu sau cu 4 roți, cu un cadru foarte ușor, suficient de puternic pentru a testa într-un câmp.
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Am văzut un videoclip pe internet (cu siguranță trebuie să fie prezent pe econologie) în care este prezentată construcția unui fel de bicicletă culcată realizată cu tuburi din pvc cuibărite și lipite.

Rezultatul este uimitor în ceea ce privește viteza și eficiența! : șoc: Tocul se urcă pe bicicleta pvc odată terminată și pleacă la plimbare ...

(Rețineți că, înainte de a mă apuca de designul autoturismului hibrid de dimensiuni mari, am realizat un model cu tuburi mici din pvc cu diametrul de 16 și 20 mm: modelul a primit premiul 1 într-o competiție Imagine ).

Prin urmare, ideea pare suficient de interesantă pentru a o lua și a o îmbunătăți pentru a face un vehicul de dimensiuni complete cu tuburi din pvc cu diametrul de 25, 32 mm sau mai mult.


Oricum, iată noul meu proiect: realizez un cadru complet din tuburi din pvc (unele părți vor fi încă din lemn și metal) și apoi sper să pot injectați o spumă în acest cadru tubular pentru a-l solidifica, apoi îl motorizez.

Există multe materiale ca spuma poliuretanică în expansiune ceea ce pare foarte simplu de utilizat, dar așa cum este, această spumă va aduce cu greu ceva mai bun în soliditate.

Cu excepția cazului în care îl amestecați cu fibre precum cele care sunt amestecate cu beton pentru a-i crește rezistența (http://www.leroymerlin.fr/v3/p/produits ... 50g-e41777).

Aveți idei pentru materiale, spume sau amestecuri de injectat în șasiu care ar putea funcționa pentru această aplicație?

Desigur, trebuie păstrat ușor: turnarea betonului din fibră în cadru ar fi cu siguranță eficientă din punct de vedere al rezistenței, dar puțin grea! ... : Mrgreen:
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 22/12/13, 16:51

Tubul din PVC este atractiv prin simplitatea sa de implementare, dar nu este conceput pentru rezistență mecanică dinamică.

Armarea internă, în măsura în care acest lucru ar fi posibil, ar putea cu greu să compenseze această fragilitate originală, deoarece cea mai mare parte a acesteia ar fi situată în apropierea zonei de fibre neutre.

Pentru ao face ușor și puternic, utilizarea tuburilor subțiri din oțel * este esențială, așa cum veți vedea pe site-urile producătorilor de biciclete sau karturi. Utilizarea lemnului pentru unele părți este, de asemenea, redată.

* Nu este suficient să alegeți un oțel puțin „rigid”, deoarece trebuie să fie, de asemenea, suficient de elastic pentru a rezista la solicitări structurale.
Permiteți-mi să explic: în mod normal, fie un oțel este flexibil, dar ușor de deformat, fie este mai dur, dar fragil; există calități cu randamente ridicate care ocolesc aceste limitări.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
cortejuan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 254
Înregistrare: 01/12/10, 19:34
Locul de amplasare: Franche-Comté
x 6




de cortejuan » 22/12/13, 18:23

Bonsoir,

Îmi place ideea diversării materialelor, în special a tubului din PVC, atât de ușor de lucrat.
Cred că este mai solid și mai flexibil decât crezi în general. În ceea ce privește armarea prin injecție de beton, nu este o idee proastă, deoarece densitatea betonului (2.2) este mai mică decât cea a aluminiului (2.7) și bine făcut este foarte puternică. Există, de asemenea, beton luminat prin înlocuirea nisipului cu bile de polistiren. Facem plăci cu acest înlocuitor atunci când, ca acasă, grinzile nu ar susține o placă clasică. Rezultatul este un material foarte flexibil.

Totuși, ceea ce mă tem sunt variațiile de temperatură, în special în condiții de stres.

Dar este amuzant, mi-am făcut o plută din tuburi din PVC, plăcile au durat 8 ani, tuburile sunt încă acolo și a fost renovat cu compozit.

Cordialement
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 22/12/13, 19:42

Betonul are o rezistență mare la compresiune, dar se comportă slab la tracțiune; de aceea, în utilizarea structurală, este întărit de bare de oțel, ceea ce îl face un material compozit.

Diagrama de distribuție a armăturilor metalice este stabilită în funcție de constrângerile particulare ale grinzilor sau podelelor; o extrapolare pe o structură de secțiune mică supusă unor solicitări importante și în toate direcțiile mi se pare inadecvată.

Betoanele ușoare sunt rezervate pentru șape sau elemente de umplere.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 23/12/13, 09:53

Bună ziua tuturor și vă mulțumesc pentru sfaturi.

Lasă betonul în urmă, a fost o glumă!
Punerea betonului armat cu fibre în cadrul tubular, bineînțeles, îl va consolida și va reduce centrul de greutate ... dar, pe partea vițeilor ciclistului, se va întări și cu siguranță, mai ales la urcare! : Cheesy:

Cu cât mă gândesc mai mult la asta, cu atât sunt mai convins că tuburile din PVC sunt un material și un suport excelent pentru realizarea unui șasiu, în special pentru un vehicul de testare care nu va merge repede și nu va fi forțat să facă forțe mari.

După părerea mea, să repet comentariul de cortejuan, o soluție interesantă, ușoară și economică ar fi umplerea cadrului cu un amestec rășină epoxidică și fibre. Implementarea pare simplă din punct de vedere copilăresc.

De asemenea, sunt convins că există aplicații cu acest tip de amestec în anumite sectoare, cum ar fi aeronautica.

Voi activa rețeaua mea de specialiști pentru a obține informații! : Mrgreen:

(Locuiesc nu departe de compania Eurocoptère din Vitrolles în BdR ... cine știe, poate m-ar sprijini în noul meu proiect? Imagine

Hei, nu ar exista angajați ai Eurocoptère care să vină la șantierul de ecologie cu vreo șansă? ...
În caz contrar, este în regulă, voi aștepta până la următoarea zi de deschidere a companiei pentru a face spionaj industrial!
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
cortejuan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 254
Înregistrare: 01/12/10, 19:34
Locul de amplasare: Franche-Comté
x 6




de cortejuan » 23/12/13, 10:14

bonjour,

continuați să vă gândiți la soluția de beton, pe de o parte, există o cantitate de tip beton, pe de altă parte, deoarece am spus că nu este atât de grea. De exemplu, în anii '80 (mi se pare), navele de dimensiuni bune erau fabricate din beton, erau mai ușoare decât echivalentul lor de deșeuri și la fel de puternice.

De fapt, important este să rigidizați tubul, care de la sine are o rezistență la tracțiune foarte bună. Calitatea, în ceea ce privește duritatea materialului care umple tubul, nu mi se pare esențială. Este doar acolo pentru a preveni ciupirea tubului sub acțiunea tensiunilor perpendiculare pe lungimea acestuia.

O altă soluție este introducerea unui al doilea tub în primul. al doilea alunecând fără efort în primul. Veți crește considerabil rezistența șasiului.

problema cu rășina epoxidică este costul acesteia.

Ceea ce ați putea face sunt câteva teste preliminare, de exemplu, așezați un tub cu diametrul corect și o lungime compatibilă cu proiectul dvs., pe două șevalete și încărcați mijlocul măsurând deflexia. O păstrați așa cel puțin o săptămână pentru a măsura creșterea săgeții. Procedați în același mod umplând tubul cu ceea ce vi se pare cel mai convingător și repetați măsurătorile.

Bonne continuare

cordialement
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 23/12/13, 10:57

În ciuda costului redus și a ușurinței extreme de utilizare a betonului, rămân în continuare sceptic!

Pe de altă parte, dublarea tuburilor ar putea fi o soluție.

Tocmai mi-am activat rețeaua: o soluție este utilizarea tuburilor de carbon. Acest material a devenit un standard foarte obișnuit, deci cu o mulțime de produse diferite și o rezistență foarte bună, dar cam scump pentru gustul meu.
http://carbon-shop.fr/index.php?cPath=141_73
http://www.tubecarbone.com/product.php?id_product=718#

Pe de altă parte, chiar dacă ideea utilizării tuburilor din pvc pentru realizarea unui cadru îi face pe specialiști să zâmbească, tehnica injectării unui amestec de rășină + fibre în ele pare coerentă și realizabilă, cu rezultate probabil interesante și pozitive ... pe scurt Yapluka !

Rămâne să găsești sclipiciul pentru amestec: fibră de sticlă, carbon, aluminiu, ... ???
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 23/12/13, 12:05

Ideal este să utilizați tuburi cu diametru mai mare pentru o rigiditate mai mare în raport cu greutatea, injectarea de spumă de uretan expandat în acesta îi va ajuta la rezistență.

Iată un exemplu de vehicul cu tub din PVC:
Imagine

Și alte exemple de lucruri din tub din PVC:
http://removeandreplace.com/2013/05/14/ ... creations/

A+
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.
Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.
Alain
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 23/12/13, 12:16

Alain G a scris:Ideal este să utilizați tuburi cu diametru mai mare pentru o rigiditate mai mare în raport cu greutatea, injectarea de spumă de uretan expandat în acesta îi va ajuta la rezistență.

Iată un exemplu de vehicul cu tub din PVC:
Imagine

Și alte exemple de lucruri din tub din PVC:
http://removeandreplace.com/2013/05/14/ ... creations/

A+


Minunat !!!!!!! mulțumesc Alain pentru acest site
În plus, există o mulțime de exemple de utilizări foarte originale de țevi din PVC. Multumesc din nou.
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2491
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 364




de Forhorse » 23/12/13, 18:58

Acum există mai multe „soiuri” de tuburi din PVC.
De exemplu, tuburile CR4 și CR8 sunt mult mai puternice decât PVC-ul „normal”
0 x

Înapoi la "Defalcare, depanare și reparații: reparați-vă? "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 95