Opel Ampera: un hibrid ecologic?

Și dacă ar fi repararea, mai degrabă decât a aruncat și schimba? Redescoperă plăcerea de a le reparații. Cum de a diagnostica o problemă sau găsi piese de schimb? Reparați în sine este o modalitate de a economisi bani, în general!
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3

Opel Ampera: un hibrid ecologic?




de Lietseu » 04/12/10, 20:30

Cel mai economic răspuns la problemele mașinilor electrice și hibrizilor și pseudo-hibrizilor?

Lansați un motor mic pentru a produce electricitate și o autonomie de peste 500 km, pentru un consum de benzină de 1.6 L / 100 km (ultimele cifre anunțate) și un confort fără compromisuri?

DA ESTE POSIBIL, VEZI MAI MULT!

http://www.opel-ampera.com/index.php/fre/home

Îmi place cutia asta și dacă ar fi pus puțină motorină pantone ...

Putem visa, nu?

miau

:P
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu
„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?
Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 05/12/10, 00:43

:? De fapt, aștept să văd ...
Am impresia că, cu cât este mai aproape de comercializare, cu atât se fac mai multe concesii în ceea ce privește arhitectura, inclusiv motorul termic, care inițial ar trebui să furnizeze doar bateriile, ar conduce acum roțile ca pe alți hibrizi (Toyota, Honda. ..)
Prețurile par, de asemenea, să crească ... :se încrunta:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 05/12/10, 15:41

Bună citro 8)

Ei bine, da, prețurile cresc ... dar nu este întotdeauna mulțimea noilor tehnologii?

Cu alte cuvinte, în cinci ani, ne-am putea permite ... nu?

La rândul meu, mi s-a părut important să difuzez informațiile, sper sincer că nu se vor opri aici și chiar vor merge mai departe ...

De ce ar schimba o formulă care funcționează, pentru că, în cele din urmă, având o mașină care se clasează pe linia foarte interesantă din punct de vedere economic, citez sursele Opel:
Conducerea electrică dă roade. Estimăm că un km parcurs electric cu Opel Ampera va costa aproximativ 1/5 din prețul pe km parcurs cu o mașină convențională pe benzină. și anume 0,02 euro / km pentru electricitate în loc de 0,12 euro / km pentru benzină (la 1,5 euro / L).
ICI http://www.opel-ampera.com/index.php/fre/ampera/faq ȘI ȘI AICI : http://www.opel-ampera.com/index.php/fr ... ecologique
mi se pare a fi cu adevărat o soluție viabilă pentru viitor (sub rezerva unei modificări dezastruoase a conceptului) și dacă prețul este momentan ridicat, se datorează și segmentului vizat, începem prin a face lux și oameni mai bine finanțat (ca de obicei) construirea unui model mai accesibil pentru restul populației, ale cărui venituri nu sunt faraonice.
Acesta este marketingul și nu subiectul principal al dezbaterii.

Sunt sigur că mă înșel, dar de ce să nu visez că într-o bună zi vor ajunge la aceeași concluzie ca cei mai buni gânditori economici noștri și se vor descurca mai bine gâfâind micile generatoare de bord.
Într-unul dintre articole, specificăm puterea disponibilă și acolo, ne dăm seama că ținta nu este toată lumea ...
vezi citatul de pe pagina web Opel:
„Cu 370 Nm de cuplu instantaneu și electric sub picioare, va fi o călătorie interesantă și senină spre Geneva. "
și chiar :
Unitatea de tracțiune practic silențioasă oferă un cuplu instantaneu de 370 Nm, echivalentul a 150 CP. Ampera trece de la zero la 100 km / h în aproximativ nouă secunde și atinge 161 km / h
.

Având în vedere cifrele sale, avem dreptul să sperăm că este posibil să producem o mașină de gamă medie la jumătate din prețul amperei ...

să fie continuat și ... miau :P
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu

„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?

Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Avatar de l'Utilisateur
cuarţ
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 640
Înregistrare: 20/01/07, 14:38
Locul de amplasare: Regiunea Paris




de cuarţ » 05/12/10, 16:55

Bonjour à tous, :D

Personal, nu înțeleg de ce nu facem asta de atunci, că am stăpânit perfect controlul motoarelor electrice de tot felul.
Această tehnologie este utilizată pe locomotive diesel de secole.
Volvo produce și distribuie utilaje de construcții grele și de cel puțin 30 de ani!
Eficiența generală a acestui tip de grup a fost întotdeauna mai mare decât acționarea directă a unui motor cu combustie prin cutie de viteze.
În urmă cu 40 de ani, diferența nu era mare, cu aproximativ 4 până la 5% mai mare doar pentru grupuri.
Cauza principală prin întoarcerea la electronică poate funcționa în acel moment,
dar astăzi electronica are o eficiență de 96%, la fel pentru alternatoare și motoare sincrone sau asincrone.
Deci, unde blochează acest caz ??
0 x
Fiecare minut care trece este o oportunitate de a schimba cursul vieții tale.
Pagina YouTube, Dailymotion Page, Albumul Picasa, Pagini personale, Viktor Schauberger
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 05/12/10, 17:45

cuartul a scris:Personal, nu înțeleg de ce nu facem asta de atunci, că am stăpânit perfect controlul motoarelor electrice de tot felul.
În ceea ce mă privește, am înțeles foarte bine acum 25 de ani când am pus mâinile sub capota primei mașini. :x
Am înțeles imediat că toate accesoriile acționate de curele, scripete și roți dințate ar putea fi acționate de motoare individuale care oferă creștere în greutate și economie de energie datorită direcției optime, adică dozate după cum este necesar;
Ventilatoare de răcire, pompe de combustibil, asistență la frânare, servodirecție, aer condiționat, pompă de apă.

Am putea asambla și integra din punct de vedere material și tehnologic toate aceste accesorii controlate electric acum 20 de ani ...
Nu am făcut-o VOLUNTAR ...
În același timp, producătorii de echipamente au propus să comute sistemele electrice ale mașinilor la 42V, pentru a permite această tranziție mai ușor ... PRODUCĂTORII AU REFUZAT ...

Cele 2 mașini electrice ale mele nu au centuri.
Sedanul GPL pe care îl mai am are 3 și sunt deranjat în mod regulat de ...

Un producător a dorit, în SUA, să revoluționeze construcția de automobile, a fost LAMINAT de cei trei mari (GM, Ford și Chrysler).
A fost chemat TUCKER iar Coppola a realizat un film superb din el, bazându-se pe asemănările pe care le-a suferit îndrăznind să concureze cu cartelul filmului de la Hollywood.

Atunci când o industrie se află într-o poziție dominantă, se străduiește să mențină această poziție prin eliminarea concurenților săi.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 05/12/10, 18:04

Mai bine să nu fii profet în țara lui ... Opel nu este GM? Imagine

Apropo, cât va costa energia electrică pentru a încărca bateria la 100 km parcurși?
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 05/12/10, 18:53

0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.
Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.
Alain
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 05/12/10, 19:18

ben obamot
este indicat mai sus, aici fac o copie paste ...

Referirea:
Conducerea electrică dă roade. Estimăm că un km parcurs electric cu Opel Ampera va costa aproximativ 1/5 din prețul pe km parcurs cu o mașină convențională pe benzină. și anume 0,02 euro / km pentru electricitate în loc de 0,12 euro / km pentru benzină (la 1,5 euro / L).


miau
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu

„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?

Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 05/12/10, 20:04

rhôooo mulțumesc, chiar am ochii în locul în care cred astăzi! :şoc: : Mrgreen: si esti sanatos, esti mai bun? !!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 05/12/10, 21:30

Referirea:
Conducerea electrică dă roade. Estimăm că un km parcurs electric cu Opel Ampera va costa aproximativ 1/5 din prețul pe km parcurs cu o mașină convențională pe benzină. și anume 0,02 euro / km pentru electricitate în loc de 0,12 euro / km pentru benzină (la 1,5 euro / L).

Toate vehiculele care ni se promit (Renault în frunte) sunt anunțate pentru 200Wh / km, ceea ce este exact consumul vechiului meu Peugeot 106.
Nu e de mirare că ne oferă arhitecturi abia îmbunătățite și vehicule cu 30% mai grele, cu performanțe superioare.
Prin urmare, nu vor fi mai puțin lacomi. :?

Îmi contest declarația cu privire la costul electricității de 0,02 € / km sau 2 € / 100km. :se încrunta:
În Franța, electricitatea costă pentru INDIVIDUI peste 0,12 EUR incl. Taxe / kWh și uneori ajunge 0,15 € taxă inclusă / kWh
în funcție de tipul de abonament și de puterea abonată.

Prin urmare, este rezonabil să creșteți acest buget cu 50%, adică 0,03 € / km sau, dacă preferați 3 € / 100km

Pentru companii, calculul este foarte diferit ... Se face HT (compania recuperează TVA și abonamentul este o taxă care reduce impozitul pe companie).
În cele din urmă și, în special, companiile nu cumpără electricitate la același preț ca și persoanele fizice ...
Știu companii care cumpără kWh la 0,02 € fără taxe în orele de vârf și cu 0,03 € fără taxe în orele întregi ...
0 x

Înapoi la "Defalcare, depanare și reparații: reparați-vă? "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 158