Problemă: camionul meu pentru palete nu se ridică

Și dacă ar fi repararea, mai degrabă decât a aruncat și schimba? Redescoperă plăcerea de a le reparații. Cum de a diagnostica o problemă sau găsi piese de schimb? Reparați în sine este o modalitate de a economisi bani, în general!
lv13r
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 147
Înregistrare: 30/12/04, 10:09

Problemă: camionul meu pentru palete nu se ridică




de lv13r » 29/10/10, 16:09

buna aici am de cateva zile un pb cu vechiul meu transpalet care nu vrea sa mai ridice nimic,
s-a întâmplat când am ridicat brațele complet și după ce nu am coborât nimic : Evil:
transpalul și manualul și marchează satana
A avut cineva vreodată acest tip de pb și poate să-mi spună ce să verific înainte de a desprinde totul știind că nu am doc
a fiarei


ps pe talpa care transportă cilindrul și pompa manuală există trei șuruburi mari unul pe fiecare parte a plăcii
multumesc lionel
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359




de Forhorse » 29/10/10, 18:55

Verificăm deja nivelul uleiului.
După o defecțiune clasică a transpaletelor manuale, lanțul fermoarului activează coborârea care rămâne (puțin) activat, brusc supapa de coborâre rămâne ușor deschisă: transpaleta nu se mai ridică.
În caz contrar, îmi pare rău, a trebuit să deschidem totul ...
0 x
lv13r
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 147
Înregistrare: 30/12/04, 10:09




de lv13r » 29/10/10, 19:09

multumesc pentru cal
pentru nivelul uleiului am deschis un dop de cauciuc
pe cilindru în sine și nu văd ulei, așa că va exista o problemă de nivel, deoarece cred că uleiul ar trebui să fie la același nivel cu gaura (presupun că partea superioară a cilindrului servește ca rezervă de ulei)
Dezavantaje, am pus acolo cum ar fi uleiul, deoarece trebuie să fie specific nu :?:
merci
Lionel
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 29/10/10, 21:22

Mergând la sfârșitul cursei s-ar putea să fi fost golit cilindrul și uleiul să fie în rezervorul de ulei și, dacă acesta este cazul, cilindrul trebuie să fie amorsat, aducând uleiul înapoi din rezervor, ca pe un jack de ulei clasic, pe care il stiu mai bine ???????
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 29/10/10, 23:45

Am avut aceeași problemă cu cricul vechi care conținea ulei complet putred cu o zi înainte ... Sper că pe transpaletul tău există un dop de scurgere ... pentru cric nu era nici unul, Tocmai l-am pus în direcția în care golește uleiul prin capacul de umplere și să-l umple cu ulei de motor

uleiul de motor nu este cel mai bun, deoarece este prea vâscos mai ales când este rece: uleiul hidraulic pentru pulverizator este mai bun ... dar pentru o primă defecțiune este suficient uleiul de motor
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 30/10/10, 01:04

La sfârșitul cursei unui cric, acesta nu mai scurge, pistonul nu mai are forță și putem pierde uleiul din rezerva de ulei, chiar dacă este încă acceptabil, și, prin urmare, este necesar să recuperăm uleiul și călare sus.
Dacă nu s-a pierdut petrol în afară, acesta se află în rezervă.
0 x
lv13r
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 147
Înregistrare: 30/12/04, 10:09




de lv13r » 30/10/10, 10:43

mulțumesc, dar în cazul meu cred că rezerva de ulei se află în cilindru în sine, deoarece preaplinul este pe acesta, de fapt, arată ca o cric de sticlă odată ce
cadru demontat
Voi face o fotografie a fiarei, astfel încât să mă puteți vedea ce iese : Cheesy:
vă mulțumesc din nou pentru răspunsuri
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 30/10/10, 11:36

Rezerva este în cric, da, cricul se pompează pentru a se ridica, dar prin demontare, acordând atenție articulațiilor, înțelegem și re-amorsăm, evitând după ce mergem prea departe la sfârșitul cursei.
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 30/10/10, 17:22

Este necesar să umpleți cu dopul de cauciuc mic de pe partea sticlei cilindrului, care este rezervorul, cu cilindrul complet în partea de jos umplut până la marginea găurii.

Dacă nu se ridică deloc, fie supapa de coborâre rămâne deschisă, fie garnitura pistonului pompei este deteriorată.
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.
Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.
Alain
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359




de Forhorse » 30/10/10, 20:32

În absența uleiului hidraulic, uleiul de servodirecție funcționează foarte bine și este mult mai ușor de găsit pentru o persoană fizică.
0 x

Înapoi la "Defalcare, depanare și reparații: reparați-vă? "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : MSNbot Media și oaspeții 148