Problemă la sistemul de pompare - apa nu mai iese ...

Și dacă ar fi repararea, mai degrabă decât a aruncat și schimba? Redescoperă plăcerea de a le reparații. Cum de a diagnostica o problemă sau găsi piese de schimb? Reparați în sine este o modalitate de a economisi bani, în general!
Phil07
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 10/04/09, 21:56

Problemă la sistemul de pompare - apa nu mai iese ...




de Phil07 » 10/04/09, 22:14

bonjour,

Je me tourne vers vous, car après de longues recherches sur le Net, je n'ai trouvé aucune réponse à ma question et il me semble qu"un certain nombre d'entre vous sont assez callé dans le domaine.
Le réseau d'eau de ma maison est branché en partie sur un système de pompage (forage) pour alimenter les sanitaires et la douche. Il y a donc, dans la cave, un ballon tampon à vessie.

Problema mea este că apa nu mai iese din balon.

Am controlat presiunea și este suficientă. Am riscat să demontez racordul de ieșire a apei (cu 500 de litri de apă care s-ar putea epuiza), dar nu iese nimic. Am crezut că ceva ar putea bloca ieșirea. Prin urmare, am introdus o tijă de fier care stă la 20 cm pe un obstacol foarte ferm și din oțel (cot?). Așa că îmi imaginez că la ieșire, în interiorul balonului, trebuie să existe o supapă de siguranță care ar fi putut fi activată.
Crezi că acesta este cazul?
Dacă da, cum pot „reseta” această supapă?
J'espère ne pas trop vous ennuyer avec mes histoires, mais j'aimerais avoir l'avis de personnes plus expertes que moi avant de tout démonter et risquer de détériorer l'installation.
Voi fi plecat câteva zile și este posibil să nu vă pot răspunde imediat.
Vă mulțumesc anticipat.
0 x
Phil07
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 10/04/09, 21:56




de Phil07 » 18/04/09, 13:31

:strigăt: Nici un raspuns ? :strigăt:
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 18/04/09, 21:06

Bună seara Phil07

Presupun că pompa dvs. este în puț, manometrul poate
fii greșit și te face să crezi că există presiune.

Démonte ta gauge lentement et vois si il y a écoulement d' eau sinon ta pompe est déchargé et tu doit la recharger a l' aide du petit levier sur le régulateur que tu maintient jusqu' a ce que la pression soit rétabli.

Rețineți că în America de Nord funcționează așa, trebuie să vedeți
Europa.

Un indicator după 3 sau 4 ani și mai puțin poate fi defect a
cauza varului care se formează în interior și blochează mecanismul.
:D
0 x
Phil07
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 10/04/09, 21:56




de Phil07 » 18/04/09, 22:46

Merci pour cette REPONSE rapide.
Aujourd'hui je me suis décidé à tout démonter pour comprendre. Mon plus gros problème était de vider l'eau du ballon. :!:
Iată deci ce s-a întâmplat. În balonul de oțel, există o vezică (cameră de aer mare - sau mai bine zis apă -) care este fixată între partea superioară a balonului și partea inferioară. Am crezut că această cameră era plină de aer. Cu toate acestea, în această cameră este stocată apa. Prin urmare, aerul sub presiune este situat între rezervor și cameră. Astfel, interiorul rezervorului de oțel nu este în principiu în contact cu apa, prin urmare nu are rugină ...
În problema mea, ceea ce sa întâmplat este că un exces de presiune a aerului între rezervor și vezică, cu un nivel scăzut de apă în vezică, a făcut-o parțial scăzută, în în zona de umplere a apei, camera de cauciuc a fost ciupită (pliată pe sine ca o clătită) creând un pli care a obstrucționat deschiderea camerei. Golisem bine aerul, dar asta nu fusese suficient pentru a pune vezica la locul ei. Nu știu dacă golind aerul și umplându-l cu apă care ar fi fost suficient pentru a pune vezica în poziția sa normală.
Cred că soluția corectă ar fi fost:
1/ vider l'air par sa valve de remplissage
2/ vider l'eau (le plus délicat) en la siphonnant par le haut après avoir dévissé le manomètre.
3/ gonfler la vessie d'air (par l'entrée d'eau) pour qu'elle reprenne sa forme dans la cuve.
4 / goleste acest aer
5 / umpleți rezervorul de apă până la jumătate
6 / re-presiunea aerului în balon
7 / terminați umplerea rezervorului de apă.

Cette manip éviterait de tout démonter par le bas avec son lot de difficultés et les risques de problèmes d'étanchéité par la suite.
J'espère que ces conseils éviteront à certains de galérer comme je l'ai fait. Internet, ça sert aussi à ça... 8)
0 x
boubka
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 950
Înregistrare: 10/08/07, 17:22
x 2




de boubka » 19/04/09, 11:35

Je pensais que cette chambre était remplie d'air. Or, c'est dans cette chambre que l'eau est stockée.

vraiment bizare, j ai jamais vu ce genre reserve sur un surpresseur.
cu siguranță un DIY!
0 x
yanyan26
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 101
Înregistrare: 23/12/06, 16:27
Locul de amplasare: Drôme (26)




de yanyan26 » 19/04/09, 13:52

bonjour
Sunt de aceeași părere ca boubka
Es tu sur ? D'habitude c'est la vessie qui est gonflée et qui te sert pour la pression du circuit.
Peux tu nous en dire plus (Marque du ballon ) ou photo

J'aurais plutot pensé pour ta vessie d'air percée et qui pourrait boucher ta sortie d'eau mais pas assez d'élément pour t'aider
A+
0 x
http://yanyan.26.free.fr/


Natura este un echilibru perfect. Dacă știți cum să o priviți, ea poate dezvălui secretele ei.
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 19/04/09, 16:31

Aici, în America de Nord, a mers așa:
La chambre a air est fixé par le haut et la valve de remplissage aussi, l' entrée d' eau se situe au bas du réservoir et
apa presurizează camera de aer.
Rezervorul meu este fabricat din plastic armat cu fibră de sticlă.

Bon boubka și yanyan26 confirmă că este același lucru în Europa

Phil07

Si tu peut nous donner la marque et le modèle, ce serait interressant de voir le fonctionnement.
:D
0 x
Phil07
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 10/04/09, 21:56




de Phil07 » 22/04/09, 21:08

bonjour,

je suis formel. Après avoir tout démonté, c'est bien la vessie qui se remplit d'eau. Elle est fixée en partie haute au niveau du contacteur manométrique et est bloquée par une bride en partie basse, au niveau d'une large lèvre autour d'une grande ouverture (environ 25 cm de diamètre). L'air est entre la cuve et la vessie.
Aveți echipamentul la această adresă:
[urls http://www.bricomatic.com/catalog/Pompe ... 1a0ced47e7
]
Pour mon cas, après contrôle, il y avait un petit trou qui s'était fait au milieu de cette vessie. L'eau s'évacuant dans la cuve exerçait une pression sur la vessie et quand celle-ci se vidait, elle avait fini par s'craser et se plaquer sur le fons de la cuve en obturant l'évacuation.
Este fix, dar am petrecut ceva timp acolo.
[/ Url]
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 23/04/09, 00:17

Phil

Felicitări pentru munca bună!

On en apprendra toujours, voici le réservoir que j' utilise, il est un peu plus high tech et pas beaucoup plus cher et très fiable.
Îmi pare rău că nu am putut găsi în franceză.
Imagine

Un exemplu de asamblare:
Imagine
0 x
Phil07
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 10/04/09, 21:56




de Phil07 » 23/04/09, 22:54

Bonsoir,

Sur mon ballon, c'est exactement le même schéma avec une cuve en acier et l'eau qui est stockée dans la vessie.

Îmi imaginez că avantajele sunt următoarele: : Idee:
- L'eau n'est pas en contact avec lma cuve en acier, donc pas de traittement antirouille nécessaire et pas d'oxydation dela cuve.
- foarte silențios în funcționare.

Inconvenient: Ce mi s-a întâmplat; :| si la vessie est percée, le système ne fonctionne plus alors que dans l'autre cas (air au milieu) si la vessie est percée, une certaine quantité d'air peut être stockée en partie haute de la cuve pour servir de tampon.
Mulțumesc pentru fotografiile Alain.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Defalcare, depanare și reparații: reparați-vă? "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 140