Repararea unei conducte de fum

Și dacă ar fi repararea, mai degrabă decât a aruncat și schimba? Redescoperă plăcerea de a le reparații. Cum de a diagnostica o problemă sau găsi piese de schimb? Reparați în sine este o modalitate de a economisi bani, în general!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Repararea unei conducte de fum




de Christophe » 03/05/07, 12:40

În timpul primei probe de testare a mini-cazanului turbo Deom pe care l-am cumpărat, a fost cataclismul: era fum peste tot ... dificil de stins în plus (în ciuda tirajului destul de rău de când s-a descoperit că șemineul era înfundat) .. cauza a fost identificată rapid: o gaură „mare” în canal.

Este o conductă de bushel și un bushel este complet fracturat. Deoarece bucșa spartă nu mai era disponibilă pentru vânzare, am cumpărat doza necesară de cărămizi refractare (1,85 € fără taxă per cărămidă ... :şoc: :şoc: ) precum și mortar refractar. Sper deja că este compatibil ... altfel vom face altceva cu cărămizile ...

Așa că pun întrebarea la obișnuiții din forums cu privire la metoda de utilizat pentru a nu face tărtăcuțe mari la așezarea acestor cărămizi (dacă este deja compatibil ... vânzătorul de cărămizi mi-a spus ok a priori).

Există măsuri speciale de precauție care trebuie luate (mai ales în ceea ce privește dimensiunile) știind că locul de reparat este de fapt un „cot” (a intrat până la capătul bucșei, în direcția normală ce și a părăsit lateral: bușonul a fost „tăiat” pe față pe partea verticală a coșului de fum) și că piesa de reparat este o conductă aproape orizontală (după cot este deci coșul de fum în sine) ... Sper că am fost suficient de limpede ...

:?:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 03/05/07, 15:04

Dacă vreodată rezultatul nu este satisfăcător, există întotdeauna soluția tuburilor din oțel inoxidabil (costisitoare, dar eficiente)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 03/05/07, 15:08

Tuburile nu sunt posibile, deoarece la nivelul acestei părți a coșului de fum se află măturătorul (peretele lateral al casei pe care coșul de fum este „lipit”).

În plus, trecerea de la un bushel pătrat de 260 * 260 în exterior la un tub rotund nu este evident ...
Dernière édition alin Christophe 18 / 10 / 10, 11: 38, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6

Re: Reparați un coș de fum




de bham » 03/05/07, 15:18

Christophe a scris:Există măsuri speciale de precauție care trebuie luate (mai ales în ceea ce privește dimensiunile) știind că locul de reparat este de fapt un „cot” (a intrat până la capătul bucșei, în direcția normală ce și a părăsit lateral: bușonul a fost „tăiat” pe fața laturii coșului vertical) și că piesa de reparat este o conductă aproape orizontală (după cot este deci coșul de fum în sine)... Sper că am fost suficient de clar ...:?:


În acest caz (cu caractere aldine), ați fi făcut mai bine să întoarceți întreaga conductă orizontală de zidărie înlocuind-o cu o țeavă flexibilă din oțel inoxidabil (25,90 € / m diametru 200 mm la BricoDép.) Care s-ar potrivi în coș. Dar cu o fotografie am înțelege mai bine aspectul.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 03/05/07, 16:44

Da, bham, văd despre ce vorbești, dar chiar deasupra mesajului tău, ți-am explicat că pkoi carcasa nu a fost prea posibilă: trapa de măturare a coșului de fum este în același loc (cu excepția cazului în care pui o pistă neuniformă "Tee" 3 din oțel inoxidabil, dacă există dar nu îndrăznesc să văd prețul ... o simplă reducere galva a fost deja taxată cu 30 € :( ) ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 03/05/07, 17:35

Există T din oțel inoxidabil, care sunt inegale, nu știu, dacă este necesar, puneți o reducere pe una dintre ramuri. În ceea ce privește costul, s-ar putea să vă întrebați mai întâi.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 03/05/07, 17:38

Ei bine, este prea târziu că am cumpărat deja cărămizile .... :strigăt:

Acum nu se grăbește (prea mult) reparația și pot alege oricând o altă soluție reciclând aceste cărămizi în altă parte ... un mic cuptor de pâine pe lemne în fundul grădinii, de exemplu? Mmmmm :)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 03/05/07, 18:05

Christophe a scris:Da, bham, văd despre ce vorbești, dar chiar deasupra mesajului tău, ți-am explicat că pkoi carcasa nu a fost prea posibilă: trapa de măturare a coșului de fum este în același loc (cu excepția cazului în care pui o pistă neuniformă "Tee" 3 din oțel inoxidabil, dacă există dar nu îndrăznesc să văd prețul ... o simplă reducere galva a fost deja taxată cu 30 € :( ) ...

Nu văd de ce vorbiți despre Tee inegal, deoarece în cazul în care puneți o țeavă inoxidabilă la ieșirea din cazan, lăsați cazanul în 200 mm, de exemplu, iar coșul de fum este, de asemenea, în 200 mm. Deci, puneți un T în mijloc în 3 x 200 mm. A T la Bricodép., In diam. 153 mm sunt 20 €, ca să vă faceți o idee.
În caz contrar, și mai simplu, vă mișcați trapa de măturat coșul și o așezați în partea de jos a coșului de fum vertical (care este, în general, cel mai frecvent caz). Pentru a face acest lucru, faceți o gaură cu o dalta în ultimul bushel (în orice caz, sub conexiunea dvs. orizontală) și conectați gaura cu trapa de măturat, pe care o veți recupera sau cu una pe care o puteți cumpăra, în pământ refractare sau arse cu metal. Puteți chiar să o faceți singură, un cadru din metal în formă de L de 25/30 mm și o bucată de tablă pentru a face ușa pe care o glisați sau cu balamale cu balamale, sigilați cadrul cu mortar și este regula.
ca solutie?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 03/05/07, 18:10

bham a scris:Nu văd de ce vorbești despre tricou neuniform


Deoarece trapa de măturat coșul este în același plan cu coșul de fum vertical ... este deci o „intersecție 3D”.

Întindeți degetul mare și arătătorul și puneți degetul mijlociu la 90 ° și veți avea o idee despre bucătărie că este această intersecție : Mrgreen: în afară de asta, presupun că bușonul este exact rupt acolo, deoarece un coș de fum nu foarte delicat și-a făcut bourinul ... : Cheesy:

ps: imposibil de mutat trapa ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 03/05/07, 19:06

Christophe a scris:
bham a scris:Nu văd de ce vorbești despre tricou neuniform


Deoarece trapa de măturat coșul este în același plan cu coșul de fum vertical ... este deci o „intersecție 3D”.

Întindeți degetul mare și arătătorul și puneți degetul mijlociu la 90 ° și veți avea o idee despre bucătărie că este această intersecție : Mrgreen: în afară de asta, presupun că bușonul este exact rupt acolo, deoarece un coș de fum nu foarte delicat și-a făcut bourinul ... : Cheesy:

ps: imposibil de mutat trapa ...

TRIMITE O FOTOGRAFIE!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Defalcare, depanare și reparații: reparați-vă? "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 93