Senseo HD7821 / 41

Și dacă ar fi repararea, mai degrabă decât a aruncat și schimba? Redescoperă plăcerea de a le reparații. Cum de a diagnostica o problemă sau găsi piese de schimb? Reparați în sine este o modalitate de a economisi bani, în general!
BRUMAX
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 26/04/19, 17:12

Senseo HD7821 / 41




de BRUMAX » 26/04/19, 17:30

bonjour,
Am un senseo HD7821 / 41 cu gura care variază în înălțime. Cafeaua iese, dar poate nu cu o presiune suficientă încât să curgă de-a lungul aparatului de cafea în loc să iasă prin gura de scurgere. M-am gândit la un strat intermediar, dar poate fi o țeavă în interiorul mașinii.
Am șters, partea maro nu este blocată, sigiliul din partea de sus este corect.
dacă aveți vreo idee, am văzut o fotografie cu aceeași mașină (violet) de la Christophe unde vorbea despre detartraj.
ai avut aceeasi problema?
multumesc pentru raspuns. Contactez Philips pentru ca garantia a trecut de 5 luni. El ar putea face un gest, dar nu este castigat.
0 x
SixK
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 670
Înregistrare: 15/03/05, 13:48
x 272

Re: senso HD7821 / 41




de SixK » 26/04/19, 17:59

Dacă iese prin deschidere (unde puneți păstăile), poate ieși din păstăi.
Mi se pare că Senseo nu-i plac păstăile cu o parte dificilă (precum păstăile Carrefour mi se pare)

Puteți verifica dacă sigiliul de închidere este încă intact.

Oricum, senso la nivelul presiunii este 0;) Ha nu 1 bar ...
Pe scurt, este gravitația, presiunea, nu există ...

Pentru cafea, „viața reală” începe de la 15 baruri, aș spune chiar 19 baruri (pentru Riviera și Bar de exemplu)
Dar nu mai suntem pe pod. (deși în al meu, mi se pare că există un suport pentru filtru pentru pod, dar nu l-am folosit niciodată)

Altfel pentru păstăi, în ceea ce privește gustul / calitatea personală a fost lobodis, restul nu a fost groaznic.

Pentru a detartra, scurgeți apa din rezervor, adăugați ceva pentru a scurge câteva cafele de oțet alb.
Încălziți, vă goliți rezervorul turnând niște cafea (fără cafea), vă opriți înainte să nu mai rămână nimic în rezervor.
Vă recuperați oțetul alb sau îl transferați, adăugați apă și refaceți 2/3 cafele fără cafea ...

SixK
0 x
Optimistii inventeaza avioanele, pesimistii, parașutele. George Bernard Shaw.
Gândurile mele personale, înțeleg mai bine de ce marii șefi au inventat parașutul auriu.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13704
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1518
A lua legatura cu:

Re: senso HD7821 / 41




de izentrop » 26/04/19, 18:14

bonjour,
Ați verificat dacă suportul podului nu este blocat parțial?
Există o gaură centrală cu un diametru foarte mic. Ar trebui să vedeți un punct de lumină în centru, direcționând suportul pentru păstăi către o sursă de lumină. De asemenea, verificați dacă sigiliul este curat. : Wink:
0 x
BRUMAX
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 26/04/19, 17:12

Re: senso HD7821 / 41




de BRUMAX » 26/04/19, 18:20

sigiliul este bun, nimic nu este înfundat.
cafeaua iese fără probleme, dar curge de-a lungul aparatului de cafea, în loc să iasă prin canal, este un model HD7821 cu canalul care poate merge în sus sau în jos, deci în mod normal cafeaua este împinsă în canal, se pare că ajunge cu o presiune insuficientă și că curge în gura de scurgere și de-a lungul aparatului de cafea
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13704
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1518
A lua legatura cu:

Re: senso HD7821 / 41




de izentrop » 26/04/19, 18:25

SixK a scris:Pentru cafea, „viața reală” începe de la 15 baruri
Ei bine, prefer cafeaua cu filtru ... Mai mult, este mai bine pentru sănătatea ta
Alcooli diterpenici.
Boabele de cafea conțin în mod natural și în cantități semnificative alcooli diterpenici, inclusiv cafestol și kahweol. Acești compuși, prezenți în uleiurile boabelor de cafea, sunt eliberați la contactul cu apa fierbinte. Acestea ar crește nivelul colesterolului5. În funcție de metoda de preparare, cafeaua va conține mai mult sau mai puțin diterpene. De exemplu, cafeaua fiartă conține 1,2 mg până la 18 mg de cafestol și kahweol la 100 ml, în timp ce cafeaua espresso conține 0,2 mg până la 4,5 mg. Cafeaua filtrantă, pe de altă parte, nu conține aproape deloc (de la 0 mg la 0,1 mg).
Antioxidanți.
Cafeaua conține mai mulți compuși antioxidanți. Având în vedere frecvența consumului său, acesta poate aduce o contribuție importantă la capacitatea antioxidantă a dietei. În acest sens, un studiu norvegian arată că cafeaua este alimentul din dietă care contribuie cel mai mult la aportul total de antioxidanți la această populație6.

Un studiu a arătat că capacitatea antioxidantă a plasmei crește semnificativ după ingerarea unei singure căni de cafea cu filtru (200 ml) 7. Acest lucru sugerează că cafeaua și-ar exercita probabil efectul preventiv asupra anumitor boli datorită puterii sale antioxidante5. Printre compușii antioxidanți din cafea se numără compușii fenolici, inclusiv unele substanțe volatile produse în timpul prăjirii. Acestei substanțe volatile li se atribuie mirosul caracteristic al cafelei8,9.
https://www.passeportsante.net/fr/Nutri ... oc=cafe_nu : Wink:
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13704
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1518
A lua legatura cu:

Re: senso HD7821 / 41




de izentrop » 26/04/19, 18:29

Brumax ai demontat canalul pentru a-l curăța?
0 x
BRUMAX
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 26/04/19, 17:12

Re: senso HD7821 / 41




de BRUMAX » 26/04/19, 19:04

oui
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360

Re: senso HD7821 / 41




de Forhorse » 27/04/19, 12:48

O etanșare defectă nu este neapărat văzută la inspecția vizuală. Se pare că am auzit de o problemă cu sigiliul de pe aceste mașini după o anumită perioadă de funcționare.
Primul lucru de făcut ar fi deci să schimbăm sigiliul și să vedem dacă problema persistă.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Defalcare, depanare și reparații: reparați-vă? "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 157