Termostat electromecanic care nu se mai declanșează

Și dacă ar fi repararea, mai degrabă decât a aruncat și schimba? Redescoperă plăcerea de a le reparații. Cum de a diagnostica o problemă sau găsi piese de schimb? Reparați în sine este o modalitate de a economisi bani, în general!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79314
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11040

Termostat electromecanic care nu se mai declanșează




de Christophe » 16/01/10, 14:52

Un „vechi” termostat electromecanic nu mai declanșează indiferent de temperatura setată / măsurată ...

Credeți că există posibilitatea de a o repara prin demontare?

Cu o șurubelniță reușesc să o declanșez: poate fi doar o problemă de reglare a „deplasării”? Dar dacă cartușul este defect, cred că nu se poate repara ...

Apropo, știe cineva ce este în „cartușul” de cupru? Mercur sau un gaz? A priori nu există nici o „scurgere” pare în stare bună, adică a priori ...

Imagine
Imagine
Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360




de Forhorse » 16/01/10, 15:22

Bulbul și sistemul capilar. În interior există un gaz (azot?) Care sub efectul expansiunii acționează asupra unei membrane care acționează el însuși la contact.
Nu prea reparabil din câte știu.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79314
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11040




de Christophe » 16/01/10, 15:23

Ok, atunci este un gaz.

Nu poate fi reparat chiar dacă se extinde totuși?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360




de Forhorse » 16/01/10, 15:25

Cred că gazul este mai mult sau mai puțin la presiunea atmosferică, nicio șansă de a găsi o scurgere dacă este o problemă de scurgere.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
zorglub
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 501
Înregistrare: 24/11/09, 10:12




de zorglub » 11/02/10, 19:18

S-ar putea să ajung cam târziu! dar trebuie să te uiți dacă nu există un șurub de reglare mic (diametru 2.5 sau 3 mm)
poate fi posibil prin rotirea acestuia pentru a recupera defecțiunea
evident dacă există expansiune a membranei atunci când becul este încălzit, aceasta se datorează faptului că gazul este încă prezent și defecțiunea este mecanică
0 x
boubka
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 950
Înregistrare: 10/08/07, 17:22
x 2




de boubka » 11/02/10, 19:22

după părerea mea, nu ar trebui să „păcălească” acest gen de lucruri care, în general, este un element de secu :?
mai ales pentru a câștiga niște firimituri. :!:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79314
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11040




de Christophe » 11/02/10, 19:34

zorglub a scris:dacă există expansiune a membranei când becul este încălzit


Cum se verifică?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
zorglub
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 501
Înregistrare: 24/11/09, 10:12




de zorglub » 11/02/10, 20:44

carcasa pare a fi încrețită, dar nimic nu-l împiedică să se deschidă și să scufunde becul în apă fierbinte pentru a vedea
pierdut pentru pierdut ..........
atunci dacă reușești să-l repari, pentru a-l controla faci o baie a cărei temperatură o controlezi cu un termometru la temperatura corespunzătoare maximului valorilor de gradare (60 sau 90 °) și începi din nou cu temperatura minimă atunci temperatura intermediară și puteți vedea dacă valorile declanșatorului corespund cu cele din baia dvs.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 11/02/10, 23:14

dificil de știut ce gaz trebuie să existe în circuit, deoarece atunci când există o scurgere, gazul părăsește

Mi s-a întâmplat să repar termometrele cu bec dintr-un camion GMC sau un tractor vechi punând eter în ele: avea curba corectă a temperaturii presiunii, astfel încât termometrul să fie corect

Văd și termostatul cuptorului cu aragaz pe gaz al cărui bec conține doar aer pur: pot fi deconectate cu o conexiune cu șurub: presiune atmosferică la temperatura camerei

un prim pas de înțeles este să trimiteți aer comprimat în capilar și să măsurați la ce presiune comută termostatul: va da o idee despre ce să puneți acolo
0 x
Avatar de l'Utilisateur
swift2540
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 383
Înregistrare: 04/08/08, 00:48
Locul de amplasare: Liege
x 1




de swift2540 » 11/02/10, 23:21

Dacă e pentru distracție, distrează-te cu ea
Dacă e să-l lichidezi, uită-l. După cum a spus Forhorse, nu te joci cu siguranță.
Merită 25 €, nu mai mult, deci mai bine să eviți probleme ...
0 x
Uneori este mai bine să te oprești, să te gândești și să pui întrebări corecte ...

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Defalcare, depanare și reparații: reparați-vă? "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 145