Încălzire radiantă și curent dublu vmc

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
ganmat
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 42
Înregistrare: 07/05/08, 09:45

Încălzire radiantă și curent dublu vmc




de ganmat » 08/05/08, 00:13

Am un proiect de casă destul de verde și economic, știu că nu voi fi perfect, dar depun mult efort în combinarea cu succes a celor două.
Am navigat puțin, am înțeles unele lucruri și pentru proiectul meu de construcție, trebuie să înțeleg altele!
Archi mi-a oferit o sobă de masă și un vmc cu flux dublu, aș prefera solare prin podea ..... și .... eventual ... un vmc df. Dar am înțeles că radiația de pe podea sau pdm acționează fără a încălzi aerul, ci materia, inclusiv oamenii; dar cum, ce căldură poate transmite vmc df, dacă aerul este lipsit de căldură?
La fel, am văzut construcții cu încălzire prin pardoseală și un mezanin pentru a permite încălzirea podelei, dar cum această căldură radiantă poate încălzi încăperile de la etaj, deoarece căldura se va opri pe tavan sau pe pereții care, de altfel, sunt adesea izolați fonic, deci și cel puțin puțin termic?
Am auzit că un puț canadian își pierde interesul în cazul unei pardoseli încălzite. Aveți o părere înțeleaptă despre asta?
Acestea sunt întrebările mele.
Pentru mai multe detalii, probabil voi avea o casă cu un consum (încălzire) de 30 până la 35kw / m2 / an, 30cm izolație a plantelor în acoperiș și 22cm în pereți (vată de celuloză și vată de lemn). O casă compactă (Pr Nord Sud 10m X Est Vest 9m X Ha pământ cer 10m, cu garaj), deschisă spre sud, pe trei niveluri, inclusiv mansardă. Un acoperiș cu două pante spre sud pentru a permite posibilitatea de a fi solare termice (60 °) și solare fotovoltaice (30 °). Nordul va fi, de asemenea, protejat de un garaj și mansardă pe garaj, fără nicio deschidere.
Vă mulțumesc că mi-ați permis să iau pariul verde / economic!
0 x
Punct de interogare
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 08/05/08, 00:37

Într-o casă foarte bine izolată, aerul este la temperatura restului casei, nu este mai cald. Prin urmare, conține un anumit număr de calorii, dintre care o parte (până la 90% spun producătorii) vor fi recuperate de către DF.

Pentru aragazul cu masă, vă sfătuiesc să fiți atenți, nu este potrivit pentru toate situațiile și pdM-urile foarte bune sunt îngrozitor de scumpe.

Apropo, într-o casă la nivel de BBC, poți foarte bine să faci solar complet și acolo, câștigi din toate punctele de vedere pentru că nu mai folosești combustia ca mod de încălzire și, prin urmare, scapi de toate problemele indiferent de combustibilul folosit (și da, nici măcar lemnul nu este atât de „verde” pe cât pare!)

Pentru încălzirea dvs., v-ați gândit la pereți radianți? Este un sistem foarte eficient (mai mult decât o pardoseală) care permite, de asemenea, reducerea inerției în volumul izolat.
Pentru gestionarea încălzirii podelei, nicio problemă odată ce casa este „în echilibru”. Pentru fazele de tranziție, deschidem ușile!
Puțul canadian este de interes tot timpul dacă este „controlabil” (manual sau automat) și mai ales dacă ventilația casei este puternică (ceea ce nu este întotdeauna necesar, deși este reglementat ... :se încrunta: )

Pentru casa ta, într-o zonă climatică „favorabilă” (H2 sau mai mult), poți chiar să vizezi mai puțin de 30 kWh / m2 / an dacă izolezi și podeaua primului nivel de trai.
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
tigrou_838
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 573
Înregistrare: 20/10/04, 11:25
Locul de amplasare: frontiera Lorraine luxemburg

încălzirea casei




de tigrou_838 » 08/05/08, 10:54

Bună ziua Ganmat,

voi face un mic tur al site-ului, vezi semnătura mea, este complementar cu econologia, în special la încălzire și apă caldă solară, cred că veți găsi o mulțime de răspunsuri la întrebările dvs.

Tigger : Mrgreen:
0 x
ganmat
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 42
Înregistrare: 07/05/08, 09:45

Etaj / vmc




de ganmat » 08/05/08, 12:00

Vă mulțumim pentru aceste indicații.
Tigger, nu ți-am studiat încă linkul, o să văd mai târziu, alegerea dintre tipul de senzori într-un al doilea pas.
Lumberjack, sunt în câmpia Alsacei, deci e destul de frig. Dar dacă credeți că podeaua solară ar fi suficientă, este cu un dm vmc sau fără?
Cu îmi imaginez, să păstrez căldura în perioadele fără soare ... Nu știu dacă voi avea încredere? Cred că voi pune apoi o mică sobă de lemne pentru a umple golurile ... și să mă liniștesc!
Chiar m-am întrebat dacă solarul pasiv ar fi suficient cu un vmc ??? Și un mic aragaz cu desigur! Tu ce crezi?
Cum numiți „casa în echilibru”?
Pereți încălziți?
M-am gândit la asta, dar nu știu dacă este ușor de instalat, ce suprafață de perete în comparație cu suprafața podelei sau cu volumul?
Cunoașteți site-uri sau link-uri care se referă la pereți încălziți?
Vă mulțumim!
Alimente
0 x
Punct de interogare
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2

Re: Floor / vmc




de tăietor de lemne » 15/05/08, 00:26

ganmat a scris:[...] Lumberjack, sunt în câmpia Alsacei, deci este destul de frig. Dar dacă credeți că podeaua solară ar fi suficientă, este cu un dm vmc sau fără?
Va depinde în principal de mărimea (și tehnologia) colectorilor dvs. solari ... VMC DF vă permite să limitați pierderile calorice de ventilație ... Ați planificat o ventilație? Acest lucru nu este neapărat necesar cu pereții respirabili ...


ganmat a scris:[...] Cu îmi imaginez, să păstrez căldura în perioadele fără soare ... Nu știu dacă voi avea încredere? Cred că voi pune apoi o mică sobă de lemne pentru a umple golurile ... și să mă liniștesc!
Ai o idee despre durata maximă a perioadelor fără soare? Există ceață iarna?
Puteți furniza de fapt o mică sobă de lemne pentru a trece prin perioadele dificile ... Pentru ACM, o rezistență într-un rezervor de ridicare va fi necesară pentru „în caz”, dar funcționează normal doar câteva zile / an dacă solaristul își face bine treaba.


ganmat a scris:[...] M-am întrebat chiar dacă solarul pasiv ar fi suficient cu un vmc ??? Și un mic aragaz cu desigur! Tu ce crezi?
Nu, asta nu va fi suficient cu izolarea ta. Adevăratul solar pasiv necesită o izolație mai mare, mase de inerție încălzite de ferestrele spre sud, lucrări foarte fine la distribuția încăperilor și a deschiderilor etc.

ganmat a scris:[...] Ce numești „casa în echilibru”?
Întreaga casă este la aceeași temperatură, nu există pete reci în partea de jos și acumularea de căldură în partea de sus.


ganmat a scris:[...] Pereți încălziți?
M-am gândit la asta, dar nu știu dacă este ușor de instalat, ce suprafață de perete în comparație cu suprafața podelei sau cu volumul?
Cunoașteți site-uri sau link-uri care se referă la pereți încălziți?
Vă mulțumim!
Alimente
Suprafața, cred că este de aproximativ 1/3 din suprafața care trebuie încălzită. Cea mai ușoară cale este de a instala o bobină într-un perete care va acționa ca o masă de volant, între camere la nivelul inferior.

Nu, nu știu un site rău. Puteți căuta pe net cu „sistemul Monville”.
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 142