15 săptămâni de clădire verde în Floirac, Bordeaux

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

15 săptămâni de clădire verde în Floirac, Bordeaux




de Christophe » 03/06/10, 11:32

Hauts de Garonne Développement, organizează cea de-a 5-a ediție a CONSTRUCȚIEI QUINZAINE DE L'ÉCO, care va avea loc de luni, 14 până vineri, 25 iunie 2010, la Centrul pentru inovație și formare, avenue Jean Alfonséa, în Floirac.

- Managerul polului Eco Construction din Floirac - Hauts de Garonne Développement cu partenerii săi instituționali și profesioniști, oferă atât persoanelor fizice, cât și profesioniștilor din construcții, cincisprezece zile de conștientizare, informații și activități în jurul Eco Construction.

Veți găsi atașat la acest e-mail afișul și programul complet al acestei a cincea ediții a celor două săptămâni de construcții ecologice.

Imagine

Program de foldere în .pdf: https://www.econologie.info/share/partag ... Grxd28.pdf

În program


7 conferințe / dezbateri, tratarea eco-districtelor (mărturii și prezentare a proiectelor Darwin și H'Nord), termografie în serviciul locuințelor vechi (prezentarea termografiei aeriene a CUB și utilizarea camerelor infraroșu), acoperișuri și pereți verzi, etanșeitatea clădirilor, energia geotermală și cum să vă reduceți facturile și amprenta ecologică adoptând acțiuni simple, de zi cu zi.

· 3 vizite la fața locului, casa eco-cetățeană din Bordeaux: o abordare HQE și eficientă; o zi de deschidere a unei instalații fotovoltaice conectate la rețeaua electrică; și turul ghidat al unui test de etanșeitate la o casă BBC (Clădire cu consum redus).

O zi dedicată profesioniștilor (ca parte a prefigurării Centrului de inovare a meșteșugurilor), organizată în parteneriat cu CDPEA și Camera Comerțului, pe tema performanței energetice și a reglementărilor termice 2012

· O permanență a Energiei Informaționale Spațiale a MPS din Artigues. Persoanele fizice și profesioniștii vor găsi răspunsuri (la programare) la întrebările lor despre îmbunătățirea habitatului lor (izolație termică, instalarea sistemelor de energie regenerabilă, credite fiscale etc.).

· Expoziția „Casa de astăzi”, proaspăt îmbogățită cu module noi în incinta Centrului de Inovare și Instruire din Floirac, va fi accesibilă pe tot parcursul celor două săptămâni pe tema caselor ecologice cu consum redus de energie. 'energie. Persoanele fizice și profesioniștii pot afla despre cele mai noi reglementări și tehnici de construcție.

Întregul eveniment este gratuit, dar este necesară înregistrarea prealabilă (din motive organizatorice).

În interesul eco-responsabilității, comunicarea legată de acest eveniment se va face anul acesta, în principal, pe computer.
De asemenea, prin transmiterea acestuia prin rețeaua dvs. personală și / sau profesională, participați activ la succesul său și vă mulțumesc în avans.

Rămân la dispoziția dumneavoastră pentru orice informații suplimentare și sper să ne întâlnim din nou în această săptămână.

Cordialement.

Enguerran LAVIE
Ofițer de misiuni
Dezvoltarea Hauts de Garonne
Tel: 05.57.54.32.50
Fax: 05.57.54.32.59
elavie@hdgdev.com
www.hdgdev.com


Notificare către economiștii din Bordeaux din zonă ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11

Re: al 15-lea an de construcție ecologică în Floirac, Bordeaux




de Am citro » 03/06/10, 13:28

Nu știu de ce, mă simt puțin țintit ... : Lol:
Christophe a scris:Notificare către economiștii din Bordeaux din zonă ...
Mulțumesc pentru informații. : Cheesy:
Este amuzant că am învățat asta din partea mea forum favorit în timp ce trec pe lângă fiecare zi ... (este la capătul străzii mele).
: Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 03/06/10, 13:53

Cum ai ghicit? Ei bine, sunt și alții :)

La capătul străzii tale? Nebun...

Deci, te duci ca reporter econo? : Idee:
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 03/06/10, 15:44

Nu pare să existe un subiect:
recuperarea excesului de căldură de vară pentru a încălzi iarna în energie geotermală!
Gata cu subiectul mai ușor:
Transformarea unui aragaz cu peleți într-un aragaz automat cu deșeuri vegetale uscate dintr-un tocător obișnuit, deșeuri pe care le aruncăm cu toții inutil!

Mă îngrozește deșeurile vegetale, gardurile vii, peluze, copaci, pe care le aruncăm fără să facem nimic !!!
În special lemn după furtuni în Landele și alte păduri !!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 04/06/10, 00:55

Christophe a scris:Cum ai ghicit? Ei bine, sunt și alții :)

La capătul străzii tale? Nebun...

Deci, te duci ca reporter econo? : Idee:
Cel mai nebunesc este că rața municipală nu vorbește despre asta și că niciun afiș nu face aluzie la asta ...

Mă duc să împing ușa mâine seară.
Pentru raportul de economie, sunt supra-rezervat vacanțele mele sunt aproape epuizate ... ei bine, voi vedea dacă pot face ceva ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 04/06/10, 01:22

Ei bine, nu este nevoie să-ți faci dureri de cap, doar câteva fotografii și informații interesante pe care să le împărtășești în public dacă mergi ... atât :)
0 x

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 92