Casa pasivă

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Manager
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 05/09/05, 14:09

Casa pasivă




de Manager » 01/02/06, 17:24

Arhivele France Inter - sâmbătă, 14 ianuarie 2006

Casă pasivă

Sunt 29 de grade în casă ... în timp ce suntem în mijlocul iernii! Deschide ferestrele! Această scenă pare antiecologică și totuși suntem într-o casă pasivă, o casă în care nu există niciun dispozitiv de încălzire. Clădirea este orientată spre sud, cu ferestre mari. Deschidere mică sau deloc către nord, unde sunt plantați copaci veșnic verzi pentru a se proteja de vânt.
Fundația, podelele, pereții și acoperișul sunt izolate. Ferestrele sunt pline cu argon triplu pentru a asigura o izolare bună.
Jean Louis Bal este directorul energiei regenerabile al ADEME.
"- Nevoia de încălzire este atât de mică, încât câștigurile solare directe sunt suficiente adăugate la căldura eliberată de ocupanții casei. Este căldura metabolismului: fiecare dintre noi emite aproximativ 100 de wați. surse de căldură în interiorul unei case: acestea sunt aparate electrice. Toată această energie electrică ajunge la căldură. Toate acestea sunt suficiente pentru a încălzi casa.
Au fost efectuate experimente în țările nordice. În Suedia, pentru o temperatură exterioară de minus 3 grade, au fost plus 29 de grade în interiorul casei și pentru minus 21 de grade în afara am avut încă 22 de grade în interiorul casei! "
Apa caldă menajeră este produsă de încălzitoarele solare de apă.
Costul suplimentar poate ajunge la 15%, dar odată construită, casa nu costă nimic. „Nu avem factură la încălzire”, spun suedezii care locuiesc într-una din cele 20 de case pasive dintr-un cartier din Goteborg. În Elveția, conceptul a avut un succes răsunător: un sfert din clădirile noi sunt construite fără încălzire.

Pe internet :
Proiectul Goteborg 2050: http://www.goteborg2050.nu/
Casă pasivă, Scandinavia: http://www.scanhome.ie/
Casă pasivă, Elveția: http://www.minergie.ch/
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 01/02/06, 18:01

Într-adevăr, se numește solar pasiv ...... eu am încercat să fac (vezi subiectul „casa bio-climatică”) .......... dar fără nicio altă contribuție decât soarele, nu visează, nu acolo unde mai trăiesc.

În această după-amiază, a fost așa acasă, în verandă poate ajunge până la 50 ° C dacă nu suntem atenți ..... atenție la plantele verzi !!

Aveți nevoie de o rezervă care poate deveni încălzirea principală atunci când soarele este absent. De exemplu, aici, în Auvergne, la o altitudine de 400 m și lângă un râu + Allier, există ceață până mai mult de prânz uneori, ca în această dimineață.
Se poate întâmpla ca vremea să fie frumoasă pe munții Sancy toată ziua și acoperit aici să nu vedem soarele în timpul zilei.

În această seară am pus din nou cazanul pe gaz și pământul va crește încet în temperatură (inerție). Reglarea mea automată este în neregulă pentru momentul în care regulez „manual”.
În curând voi trimite fotografii la forum în subiectul „casa mea bio-climatică” : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Manager
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 05/09/05, 14:09




de Manager » 01/02/06, 18:12

Când este cald în afara „casei pasive” este proiectată în așa fel încât să nu devină un adevărat cuptor.

Acest tip de construcție necesită o rigoare extremă în alegerea materialelor, în proiectare ... pentru moment nu există nicio companie în Franța care să ofere acest tip de construcție.

Vara și iarna temperatura este bună în interior și mai ales aerul este întotdeauna foarte sănătos

Micul prenthese: Am un proiect de creare de afaceri în Angers și în împrejurimi (oraș foarte dedicat ecologiei ... vezi camera de zi a casei din lemn - http://www.salon-maison-bois.com/) dar îmi lipsesc mijloacele ... este necesar și un studiu de piață, dar sunt sigur că dacă oferim acest tip de construcție fără sistem de încălzire, va exista un cumpărător.

Cred că este viitorul având în vedere criza energetică care se dezvoltă - http://www.peakoil.net - http://www.oleocene.org/index.php?page=newsletter
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 01/02/06, 18:39

Am înțeles corect, dar când nu există soare timp de câteva zile și afară este cel puțin 10 ° C, cum să visez că interiorul nu se va răci ........ este imposibil. Nu căldura degajată de câțiva oameni și câteva aparate electrice poate compensa pierderile.

Ceea ce este foarte eficient este acoperișul din iarbă pe un strat de pământ; nu au inventat nimic, casele vechi din Norvegia erau acoperite astfel.

Am studiat foarte mult aceste soluții pasive, inclusiv un perete de beton „cu apă” care stochează căldura și apoi îl eliberează, în ciuda a tot ceea ce am văzut în toate exemplele pe care le-am văzut, există întotdeauna un încălzitor auxiliar: șemineu, aragaz cu lemne ..etc dar fara NIMIC nu cred. Acasă nu am pus VMC, deoarece lemnul reglează foarte bine higrometria din interior.

Pierderile, este imposibil să le eviți, pentru că oricum, este necesar să se ventileze din când în când.

Unde aș crede mai mult este o casă pasivă bine îngropată în nord, expusă complet la sud cu colectoare solare care stochează apă fierbinte în rezervoare mari și care refac această apă fierbinte la încălzire prin pardoseală la temperatură scăzută. .

În ceea ce mă privește, sper să îmi reduc factura la energie în ziua în care voi avea 40 m2 de colectoare solare (nu este mâine) și voi stoca apă fierbinte pentru a o readuce la încălzirea cu pardoseală joasă. temperatura.

Voi citi în detaliu documentul ADEME și le voi pune întrebări. : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes

Re: Casa pasivă




de NLC » 01/02/06, 22:07

Managerul a scris:„Nu avem factură la încălzire”, spun suedezii care locuiesc într-una din cele 20 de case pasive dintr-un cartier din Goteborg.


Ar fi fost amuzant dacă ar fi spus: „Pe de altă parte, avem facturi de aer condiționat pentru că suntem prea fierbinți”. : Lol: : Lol: : Lol:
0 x
Manager
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 05/09/05, 14:09




de Manager » 02/02/06, 15:14

așteptăm nerăbdători ceea ce ADEME ți-ar fi spus jean63 : Cheesy:

Sper că acestea vor fi răspunsuri concrete și nu limbă în obraz.
0 x
Lounet
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 21/12/05, 08:22
Locul de amplasare: Centrul Franței




de Lounet » 03/02/06, 18:16

Da, ei bine, aerul nu trebuie reînnoit des în această casă !!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
asgard os tyr
My R21 Pantone pe TF1 :)
My R21 Pantone pe TF1 :)
posturi: 160
Înregistrare: 06/02/05, 18:21
Locul de amplasare: pretutindeni
x 1




de asgard os tyr » 03/02/06, 19:28

În mod normal, cu conceptul bioclimatic nu ar trebui să avem o problemă de reînnoire a aerului!
Nu că s-a spus în altă parte, dar din punct de vedere tehnic, partea superioară a casei pasive este casa pentru baloți de paie!
Ecologic, economic, sănătos, produs local și toată lumea ...
Pentru că, o casă chimică pasivă și scumpă, îmi pare rău, dar nu este necesar să o împingi pe bunica în urzici !!! : Evil: Între chimic și natural, bunica și cu mine, preferăm ... : Idee: PAIE :!:
ȘI mai rău cu paiul, casa respiră NATURAL! : Mrgreen:
Și când este distrus, se întoarce pe pământ de la sine!
Dacă cineva mă ajută, pot trimite un documentar extraordinar pe această temă !!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 04/02/06, 00:07

Da, vreau docul tău pe paie ...... dar nu prin poștă (fără cost pentru tine), dacă îl ai prin intermediul internetului OK. : Mrgreen:
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 04/02/06, 00:19

jean63 a scris:Da, vreau docul tău pe paie ...... dar nu prin poștă (fără cost pentru tine), dacă îl ai prin intermediul internetului OK. : Mrgreen:


Uh ... dacă nu ați citit încă: https://www.econologie.com/la-paille-en- ... s-886.html
Dernière édition alin Christophe 26 / 02 / 15, 15: 08, editate 2 ori.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 90