Iurte și legislația franceză

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
titus02
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 50
Înregistrare: 18/10/05, 18:56
Locul de amplasare: Aisne

Iurte și legislația franceză




de titus02 » 29/10/05, 14:07

bonjour

Sunt foarte interesat să fac o iurtă care să-mi servească temporar sau în paralel cu construcția unei locuințe din stiuleț sau paie sau amenajarea unui troglodit.

Dacă cumpăr teren nedeservit și relativ îndepărtat față de alte habitate, risc „interferențe” din partea vreunei administrații (primărie, amenajări?
etc etc....) Mă gândesc și la înființarea în același timp a unei rulote standby care să servească drept „duș + toaletă uscată”, aceeași întrebare?

si de ce nu o camera mica de mai putin de 20m2 pentru a-mi depozita uneltele si eventual un generator temporar (pentru lucrare) aceeasi intrebare?

a priori a spatiu de - 20m2 + doua case mobile = nu cer nimic de la nimeni si ma lasa in pace dar asta mi se pare prea bine.
Ma poate sfatui cineva cu experienta sau cunostinte bune in drept?
merci d'Avance
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Misterloxo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 480
Înregistrare: 10/02/03, 15:28
x 1




de Misterloxo » 30/10/05, 17:27

te sfatuiesc sa citesti https://www.econologie.com/forums/yourte-aut ... t8798.html et https://www.econologie.com/forums/achat-ou-c ... t3764.html

și contactați constructorul de iurtă Olivier Dauch și vizitați site-ul său www.yourtes.net
0 x
Învățarea neascultării este o călătorie lungă. Este nevoie de o viață pentru a atinge perfecțiunea. Maurice Rajsfus
A gândi este să spui nu. Alain, filosof
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 31/10/05, 10:26

răspuns la titus8

Nu am nicio informație concretă de oferit, ci doar un sfat: să ai relații bune cu administrațiile, în special cu administrațiile locale (primărie, comunități etc.) care sunt adesea gestionate în mod autocratic. Am în minte un exemplu de primar care, pentru o poveste veche, a pus pe drumul de acces la o proprietate un panou „interzicând toate vehiculele”. Verbalizarea sistematică a proprietarilor și furnizorilor etc. Rezultat: nici un proiect posibil, revânzare imposibilă, aproape de faliment, procese din belșug și păr cărunt înainte de vreme.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
DavidHervé
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 15/09/05, 17:31
Locul de amplasare: PAU




de DavidHervé » 02/11/05, 10:34

Si eu ma gandesc de ceva vreme la posibilitatea de a cumpara o iurta pentru a-mi face casa principala pe tot parcursul anului, ceea ce este putin diferit de cazul tau.
Cu puțin timp în urmă, în timp ce făceam o căutare pe un alt subiect pe Lexis-Nexis (bază de date juridică)
Am dat peste o decizie din 2003 privind un locuitor din Pirineii de Est.
Iată rezumatul și rezumatul

Abstract

Legea urbanismului, nerespectarea regulilor referitoare la autorizațiile de construire, Construire fără autorizație de construire, articolul L 480 4 din Codul de urbanism (C.URB), achitare (nu), construcție nouă, construcție iurtă, uşoară structură detașabilă, art. L. 421 1 din Codul de urbanism (C.URB), durabilitatea construcției (da), structură din lemn acoperită cu pânză de bumbac, suprafață de 25 m2, parchet lemn, acces printr-un usa de lemn, locuinta inculpatului, constructie durabila si permanenta sub rezerva obtinerii autorizatiei de construire (da), cauza de neimputabilitate, raspundere penala (da), art. 122 3 C.pen. (C.PEN), eroare. in lege (nu), absenta caracterului insurmontabil, incertitudinea cu privire la incadrarea juridica a iurtei, buna-credinta (nu), cunoasterea functiei administratiei, caracterul nelegal al constructiei denuntata de Directia Departamentala de Utilaje (DDE). ), invalidare.

Actiune publica, constructie fara autorizatie de construire, Sanctiune, amenda = 1500 euro, refacere spatiu sub penalizare, perioada de restaurare = 3 luni, penalitate = 50 euro pe zi de intarziere, invalidare.

Rezumat

Structurile ușoare demontabile se încadrează în sfera autorizației de construire așa cum este definită de articolul L. 421-1 din Codul de urbanism atâta timp cât instalarea lor are un anumit caracter de durabilitate. În speță, iurta amenajată de pârâtă, în suprafață de 25 m2, este formată dintr-o structură de lemn acoperită cu pânză de bumbac; este asezata pe o podea din lemn si accesul se face printr-o usa de lemn. De asemenea, inculpatul a declarat că este locul său de reședință. Rezultatul este ca aceasta iurta, desi detasabila, prezinta, datorita destinatiei sale, caracterul unei constructii durabile si permanente si, prin urmare, este supusa obtinerii autorizatiei de construire. De asemenea, este de reținut că eroarea de drept invocată de inculpat nu este insurmontabilă conform prevederilor art. L. 122-3 C.pen. întrucât acesta avea cunoștință de funcția de administrație. Într-adevăr, incertitudinea invocată cu privire la calificarea juridică a iurtei pe care a instalat-o nu l-a putut conduce decât, dacă a fost de bună-credință, să se abțină de la menținerea acestei structuri pe care Direcția Departamentală de echipamente îi denunțase caracterul ilegal.

Decizia anterioară

Înalta Curte PERPIGNAN 27 iunie 2002

Codurile citate

Cod penal, articolul L. 122-3
Cod penal, articolul 122-3
Cod de urbanism, articol L. 421-1
Cod de urbanism, articol L. 480-4

Daca esti interesat iti pot trimite judecata completa in pdf, nu o pun online pentru ca sunt nume proprii.

Pentru evidență se pare că persoana incriminată a fost semnalată de un agent DDE,
ceea ce practic inseamna ca pentru mine a fost semnalat de un vecin, pentru ca DDE nu parcurge toate drumurile de tara pentru distractie.

Ceea ce l-a determinat pe judecător să-și pronunțe hotărârea este caracterul de durabilitate a habitatului care în acest caz necesită autorizație de construire.

Este suficient să spun că eu și soția mea suntem puțin rece în găsirea pământului.

: Angry:
0 x
titus02
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 50
Înregistrare: 18/10/05, 18:56
Locul de amplasare: Aisne




de titus02 » 02/11/05, 21:33

vesti super bune!!

Iti multumesc pentru clarificare !

acestea spuse, iurta este o structură care poate fi mutată într-o zi, mutată automat la fiecare 3 luni
(de ce să nu profitați de asta pentru a-l instala în cel mai bun loc în funcție de anotimpuri, de exemplu
sub un copac vara, înghesuit într-un fald de pământ iarna etc.) fotografia de susținere ar fi poate suficientă
pentru a ocoli legea (dacă nu o putem schimba nu putem decât să încercăm să o ocolim).

mai mult decat atat mi se pare ca sub 120m2 (mai mult sau mai putin) un permis nu este obligatoriu ci doar
o declarație de lucrări.

și (dacă se poate desigur) de ce să nu fii invitat de prieteni care au o bucată mare de pământ dar
din pacate nu ai loc suficient pentru a sta acasa? Este exagerat, dar facem ce putem.

Mulțumesc din nou, succes.
0 x
Prefer un con care functioneaza doar trei scaune intelectuale (multumesc Audiart).
titus02
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 50
Înregistrare: 18/10/05, 18:56
Locul de amplasare: Aisne




de titus02 » 02/11/05, 21:40

buna din nou

in genul si mai tras de par, putem considera o constructie sub forma de
„con inversat” a cărui bază ar fi mai mică de 20m2 (fără declarație) dar care datorită formei sale
aprinderea ar oferi în cele din urmă un spațiu bun de locuit???

este sigur că din punct de vedere al construcției ar fi bumbac dar ar merita (care este
legea ne împinge să inventăm ca dezvăluiri pentru a avea pace!)

pa
0 x
Prefer un con care functioneaza doar trei scaune intelectuale (multumesc Audiart).
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 02/11/05, 22:22

Mi se pare ca sub 20m² este necesara declaratie de lucrari si fara autorizatie de construire, iar sub 120m² nu este obligatorie asistenta unui arhitect, planul unei persoane fizice este admisibil.
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
titus02
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 50
Înregistrare: 18/10/05, 18:56
Locul de amplasare: Aisne




de titus02 » 03/11/05, 09:19

salut

mulțumesc din nou, am o mulțime de probleme în a-mi găsi drumul prin labirintul de reglementări
0 x
Prefer un con care functioneaza doar trei scaune intelectuale (multumesc Audiart).
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 03/11/05, 14:08

titus02 a scris:acestea spuse, iurta este o structură care poate fi mutată într-o zi, mutată automat la fiecare 3 luni

Nu este suficient, vă puteți imagina.

Pe de altă parte, cheltuielile de judecată sunt în general în sarcina celui care este condamnat: procesul trebuie să dureze doar puțin și îți poți cumpăra un palat, unul adevărat, cu banii aceia.
0 x
titus02
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 50
Înregistrare: 18/10/05, 18:56
Locul de amplasare: Aisne




de titus02 » 03/11/05, 14:16

multumesc pentru aceste detalii, care spunea ca cred ca chiar daca as avea mijloace sa cumpar un palat adevarat asa este
nu genul de excursie care m-ar captiva.
pentru cheltuielile percepute persoanei condamnate mi se pare ca asta se numeste amenda "pe cheltuiala"

dar atunci ce putem face pentru a avea pace undeva? emigrează pe lună? Zona este liniștită de treizeci de ani, dar nici nu va dura
0 x
Prefer un con care functioneaza doar trei scaune intelectuale (multumesc Audiart).

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 98