Lista proiectării bioclimatice BE

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Orb
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 05/09/08, 22:13
Locul de amplasare: 27200

Lista proiectării bioclimatice BE




de Orb » 05/09/08, 22:28

Bună ziua tuturor, iată-mă, sunt în prezent student în ultimul an la IUP Maitrise de l'énergie din Rouen (76) și aș dori să am o listă de firme de consultanță specializate în design bioclimatic sau firme de arhitectură. zonă.
Având de făcut un stagiu pentru începutul anului viitor și dorind să mă orientez către acest sector, am efectuat o mulțime de cercetări, dar fără rezultate deosebite, cu excepția lucrării intitulate „Directorul național al habitatului ecologic”. Dacă cineva m-ar putea îndruma.

Vă mulțumesc anticipat. :P
0 x
martien007
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 565
Înregistrare: 25/03/08, 00:28
Locul de amplasare: Marte planeta




de martien007 » 06/09/08, 00:15

Cereri către Borloo și Kosciusko-Morizet ....... vor jura să vă răspundă pentru că sunt regii Grenellei mediului !! o înșelătorie drăguță, așa cum era de așteptat, în afară de bonus-malus la vehiculele noi legate numai de emisiile de CO2 (care este o prostie și favorizează motorina), nu au făcut nimic.

Împrumutul cu rată zero pentru economiile de energie în case, nu este încă în vigoare ... și cine îl va finanța, deoarece nu mai sunt bani în casă? o altă scurgere a veniturilor de capital ale micilor economizători (pentru că cei mari vor fi protejați de scutul fiscal la 50% din veniturile lor și nu vor plăti nici pentru RSA) ....... o nouă înșelătorie.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 06/09/08, 00:19

Te-ai uitat la director? https://www.econologie.com/annuaire/

Există o mică listă aici de BE: https://www.econologie.com/annuaire/bure ... -0030.html
0 x
Korben Dallas
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 194
Înregistrare: 29/08/07, 09:46
Locul de amplasare: tururi




de Korben Dallas » 06/09/08, 13:24

Îl cunosc pe Stéphane Girault de la BE Noé în Chartre:
http://www.viadeo.com/recherche/profil/index.jsp?memberId=0027cskkei6kl9t&distance=1&language=fr&company=noe&type=0
Am luat unul din antrenamentele sale. Nu-i rău !
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 06/09/08, 16:28

martien007 a scris:Cereri către Borloo și Kosciusko-Morizet ....... vor jura să vă răspundă pentru că sunt regii Grenellei mediului !! o înșelătorie drăguță, așa cum era de așteptat, în afară de bonus-malus la vehiculele noi legate numai de emisiile de CO2 (care este o prostie și favorizează motorina), nu au făcut nimic.

Împrumutul cu rată zero pentru economiile de energie în case, nu este încă în vigoare ... și cine îl va finanța, deoarece nu mai sunt bani în casă? o altă scurgere a veniturilor de capital ale micilor economizători (pentru că cei mari vor fi protejați de scutul fiscal la 50% din veniturile lor și nu vor plăti nici pentru RSA) ....... o nouă înșelătorie.
Ce legătură are asta cu întrebarea pusă?
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Orb
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 05/09/08, 22:13
Locul de amplasare: 27200




de Orb » 07/09/08, 20:46

Vă mulțumim pentru răspunsuri. Într-adevăr, am aruncat deja o privire la directorul economic, precum și la directorul de construcții ecologice. Problema cu aceste tipuri de BO este că acestea nu sunt întotdeauna listate.
Voi vedea imediat noile adrese pe care mi le-ai furnizat și voi păstra aceste nume, dar ascult alte propuneri. : Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 07/09/08, 20:51

Uh întrebare stupidă! Ați încercat Pagini Galbene? ... : Cheesy:
0 x
Orb
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 05/09/08, 22:13
Locul de amplasare: 27200




de Orb » 08/09/08, 09:27

Da, am încercat paginile galbene și nu există prea mulți instalatori de energie regenerabilă, dar înșelători!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 08/09/08, 10:04

Nu sunt toți strâmbi ... dar ai dreptate există ... Cei mai răi sunt importatorii de pompe de căldură ...

Dar ai căutat Bureau d'Etudes? Pentru că în acest caz în mod normal găsiți multe BE ... și nu instalatori ...
0 x
Orb
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 05/09/08, 22:13
Locul de amplasare: 27200




de Orb » 08/09/08, 13:10

Într-adevăr, am reușit să găsesc ceva BE, făcând un mic filtru pentru a evita proiectanții caselor tradiționale.

Dacă nu, o întrebare rapidă, știe cineva directorul locuințelor ecologice sau directorul privind construcția ecologică? Dacă da, sunt interesante și au informații detaliate despre activitatea casetelor?

mulțumesc : Mrgreen:
0 x

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 160