Sat verde pentru pensionarii care sunt pensionari să creeze

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4

Sat verde pentru pensionarii care sunt pensionari să creeze




de lejustemilieu » 08/06/09, 10:40

Bonjour à tous,
Mă gândesc la bătrânețe de ceva timp.
Aș vrea să-mi trăiesc pensia, ca orice viitor bunic sau bunic : Cheesy: într-un mediu frumos, liniștit și de ce nu ecologic.
Aceste medii de viață există, în Germania, și în Franța.
Dar sunt rare.
Ideea mea este să mă pregătesc pentru viitor, alături de alți viitori pensionari.
Obiectivele sunt următoarele:
Știind că pensiile nu plătesc facturi mari, ar fi util să ai o casă care nu costă nimic din energie.
Fără factură la electricitate, fără factură la încălzire.
Este realizabil.
Banii economisiți vor permite să plătească un grădinar pentru a menține un exterior "verde", de asemenea, un aragaz drăguț. : Cheesy:
Și o grămadă de servicii care în comunitate ar fi mult mai ieftine!
Nu mai depinde de operatorii pensiunilor.
Începeți cu comunitatea? 10 ani ? a avea...
Aceasta este o idee care mi-a fost aproape de inima mea de mult timp; Tu ce crezi? :D
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 08/06/09, 16:09

Ideea de bază este atractivă, deși poate fi îmbunătățită.
O „locuință colectivă” în care toată lumea ar îmbătrâni împreună nu este viabilă: aveți nevoie de o anumită piramidă de vârstă: este sociologia vârstelor: vă vedeți la 80 de ani, cu Parkinson, având grijă de Alzheimer nonagenar. ?
În special, cum se creează un cadru juridic care nu intră sub influența unei „case deghizate” (fraudă fiscală) sau a unei reședințe a co-locuitorilor (pcq acolo, la revedere 2/3 din pensie)

la un alt gând, cred că „numai pentru pensionari” nu este bine. Aș prefera să văd un „sat adevărat”, cu viață, și copii, dar unde bătrânii ar crea o parte din angajarea celor mai tineri. De fapt, așa trăiau familiile înainte: adulții făceau cea mai mare parte a muncii și bătrânii se făceau utili pentru munca „ușoară”, dar esențială, asigurându-și pensia în oala comună.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 08/06/09, 16:16

+1, viața cu respect între tineri și bătrâni este mai plină de satisfacții.
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 08/06/09, 16:30

De fapt, separarea familiilor și relocarea muncii departe de casă înseamnă că nu mai avem grijă de bătrânii noștri (care sunt plasați în case de bătrâni) și de copiii noștri (pe care 'am pus într-o creșă).
Cel mai rău este că trebuie să plătești pentru cei doi ...
Avem nevoie de locuri unde toate generațiile se reunesc ...
În cultura noastră, pierderea unui copil este teribilă. Este viitorul, potențialul care dispare.
În cultura africană, pierderea unui bătrân este teribilă. Este trecutul, experiența care dispare.

Bătrâni pensionari care au grijă de copii, au timp să le spună povești și natură, să deseneze cu ei.
În plus, stimularea vârstnicilor prin întrebări și setea de cunoaștere își menține facultățile intelectuale. Deci îmbogățirea copiilor, legături între generații și menținerea unei calități a vieții și îmbunătățirea vârstnicilor care nu mai devin o legumă tremurată pe care o vom vedea într-o duminică pe lună, ci un distribuitor de cunoștințe, de experiență .

De asemenea, le permite copiilor să-i ajute pe bătrâni să aducă apă sau anumite lucruri mici (nu de tipul domnului Jackson sau al unor preoți, o grămadă de nemernici) și, prin urmare, să-și dezvolte fibra umanistă și altruist.

Pe scurt, nu există tabere pentru bătrâni ...
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 08/06/09, 16:37

Propun mutarea a 3-a vârstă în Africa: nu este nevoie de încălzire și nici de electricitate! : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 08/06/09, 17:04

da, dar nu credeți: încă suferim de osteoartrită acolo și avem nevoie de un departament de achiziții, pentru că africani încearcă să-i bată pe albi și chiar și pe alți africani, într-o asemenea măsură încât cumnata mea (negru-ivoriană) trăiește în Benin a trebuit să plătească fetelor mici pentru a-și face piața pentru a obține prețuri „locale”.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 08/06/09, 17:05

Uh a fost o glumă eh elefant !!

Cu excepția pensionarilor din politică: eu propun eu Sahara : Cheesy:
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 08/06/09, 17:30

Christophe a scris:Propun mutarea a 3-a vârstă în Africa: nu este nevoie de încălzire și nici de electricitate! : Mrgreen:

Nu râde, mă gândesc la asta ... sau mai bine, Thailanda : Mrgreen:
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 08/06/09, 17:32

Ex océano a spus:

Pe scurt, nu există tabere pentru bătrâni ...


Absolut! Redescoperiți viața satului, modernizând-o puțin.
Unele servicii ar putea fi colective: sistem de încălzire, autoturism de service, departamentul de cumpărături, spălătorie, autobuz școlar, supravegherea temelor .....

Ar merita să creezi un „super forum„și să mergem să vedem ce se întâmplă în altă parte, să vedem părerea psihologilor, sociologilor, urbanistilor, economiștilor. Practic, de ce au părăsit tinerii din centru și din munții Franței sate: pentru că nu mai generează venituri suficiente Astăzi, banii pensionarilor sunt o sursă semnificativă de venit, mai mare decât ceea ce s-ar putea obține dintr-un teren „prost amplasat”.
Prin urmare, ne putem imagina noi sate a căror economie ar fi modificată:
- încălzire solară
- vehicule colective
- servicii colective
- gradina de legume
- bucătărie colectivă
- sursa de alimentare reproiectata

Există o modalitate foarte bună de a trăi bine din veniturile pensionarilor (vă rog să nu mă faceți să spun ceea ce nu am spus). Sora mea a trăit foarte bine de ani de zile, creând în plus 2 sau 3 locuri de muncă cu calificare scăzută.
Ecuația ar putea fi revizuită prin adăugarea de schimburi între cupluri de părinți tineri și tineri pensionari activi. Chiar cred că există loc pentru imigranții recenți.

Provocarea majoră este, desigur, de a gestiona toate acestea: o mulțime de egoism și frustrări potențiale de dezamorsat.

Voi vedea foarte bine o masă rotundă cu 5 sau 6 ateliere tematice pentru a începe. Nimeni nu are o școală care să ne împrumute în vacanță? 8)
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 08/06/09, 17:38

Voi vedea foarte bine o masă rotundă cu 5 sau 6 ateliere tematice pentru a începe. Nimeni nu are o școală care să ne împrumute în vacanță?

Trebuie să găsești amatori și să ataci Imagine
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 101