Trimis special: lemn în toate formele sale

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Trimis special: lemn în toate formele sale




de Christophe » 25/02/10, 18:43

În seara asta pe FR2, sper că nu va fi prea pesimist (ce este realist?)

Lemnul în toate formele sale Un raport al lui Jérôme Soulard, Valérie Lucas și Samuel Humez

Tendință deco, tendință ecologică, în construcții ca și în amenajare, lemnul este astăzi la modă. Dar, cumpărând scaune, o masă sau un parchet nou pentru baia sa, se poate participa - fără să știe asta - la traficul de lemn. În Franța, se spune că 40% din lemnul comercializat este de origine ilegală. Lemnul ilegal este o specie protejată și mai ales altele din zonele forestiere interzise din Amazon, Africa, Rusia și Indonezia. În fiecare an în lume dispar 13 milioane de hectare de păduri, adică un sfert din suprafața Franței, un teren de fotbal la fiecare două secunde. Defrișările responsabile pentru 20% din emisiile de gaze cu efect de seră. În Brazilia din Amazon, dar și în Franța, în supermarketuri și pe șantierele de construcții, am investigat pentru a înțelege cum acest lemn ilegal ajunge pe rafturile magazinelor noastre. Există certificări ecologice care asigură trasabilitatea lemnului. Dar acestea sunt încă foarte puțin utilizate de comercianți și, prin urmare, aproape necunoscute consumatorilor. Cu toate acestea, pe piețe, tendința ecologică este lemnul și încep schimbările. Sectoarele se organizează și încep să se impună păduri de substituție locale pentru a înlocui pădurile de import exotice. Lemnul ilegal este foarte prezent în țara noastră astăzi, dar nu pare, inevitabil.


http://envoye-special.france2.fr/index- ... rique=1382
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 25/02/10, 22:00

Ei bine, asta a fost realist! : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
zorglub
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 501
Înregistrare: 24/11/09, 10:12

lemnul




de zorglub » 26/02/10, 09:56

lemnul este aceeași problemă ca și drogurile, atâta timp cât se plătește, nu mai există limite ...... nu mai există legi ....
iar moda exotică face restul. oamenii nu mai au comportamentul bătrânilor din generațiile anterioare și, în plus, comercianții, indiferent dacă sunt persoane fizice sau în magazine specializate, nu mai jură pe lemnul importat. crezi că este mai bine decât orice avem la dispoziție
Ah! dacă ar putea deschide puțin ochii către potențialii clienți din domeniul construcțiilor sau al mobilierului, industria franceză a lemnului s-ar putea comporta puțin mai bine
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 26/02/10, 10:07

Hei da, în ceea ce privește TOTUL, consumatorul este cel care decide ... tot trebuie să-i oferim cel puțin o alternativă!
Cu toate acestea, găsim din ce în ce mai multe PEFC FSC ... atâta timp cât nu vrem ceva imediat ...

Mi-a plăcut foarte mult termolierea cu ulei de in 100% francez ... Cred că am vorbit deja despre asta, nu știu unde.

Pe de altă parte, nu am înțeles foarte bine pkoi la început, jurnalistul reproșează unui constructor de case noi din lemn să folosească brad din nord ... pentru că eu:

a) Bradul nordic are proprietăți de durabilitate mai bune decât pinii sau brazii ...
b) Pădurile scandinave sunt departe de a fi în pericol ...
c) acest comerț este foarte reglementat
0 x
Avatar de l'Utilisateur
zorglub
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 501
Înregistrare: 24/11/09, 10:12




de zorglub » 26/02/10, 10:11

da, dar cuvântul unui jurnalist merită ceea ce merită,
se poate, de asemenea, să judeci și să gândești diferit și mai ales să acționezi diferit ........
0 x

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 99