Anunț către locuitorii din Bordeaux

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Pyvesd
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 70
Înregistrare: 24/11/06, 18:44
Locul de amplasare: Bordeaux

Anunț către locuitorii din Bordeaux




de Pyvesd » 13/02/07, 21:46

Bonjour à tous,

Doresc să achiziționez lucrarea intitulată:
Ghid motivat pentru construcția ecologică 2007
editat de Batir-Sain
M-am dus la Mollat, dar ei nu o pot obține, așa că trebuie să comandați direct.
Am vrut să știu dacă o parte din regiune era interesată să grupeze o comandă și astfel să reducă costurile de expediere?

: Idee: Ar fi ocazia să ne întâlnim așa cum am menționat acum câteva săptămâni forum... :D

Mă ocup de comandă, recepție și redistribuire. Voi aștepta câteva săptămâni înainte de a comanda pentru a vă oferi timp să-mi răspundeți.

Observație pentru amatori :!:


PS Christophe: m-am uitat înainte, dar nu este pe magazinul econo, de ce mi-am permis această postare ...
PS2: ecologic ya koi împotriva răcelilor, te rog :) ?
0 x
paotop
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 139
Înregistrare: 15/11/05, 11:35
Locul de amplasare: sud-vest




de paotop » 14/02/07, 16:29

PS2: există koi ecologic împotriva răcelilor, te rog?



grogul : Cheesy:

unii au recomandat cu tărie și cataplasma mamară, dar eficacitatea nu este dovedită clinic ..... : Mrgreen:
0 x
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1

Re: Anunț către locuitorii din Bordeaux




de Christine » 14/02/07, 19:17

Pyvesd a scris:PS2: ecologic ya koi împotriva răcelilor, te rog :) ?


Timpul necesar pentru a trece și eucaliptul.
0 x
ThierrySan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 406
Înregistrare: 08/01/07, 11:43
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest




de ThierrySan » 14/02/07, 21:56

Aveți un link?! Sau ne-ați putea face un rezumat al subiectelor tratate în cartea dvs.?!

NB: pentru frig, într-adevăr, aș recomanda cataplasma de sân ... Este mult mai cald și mai moale !! : Mrgreen: : Wink:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 15/02/07, 08:28

Da, de ce nu, dați-ne mai multe detalii despre subiectele abordate ...
Dacă este necesar, trimiteți un PM sau un e-mail.

Abandonez forums să mă vindece și pe mine;
Cataplasme de nuferi, groguri de eucalipt cu mult rom ... : Cheesy:

Efecte clinice, neurologice și vasodilatatoare :D cataplasmele sunt dovedite, este mai puțin evident pentru aspectul antiviral ... :|
0 x
Pyvesd
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 70
Înregistrare: 24/11/06, 18:44
Locul de amplasare: Bordeaux




de Pyvesd » 15/02/07, 19:36

Pentru carte:
"" Rezultatul unei cercetări actualizate constant, Ghidul informează cititorul despre cele mai bune și mai inovatoare produse, producători și distribuitori de construcții ecologice. Ghidul „motivează” produsele, adică le analizează și le comentează: în capul fiecărei secțiuni, cititorul va găsi explicații pentru a afla mai multe despre tipul de material din secțiune. , cu privire la implementările recomandate sau cele mai comune. Ghidul oferă astfel cititorului informații valoroase despre cum să își găsească drumul în jurul său și să facă alegerea sa. Exemple: căutați sisteme de energie regenerabilă (solare termice, fotovoltaice, eoliene, biomasă etc.), un cazan mai eficient, un CMV cu debit cu adevărat eficient, un puț canadian, țevi fără PVC, vopsea ecologică, toalete uscate, o turbină eoliană, un ciment cu 50% mai puțin ciment, un strat organic gata de utilizare, un acoperiș verde, un sistem de colectare și stocare a apei pluviale, o piscină naturală sau chiar un producător, un distribuitor, un magazin, secțiunile și indexul vă vor ghida cu ușurință în căutare.
Ghidul se referă și la producătorii și distribuitorii de echipamente pentru clădiri pasive, (care nu necesită încălzire: standardele Passivhaus / Minergie-P, cele mai bune clădiri eficiente din punct de vedere energetic, cu un consum foarte mic.
Preț 16 €. Mai multe informații + cuprins


Voili. Vreau să o achiziționez pentru că putem găsi aproape oriunde pe net informații despre produsele organice / ecologice, dar îmi lipsește mai întâi acest kilogram, c produsele disponibile și UNDE să le găsim. Ce enumeră acest ghid.
Pentru cei care doresc, putem comanda alte cărți în același timp ... (vezi site-ul lor)


Pentru remedii ... cred că Kil va trebui să meargă la unul dintre vecinii mei : Lol: (sau mai multe;) cu o sticlă de rom într-o mână și eucalipt (pentru masaje) în cealaltă! : Cheesy:
multumesc pentru numeroasele sfaturi :)

[Modif Targol] Corectarea legăturii [/ modif Modo Targol]
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 16/02/07, 09:36

Sunt interesat de acest ghid. Când sunteți pe punctul de a-l comanda, anunțați-mă.
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
ThierrySan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 406
Înregistrare: 08/01/07, 11:43
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest




de ThierrySan » 16/02/07, 21:20

Și pentru mine m-ar interesa mult să am această carte ...
Va trebui să vedem cum vom face ...
0 x
Pyvesd
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 70
Înregistrare: 24/11/06, 18:44
Locul de amplasare: Bordeaux




de Pyvesd » 17/02/07, 14:51

Targol + ThierrySan a scris:Sunt interesat de acest ghid. Când sunteți pe punctul de a-l comanda, anunțați-mă.


Ei bine, să spunem că comand la 11 martie. Acest lucru lasă puțin timp pentru întârzierea.
Spune-mi mai întâi dacă te interesează alte cărți din magazinul lor ...

PS: TArgol, veți veni cu bicicleta culcată să o ridicați? :D
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 18/02/07, 16:56

Pyvesd a scris:TArgol, vei veni cu bicicleta culcată să o ridici? :D


Din păcate, am abandonat temporar ideea, deoarece călătoria dus-întors de 80 km care mă separă de jobul meu face această soluție puțin probabilă. Sper ca într-o zi să pot scădea această distanță. În acea zi, mi-am lăsat mașina și am cumpărat un îndoit carenat.
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 113