Recenzii sobe PIAZZETTA

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
trebuie sa
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 02/09/06, 21:42

Recenzii sobe PIAZZETTA




de trebuie sa » 02/09/06, 21:52

Bonjour à tous,

Caut un nou mijloc de incalzire a casei si am de gand sa optez pentru o soba pe peleti.

Chiar ezit intre sobele pe peleti PIAZZETTA si PALAZZETTI!!!

PIAZZETTA sunt chiar frumoase, bine finisate (otel + ceramica) si de asemenea garantate 5 ani pentru aragaz si 3 ani pentru partea mecanica si electrica!! Aerul cald este suflat la sol, ceea ce oferă o omogenitate mai mare a temperaturii. In fine, la pretul unui PALAZZETTI de 7 kW am o PIAZZETTA de 8 kW... Ofera posibilitatea de a canaliza aer cald pentru incalzirea altor incaperi. Controlul se face pe o telecomandă cu LCD și pe aragaz (fără LCD). Are mai multa autonomie (rezervor de peleti mai mare)
Pana si tubulatura pare mai ieftina...
Dar nu l-am văzut în funcțiune și nu-i cunosc nivelul de zgomot. Este vizibil in functiune doar in Clermont Ferrand, la 200 km de casa mea. Și nu găsesc feedback de la utilizatori pe internet!
Nu am putea spune vești bune, dar hei...

La rândul său, PALAZETTI-ul este destul de liniștit, l-am văzut funcționând. Există feedback pozitiv din partea utilizatorilor de pe internet! Culorile EMI (versiunea 7kW) sunt foarte medii (alb sau visiniu). Sunt garantate doar 2 ani. Tubul este mai scump. Nu există posibilitatea de a canaliza aerul cald pentru a-l distribui în alte încăperi.

După cum puteți vedea pentru moment, mă înclin mai mult spre PIAZZETTA. Dar chiar mi-ar fi plăcut să am feedback despre acest brand pentru a-mi finaliza alegerea. Nimeni nu cunoaște acest brand?

mulțumesc

Moute
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 02/09/06, 23:19

Ați găsit deja sobe cu posibilitate de încălzire forțată cu aer!

Aveți link-uri către site-urile acestor mărci, precum și prețurile practicate?

La Bordeaux, oferta se extinde frumos, trebuie construită o fabrică de peleți și este disponibilă multă materie primă din industria lemnului. Aici, industria lemnului este principalul motor al economiei, cu mult înaintea mult mediatizată economie a vinului.

Sobele decorative pe peleti (living) sunt oferite de la 1500 - 2000 € de firme specializate dar si la Leroy Merlin...
0 x
trebuie sa
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 02/09/06, 21:42




de trebuie sa » 03/09/06, 08:02

Soba PALAZETTI EMI costă 3336 € fără taxe fără instalare.
PIAZZETTI P956 este ~3500€ fara taxe fara instalare (am doar pretul aproximativ, oferta trebuie trimisa la mine in decurs de saptamana).

Singura sobă pe care am găsit-o cu mai puțin de 2000€ este marca DEVIL și mi s-a recomandat să nu o fac (foarte zgomotoasă).

PALAZZETTI face si sobe cu posibilitate de canalizare a aerului, dar sunt cu 11 kW deci mult mai scumpe si supradimensionate pentru cazul meu.

Iată link-urile pentru aceste produse:
PALAZETTI:
http://www.palazzetti.it/feu/home.html

PIAZZETTA:
http://www.piazzetta.it

Are cineva vreun feedback pentru mine despre aceste 2 mărci de tigăi?

Moute
0 x
ştiucă
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 21/10/09, 14:15




de ştiucă » 21/10/09, 14:25

Bună mut,

Sunt in aceeasi situatie ca tine azi. Eu ezit intre o soba pe peleti PIAZZETTA P956 si PALAZZETTI elena.
Ce ai ales? Ești mulțumit de el?
0 x
Damian51
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 13/03/10, 15:16




de Damian51 » 13/03/10, 15:41

nu acum ??
Ce ai cumparat pana la urma??
0 x
ştiucă
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 21/10/09, 14:15




de ştiucă » 15/03/10, 09:39

In sfarsit am cumparat Elena noua de la Palazzetti.
Este montat in ansamblu cu ventuza si sunt foarte multumit de el. Îmi încălzește 100m2 cu podea fără probleme.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 102