Beton celular

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
gespoi
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 03/09/06, 12:16

Beton celular




de gespoi » 04/10/06, 21:04

Bună ziua, sunt nou la asta forum și am o întrebare.
Vreau să construiesc o casă și mă îndrept spre beton celular cu o grosime minimă de 30 cm.
Ce părere aveți din punct de vedere al izolației și respirabilității?
Merci pour votre aide.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 04/10/06, 22:30

respirabilitate?
Nu prea înțeleg ce vrei să spui prin asta.
Am lucrat 10 ani într-o fabrică de beton celular și nu am nimic de raportat anormal.
În Alsacia, mulți au înlocuit știuletul din casele cu lemn cu acest produs. Este mult mai bine pentru bronhii decât să ai praf de vată minerală în casă.
0 x
gespoi
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 03/09/06, 12:16




de gespoi » 04/10/06, 22:35

Am gresit, am vrut sa vorbesc despre respirabilitatea materialului pentru evacuarea vaporilor de apa continuti in casa de exemplu
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 05/10/06, 10:16

http://www.cerib.com/frontoffice/page.p ... d_certif=3

permeabilitatea nu este o caracteristică normală pentru un perete. Ar fi mai degrabă invers!
Încercăm doar să prevenim deteriorarea peretelui din cauza umezelii prinse acolo.
Pentru aceasta, un strat mult mai impermeabil decât materialul este plasat la interior (cald și umed) și se prevede evacuarea la exterior, fie printr-o peliculă de aer, fie printr-un tencuială permeabilă la vapori.
Să nu exagerăm nici problema, chiar și ventilația minimă este de obicei suficientă. Singura dată când am experimentat efecte vizibile, puteai mirosi umed la intrarea în cazare. Ocupantul a avut un bebeluș și s-a uscat în camera de zi 2 până la 3 rufe pe săptămână, iar unitatea de cazare avea o ventilație de convecție naturală destul de slabă. Dacă tocmai și-ar fi închis rufele în baie, nu cred că ar fi fost ceva.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 05/10/06, 10:24

Într-adevăr, principalul lucru este să preveniți umiditatea din interiorul casei să pătrundă pe pereți. Siporex (sau alte mărci de beton celular) este atât izolant (care previne condensul), cât și impermeabil. Prin urmare, este un material eficient.
0 x
ieronim
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 16
Înregistrare: 12/12/07, 14:27




de ieronim » 21/01/08, 22:23

salut, mi se pare că aceste ultimele două puncte de vedere provin de la oameni care nu cunosc vechile produse tradiționale și care raționează prin mijloacele dtu purtate pentru a satisface cerințele producătorilor de materiale și standardele actuale.
obiectivul lor este de a evita punctul de rouă. pe un perete din cărămidă de chirpici sau fagure de 40, nu am văzut niciodată.

această lipsă de respirabilitate este atât de evidentă încât introducerea vmc a devenit sistematică; dacă totuși ar fi un flux dublu ...
deschiderile sunt din ce în ce mai rezistente la apă. venim să trăim într-un submarin separat de lumea exterioară. Foarte sanatos ...
ca și în mașinile noastre în care s-a dovedit că aerul este mai învechit decât exteriorul.

un perete de chirpici respira, între interior și exterior, există schimburi minime, desigur, dar ele există.
un fel de autoreglare.
același lucru este valabil și pentru reglarea termică. care nu există în bloc concret.
peretele stochează ziua pentru a restabili noaptea și invers.

Evident, dacă utilizatorii nu au un minim în timpul zilei, dacă spațiile sunt foarte mici, pe scurt dacă nu se respectă bunul simț, acesta se blochează, dar acesta va fi și cazul materialelor actuale. și mai rău atunci.

mulți asimilează acest principiu cu „goretex”
o casă modernă clasică este o cale k.
o casă cu izolație neimpermeabilă și respirabilă este ideală.
dar este doar o chestiune de punct de vedere.
ca casa suntem deschiși spre exterior sau nu !!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 21/01/08, 23:00

Sunt de acord cu analiza ta, Jerome, dar când spui ...

jeromeb a scris:o casă cu izolație neimpermeabilă și respirabilă este ideală.


... acesta este cazul betonului celular ... nu?
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 21/01/08, 23:58

Christophe a scris:Sunt de acord cu analiza ta, Jerome, dar când spui ...

jeromeb a scris:o casă cu izolație neimpermeabilă și respirabilă este ideală.


... acesta este cazul betonului celular ... nu?


Dacă nu lipim un tencuială impermeabilă, așa cum se face în multe case moderne ...
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 22/01/08, 00:04

Ben ... pentru ceilalți nu știu, dar la noi este o placare de ardezie ... în spatele ardeziei betonul este complet gol ... pe de altă parte în interior sunt acoperiri (neapărat). nu știu cât de poroși sunt.

Pentru tencuială știu că există tencuieli Ytong speciale din cauza expansiunii, dar specificitatea lor poate fi și pe porozitate ...

În orice caz la noi este destul de uscat (mai puțin de 30% umiditate relativă cu aragaz pe lemne uneori) ...

ps: apropo, am putut în cele din urmă să estimez densitatea ytong-ului nostru este de 450 sau 500 kg / m3 (marja de eroare a măsurătorii, am avut doar biți mici).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 22/01/08, 08:47

În ceea ce privește pământul ciocănit, acesta nu poate fi considerat ca un izolator, spre deosebire de betonul celular. Pe de altă parte, stochează bine, de unde se folosește în zonele fierbinți.
Apoi legea limitează înălțimea construcțiilor de pământ.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 110