Bilanț comparativ de CO2: casă pasivă și casă clasică

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia

Bilanț comparativ de CO2: casă pasivă și casă clasică




de Gregconstruct » 07/11/07, 20:07

Bonjour à tous,

În prezent sunt student la construcții și îmi pregătesc teza finală.

Am ales să fac o evaluare comparativă a emisiilor de CO2 de către o casă pasivă și o casă convențională.
Acest sold va include, de asemenea, emisiile de CO2 în timpul construcției clădirilor și producției de materiale.

Pentru a oferi cea mai precisă lucrare posibilă, caut documente și orice sursă de informații (sau conduc la surse).

Dacă mă puteți ajuta sau ghida în vreun fel, nu ezitați!

Va multumesc anticipat.

Salutări ecologice
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 08/11/07, 01:59

Rezultatele mă interesează, dar acolo ai un loc de muncă și nu va fi ușor. Mult noroc.

Există răspunsuri pe tot acest site și în altele pe construcții "solare" pasive (căutați pe google, nu mai am numele în minte) ... scuze, trebuie să merg. Dodo.

@+
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6

Re: Bilanț comparativ de CO2: casă pasivă și casă clasică




de bham » 08/11/07, 09:47

Gregconstruct a scris:Am ales să fac o evaluare comparativă a emisiilor de CO2 de către o casă pasivă și o casă convențională.
Acest sold va include, de asemenea, emisiile de CO2 în timpul construcției clădirilor și producției de materiale.

Bună Greg.
Cel mai bun lucru de făcut este să consultați site-ul elvețian Minergie (tot în franceză). În caz contrar, dacă aveți câteva elemente de bază în limba germană, căutați „Passivhaus” pe un motor de căutare german sau austriac. Sunt cu mult înaintea a ceea ce se face în Franța.
0 x
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 08/11/07, 12:00

Nu este ușor să calculați energia gri a materialelor. Dacă găsiți surse serioase pe acest subiect, ne-ați putea împărtăși cu noi? Mă interesează și pe mine foarte mult.

Și după ce ați obținut diploma, nu ezitați să ne contactați din nou pentru a vă difuza rezultatele, dacă doriți.

Îmi pare rău că nu vă pot ajuta mai mult pentru moment.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4

Re: Bilanț comparativ de CO2: casă pasivă și casă clasică




de jean63 » 08/11/07, 12:12

bham a scris:
Gregconstruct a scris:Am ales să fac o evaluare comparativă a emisiilor de CO2 de către o casă pasivă și o casă convențională.
Acest sold va include, de asemenea, emisiile de CO2 în timpul construcției clădirilor și producției de materiale.

Bună Greg.
Cel mai bun lucru de făcut este să consultați site-ul elvețian Minergie (tot în franceză). În caz contrar, dacă aveți câteva elemente de bază în limba germană, căutați „Passivhaus” pe un motor de căutare german sau austriac. Sunt cu mult înaintea a ceea ce se face în Franța.


Vă mulțumim pentru informații, într-adevăr germanii / austriecii sunt foarte devreme: am văzut o mulțime de reportaje care sunt, de asemenea, probabil în știrile TV despre acest lucru forum.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 08/11/07, 19:54

Multe mulțumiri tuturor!

În mod evident, vă voi informa cu privire la progresul cercetării mele.
Nu sunt genul care să rețină informații bune pentru mediul nostru!

Salutări ecologice

Greg
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 03/12/07, 20:29

Greu de găsit informația !!!

Dar nu sunt descurajat!
Imi plac provocarile!!!!
Mai ales când vine vorba de iubita noastră frumoasă planetă
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
guss70
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 16/01/08, 17:51




de guss70 » 16/01/08, 18:19

Bună Gregconstruct,
Suntem trei studenți ai primului om de știință și în prezent lucrăm la un TPE pentru casa pasivă. Cercetarea dvs. ne interesează foarte mult, deoarece emisiile de CO2 sunt un punct important pentru noi și până acum nu am găsit nicio informație „reală” despre acest subiect. Vom analiza site-urile care v-au fost trimise. Dacă ne-ați putea spune rezultatele cercetării dvs. sau sursele dvs., acest lucru ar fi de mare ajutor.
Vă mulțumesc anticipat, salutări
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 16/01/08, 18:47

Bună ziua Guss70,

Datele privind CO2 sunt într-adevăr dificil de accesat.
Și trebuie să spun că în prezent nu sunt foarte avansate.
Încă aștept multe informații. Guvernele și întreprinderile sunt destul de reticente în dezvăluirea acestui tip de informații.

De îndată ce voi auzi ceva, voi fi sigur că vă anunț.
Sper că vom putea crea legături de schimb pentru a schimba lucrurile.
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 16/01/08, 23:14

guss70 a scris:Bună Gregconstruct,
Suntem trei studenți ai primului om de știință și în prezent lucrăm la un TPE pentru casa pasivă. Cercetarea dvs. ne interesează foarte mult, deoarece emisiile de CO2 sunt un punct important pentru noi și până acum nu am găsit nicio informație „reală” despre acest subiect. Vom analiza site-urile care v-au fost trimise. Dacă ne-ați putea spune rezultatele cercetării dvs. sau sursele dvs., acest lucru ar fi de mare ajutor.
Vă mulțumesc anticipat, salutări

Aici aveți un exemplu concret de casă pasivă cu locuitori înăuntru timp de un an:

https://www.econologie.com/forums/une-maison ... t3520.html

Trebuie să accesați site-ul lor web, totul este detaliat de la construcție până la monitorizarea zilnică a temperaturilor interioare-exterioare.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 155