Bine provensal

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
benoitdelucmau
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 02/08/06, 16:49

Bine provensal




de benoitdelucmau » 02/08/06, 17:05

salut sunt nou la asta forum

Tocmai m-am înscris

ca mulți oameni care participă la acest lucru forum Caut să construiesc o casă ținând cont de dimensiunea ecologică, așa că vreau să fac o fântână provensală doar îmi pun câteva întrebări, sperând că unii vor putea să-mi răspundă.

vă mulțumesc anticipat

Mă gândesc să-mi aduc canalul sub insula mea centrală în bucătăria mea, este enervant faptul că o piesă de mobilier este la 10 cm deasupra?

pentru sifon nu prea știu cum să-l instalez știind că nu am un spațiu accesibil dacă lipesc o țeavă la pământ cu un canal de scurgere poate funcționa acest lucru pentru a evacua condensul?

sperând să găsesc rg mulțumesc

adishatz
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 02/08/06, 23:30

:D Acesta este un proiect lăudabil și inteligent.
Fântâna provensală sau fântâna canadiană este bine documentată pe multe site-uri dedicate locuințelor.
Veți găsi acolo specialiști, fotografii și planuri de realizări.
Dacă construiți, alegeți o soluție GLOBALĂ de tip casă bioclimatică sau mai bună, casă cu consum redus de energie (în conformitate cu directivele studiului european „CEPHEUS” de 15 Kwh / m² și pe an), costul suplimentar estimat în Franța este de 10%, în alte țări ale UE, fără costuri suplimentare.

Ultimul fiind casa independentă, nu este o utopie și există multe soluții „tehnice” pentru ao realiza. există în acest sens forums unii membri care sunt autonomi din punct de vedere energetic ...

Casa cu consum redus de energie menționată mai sus (15kwh / m² și pe an în loc de 150kwh / m² și pe an pentru o casă tradițională sau de 10 ori mai puțin !!!) este doar o casă optimizată din punct de vedere al izolației sale, eliminarea poduri termice, alegerea materialelor ...
În general, metodele de construcție tradiționale sunt abisale ...
De exemplu, este irațional să puneți tâmplăria pe nudul interior.
Ar fi mult mai logic să le așezați pe exterior, apoi să le izolați din exterior pentru a asigura o bună continuitate a izolației cu tâmplăria, dar și cu izolația inferioară (podea) și superioară (tavan sau acoperiș). Aceasta elimină toate podurile termice.

Pentru o casă autonomă, sursele de energie regenerabile (și gratuite) sunt soarele, vântul și apa. Pentru a le utiliza în mod corespunzător, acestea trebuie PĂSTRATE.

Acest lucru necesită spațiu ...
multe alegeri:
- Bateriile, scumpe, stochează numai energia electrică, în cantități limitate.
- Apă, voluminoasă, stochează calorii convertibile în încălzire, apă fierbinte, chiar electricitate (tubină, motor stirling ...)
- Pietrele refractare, pietricelele ... stochează caloriile (de obicei solare) folosite pentru încălzirea aerului din casă.

Există, de asemenea, alegerea casei pasive, atât de izolată încât nu are nevoie nici de încălzire, nici de aer condiționat. Cu toate acestea, este necesară o ventilație eficientă (vmc cu debit dublu). idealul este să cuplați o astfel de ventilație cu un puț canadian / provensal.

http://www.batirbio.org/html/
http://www.pensifs.com/techniques/habitat-panorama.php
http://www.ecocentre.org/
Unele site-uri, dar lista nu este exhaustivă.
Pentru proiectul CEPHEUS, nu există rinichi în limba franceză din câte știu.
Mult noroc.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 03/08/06, 09:32

Am dat clic din curiozitate și vă mulțumesc că mi-ați dat una dintre cele mai frumoase revelații ale existenței mele; Voi merge mai adânc (la propriu și la figurat)

bine, o singură notificare de instalare: aranjați-vă fântâna accesibil destul de ușor, pentru că dacă trebuie să lupți cu furtunul tău în treizeci de ani, sub sifonul chiuvetei, nu-ți va plăcea deloc și vei renunța la folosirea lui. Aranjați ca mobilierul dvs. să fie ușor de demontat

(și acest lucru este valabil, pentru TOATE tipurile de instalare din TOATE casele)
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 145