Construcție de beton celular de 36,5 cm

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
nitroci
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 12/05/08, 17:32
Locul de amplasare: Normandia de Jos

Construcție de beton celular de 36,5 cm




de nitroci » 13/06/08, 20:11

Buna ziua tuturor!

Vă voi prezenta întrebările pe care mi le-am pus încă de la lansarea proiectului (155m² suprafață).

Sunt proprietarul proiectului construcției care se află în Normandia Inferioară. Am găsit un meșter recomandat de mai mulți dintre cunoscuții noștri care lucrează cu betonul celular de peste 15 ani. (Sunt primul care cere 36,5 cm)

Construcția este bine expusă pentru câștig solar, va fi ventilată de o sondă canadiană + VMC Double Flux HR. Geamuri triple pentru ferestre pentru că tatăl meu o negociază (10 m² la sud, 9 m² la vest și 3,5 m² la nord => trebuie!)

BC este de 36,5 cm în 400Kg/m³, coeficientul de conductivitate termică de calcul λUi este egal cu 0,10 W/mK sau R= 3,7 m²K/w

Montarea placajului din lemn + 4 cm de izolație pe fața de nord vi se pare necesară în plus față de BC (R= 5,1 m²K/w)?
(Pentru informații, vânturile dominante sunt de Nord/Vest)
La Est am garajul, iar la Vest Beton C rămâne ca la Sud.


Incalzire, ma decid greu pentru ca nu pot pune pompa de caldura deci mai am lemne sau solar.
Îmi place lemnul, dar este greu să găsesc un cazan de putere redusă. Cred ca 3KW imi sunt de ajuns, dar nu am gasit un astfel de sistem (daca intr-o soba pe lemne dar producerea de apa calda ramane o problema)
Pentru solar, oricum veți avea nevoie de un sistem de rezervă, așa că...

Una dintre cele mai mari preocupări ale mele este că voi cheltui multă energie cu acest tip de construcție.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 13/06/08, 21:00

Dacă mai ai timp, consultă firma econo din Gembloux, (Belgia) nu este încă atât de departe când știi diferența de prețuri pentru meșteșugarii belgieni și francezi. Există un sistem de panouri solare care stochează energia sub clădire. Acest sistem este orchestrat de o pompă de căldură care recuperează chiar și căldura din VMC.

www.econo.be (nu, nu e firma care ma angajeaza, fac doar fotovoltaica si nu in aceeasi regiune)
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79122
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 13/06/08, 21:03

elefantul a scris:www.econo.be (nu, nu e firma care ma angajeaza, fac doar fotovoltaica si nu in aceeasi regiune)


În timpul târgurilor comerciale
„Batibouw” și „Lemn și habitat”

- 5.45 €/Watt instalare de vârf inclusă!


Ce oferta interesanta: dublam preturile in special la targuri? Cu excepția cazului în care acesta este efectul Solwatt... (cu excepția cazului în care este prețul all-inclusive (fără baterie))

Iată PREȚURILE așa cum ar trebui să fie: https://www.econologie.com/forums/evolution- ... t5504.html
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 99