Căutați standardul HQE pentru case individuale

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
fbertran
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 16
Înregistrare: 24/05/09, 16:31

Căutați standardul HQE pentru case individuale




de fbertran » 20/08/09, 11:58

bonjour,

Aș dori să stabilesc o politică de abordare HQE pentru dezvoltarea unei case individuale. Am lucrat deja la un proiect similar, dar a fost în construcția unei clădiri educaționale.

La certivea.fr există mai multe standarde în funcție de tipul de clădire, dar nu găsesc casa unifamilială.

Știți existența acestui depozit?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043




de Christophe » 20/08/09, 12:26

Uh, ce vrei să spui prin „depozit”? În ce unitate?

a) izolație medie? vezi RT așa ...
b) PE / m²
c) EP / m².persoane

Etc, etc ...
0 x
aerialcastor
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 865
Înregistrare: 10/05/09, 16:39
x 21




de aerialcastor » 20/08/09, 12:33

bonjour,
Cred că asta e http://www.assohqe.org/documents_referentiels.php

Nu am recitit în detaliu, dar când am fost interesat de el, era foarte mare gol: fără obiectiv cuantificat, fără obligație de rezultat, fără control .... Un truc bun care este inutil. , nici măcar pentru a da o conștiință curată sau altfel trebuie să fii foarte necinstit intelectual.
Mai bine să fii interesat de abordarea bbc, care nu este grozavă, dar nu are nimic de-a face cu ea.
0 x
fbertran
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 16
Înregistrare: 24/05/09, 16:31




de fbertran » 20/08/09, 13:49

Din punctul meu de vedere, interesul abordării HQE este de a ridica, într-un fel, coloana vertebrală a proiectului. Ierarhizarea diferitelor ținte aduce o rigoare și o „curățenie” a muncii.
Faptul de a lucra cu abordarea HQE în vederea obținerii unei etichete este altceva, vreau doar să am acest document și să îl folosesc ca suport structural pentru a mă ajuta să dezvolt proiectul în mod corespunzător.

Eticheta BBC este interesantă și, în plus, proiectarea termică a clădirii va fi realizată pentru a verifica criteriile etichetei BBC.

Aveți documente pe această etichetă?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043




de Christophe » 20/08/09, 13:53

Este adevărat că ar fi bine să enumerăm într-un subiect exact diversele standarde și texte obligatorii sau recomandate în domeniul habitatului ecologic ...

HQE, BBC, RT2010, casa pasivă ...

Având în vedere constrângerile termice ale RT2005, presupun că standardele RT și BBC vor „fuziona” destul de repede ...

Pentru că la ritmul actual, RT2020 = casa pasivă!
0 x
fbertran
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 16
Înregistrare: 24/05/09, 16:31




de fbertran » 20/08/09, 15:18

Nu trebuie să confundăm eticheta, cerința și standardul. În prezent, orice construcție nouă trebuie să verifice RT 2005, este posibil să mergeți mai departe și să obțineți o etichetă THPE, THPE Enr, BBC, etc.

Ideea RT este de a impune cerințele la fiecare 5 ani cam așa, astfel încât ceea ce este o etichetă astăzi să devină o cerință mâine.

Ideea proiectului meu este de a proiecta o casă care să îndeplinească cel puțin cerințele BBC, apoi va exista o lucrare de optimizare pentru a ajunge la un nivel BEPAS (pasiv hauss francez).

Prima mea dorință este să colectez numărul maxim de depozite, texte, comenzi, pe eticheta BBC, passiv hauss sau BEPAS, BEPOS și depozitul abordării HQE pentru case individuale.

Asta e multă cercetare !!!! Încep să găsesc ceea ce vreau, dar știu asta forum sunt multi cunoscatori!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043




de Christophe » 20/08/09, 15:20

Aceste texte sunt de interes pentru toată lumea, așa că să le căutăm împreună!

Este tăietorul de lemne, unul dintre specialiștii noștri de la BBC (recent a fost un profesionist în izolarea naturală) Cu siguranță va reacționa!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 20/08/09, 15:29

Acestea fiind spuse, rămâne faptul că acestea sunt concepte destul de diverse:

- HQE: este o „abordare”, cu alte cuvinte o „listă de verificare” a punctelor la care trebuie acordată atenție; nimic de-a face cu un standard de încălzire

- RT: legi

- BBC, effinergie, casă pasivă, etc.: etichete cu standarde în ceea ce privește consumul de energie, unele incluzând apă caldă menajeră, altele nu: unele în energia primară consumată de locuințe, altele cu necesarul de energie al clădire ...

Deci nu ar fi rău să pictezi o masă, știind că acestea nu sunt lucruri comparabile
0 x
fbertran
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 16
Înregistrare: 24/05/09, 16:31




de fbertran » 20/08/09, 15:53

Desigur! Toate aceste nume sunt confuze.

În ceea ce mă privește, folosesc abordarea HQE pentru a-mi structura munca viitoare, apoi mi se pare o modalitate foarte bună de a înzestra proiectul cu o etică și o politică de dezvoltare, conferă proiectului o identitate. puternic.

În ceea ce privește etichetele recunoscute de stat, toate decretele referitoare la acestea obligă să verifice RT în vigoare în acest caz RT 2005.

Dar este adevărat că ar fi util să centralizați toate informațiile de pe etichete, standarde, diferitele ajutoare obținute în funcție de astfel de măsuri, etc. ... Este foarte ușor să vă pierdeți și poate fi doar dacă informațiile privind diferitele ajutoare financiare și consilieri (ADEME) au fost mai accesibile și mai clare, ceea ce ar facilita dezvoltarea proiectului clădirii.


Aveți informații despre eticheta BBC și despre pasiv hauss sau BEPAS sau chiar BEPOS?
0 x
fbertran
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 16
Înregistrare: 24/05/09, 16:31




de fbertran » 21/08/09, 13:30

vă rog să mă ajutați
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 74