Casă cu energie pozitivă în Vandea - birouri

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6

Casă cu energie pozitivă în Vandea - birouri




de bham » 10/08/08, 07:11

Buna tuturor.
Am descoperit această casă pasivă cu energie pozitivă în construcție în Vandea, pe coastă. Construcție cadru din lemn, izolație pentru vată de celuloză, lână de oaie (neagră) și lână de cânepă; 25 cm grosime pe pereți, 35/40 cm pe acoperiș, tâmplărie din lemn / aluminiu în geam triplu, ventilație cu flux dublu, fără încălzire.
Veți observa panourile solare termice din mijlocul panourilor fotovoltaice.
Această clădire va servi drept birouri. Vizite posibile din septembrie / octombrie cu programare.
Vezi mai multe despre http://www.alliancesoleil.com/

Imagine

Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Hasardine
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 350
Înregistrare: 26/07/08, 22:01
Locul de amplasare: Alsacia




de Hasardine » 10/08/08, 11:16

Arată grozav, dar mă intrigă cât de puțin iese acoperișul pentru răceală vara!

o mică întrebare referitoare la acoperișuri, exact. Acoperișurile cu cupole sunt eficiente împotriva căldurii?
0 x
fthanron
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 292
Înregistrare: 13/10/07, 17:56
Locul de amplasare: Loir et Cher




de fthanron » 10/08/08, 11:54

bonjour,

Ai vreo idee despre prețul pe m² finit?

@+
0 x
Frederic
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 11/08/08, 08:46

Hasardine a scris:Arată grozav, dar mă intrigă cât de puțin iese acoperișul pentru răceală vara!

o mică întrebare referitoare la acoperișuri, exact. Acoperișurile cu cupole sunt eficiente împotriva căldurii?


În ceea ce privește acoperișul acoperișului, observați că există încă o umbră aruncată pe majoritatea geamurilor, în timp ce soarele a început deja să „coboare” timp de aproximativ o lună, că geamul cu emisivitate scăzută este, prin urmare, triplu. principiul este mai filtrant sau reflectant decât termopanul.
Nu știu dacă acoperișurile cu cupole sunt mai eficiente împotriva căldurii, acest acoperiș este acoperit cu foi lăcuite, prin urmare, o transmisie termică semnificativă, dar o inerție mică în comparație cu o țiglă sau o ardezie.

fthanron a scris:Ai vreo idee despre prețul pe m² finit?

Nu, trebuie să contactați managerul de proiect, consultați site-ul alliance soleil.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 11/08/08, 09:21

Voi face bucuria mea, dar se spune rapid energie pozitivă ... dar nu va fi pozitivă de ani de zile.

În echilibrul global global, inclusiv energia gri pentru construcții, care este durata ROEI (rentabilitatea investiției ecologice pe care tocmai am inventat-o: Return over Ecological Investment)?

În plus, mă mir că acest lucru este destinat birourilor al căror grad de ocupare este încă mai puțin important decât o casă (bine ... logic).

Pentru supraîncălzirea din vară, cred că au furnizat aerul condiționat ... ca în toate birourile noi, nu?

Site-ul alianței nu este foarte clar despre asta ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 11/08/08, 09:43

Da, putem contesta cu privire la producția de energie bazată pe fotovoltaic.
Dar salut abordarea, efortul de inovare. Norma nu ar trebui să fie în 2020 construcția de locuințe cu energie pozitivă sau în 12 ani .... !!
Va mai exista ceva în afară de fotovoltaic pentru a îndeplini acest angajament?

Pentru birouri este evident că această casă le va servi drept vitrina. În ceea ce privește aerul condiționat, trebuie să vedeți, poate o fântână canadiană.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 11/08/08, 09:51

Suntem de acord: în prezent, totul ar trebui conceput ținând seama de climă, dar de acolo până la energie pozitivă, nu mă deranjează, dar cu condiția ca echilibrul real și general să fie cu adevărat pozitiv. Și atunci când toate casele sunt pozitive, ce vom face cu energia? Un da ​​va trebui întotdeauna să lumineze străzile :D

Ei bine, nu râde: atunci când vorbim despre energie pozitivă sau despre o casă ecologică, cel mai puțin lucru este să facem un bilanț al REALULUI pentru că, așa cum ar spune Janco: dacă numărăm doar ceea ce intrăm (energia produsă) omițând să numărăm ceea ce scoatem (investiția și energia încorporată)... există ca un lumină problemă...

Aceasta este exact aceeași problemă ca și în cazul agrocombustibililor ... aparent numai verzi. Dar ceea ce este important în comerț este imaginea, nu-i așa?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 11/08/08, 10:38

Ah ok, te înțeleg mai bine: spui de fapt că pentru ca o casă să fie energie pozitivă, ar trebui să producă mai multă energie decât toată energia gri produsă pentru a o construi și asta, la fel de repede posibil: nu prost, dar asta este pentru 2100 : Lol:

Christophe a scris:Suntem de acord: în prezent, totul ar trebui conceput ținând seama de climă, dar de acolo până la energie pozitivă, nu mă deranjează, dar cu condiția ca echilibrul real și general să fie cu adevărat pozitiv. Și atunci când toate casele sunt pozitive, ce vom face cu energia? Un da ​​va trebui întotdeauna să lumineze străzile :D

Ei bine, vom face electroliză pentru a produce hidrogen : Lol:
0 x
FC
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 22/08/08, 11:20




de FC » 22/08/08, 11:45

Bună ziua tuturor.

Îmi permit să vin și să vă luminez despre această clădire, deoarece am participat la proiectare, precum și la construcție.

Suprapunerile acoperișului sunt reduse (58 cm la etaj și 70 la parter, oricum), deoarece umbrelele metalice exterioare vor fi instalate deasupra ferestrelor:

http://www.griesser.ch/public/products/default.asp?LNG=fr&LND=FR&mnu=10&sub=68&ID=LAM&det=METALUNIC

Evident, nu există aer condiționat, deoarece consumă prea mult și, prin urmare, adio energie pozitivă, iar clădirea este concepută pentru:

- Fără ferestre spre vest
- Capac + jaluzele externe.
- Pereți interiori umpluți cu blocuri de ipsos (inerție crescută)
- Este posibilă depășirea vitezei nocturne
...

În ceea ce privește energia încorporată: materialele sunt sănătoase (cu cea mai mică energie posibilă), în afară de învelișuri și izolația podelei.

Pentru informații, un modul fotovoltaic va compensa energia necesară fabricării sale în trei ani de producție.

Clădirea va fi monitorizată cu contoare de energie pe fiecare priză electrică, contoare de apă pe apă de ploaie și rețea. + temperatura și umiditatea din fiecare cameră pentru a dovedi că confortul nu este sacrificat !!

Nu ezitați să puneți întrebări

Francois Coudrieau

PS: există puține informații pe site pentru a încuraja oamenii să vină să viziteze
Dernière édition alin FC 19 / 12 / 08, 16: 57, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 22/08/08, 14:17

Bine ați venit pe site-ul econologiei, trebuie să fiți voi pe care m-am întâlnit pe scurt în această casă la 30 iulie, unde am vorbit în special despre triplarea geamurilor (Internorm pentru partea mea - vechea casă de reabilitare din Est).
Vă mulțumesc pentru clarificări, aș vrea să vă întreb alții cu privire la geamuri și izolații de îndată ce am subliniat.
Așa că ne vedem curând.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 119