Construcții pasive

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Vila Prestige
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 06/09/07, 17:48
Locul de amplasare: Munti inalti

Construcții pasive




de Vila Prestige » 14/09/07, 16:42

bonjour,

Sunt constructor de cabane din busteni de zada în Altele Alpi, dar sectorul meu de activitate acoperă întreaga Franță.

Trebuie să știți că aceste case sunt foarte ecologice deoarece stochează o cantitate de CO2 echivalentă cu ceea ce eliberează 4 case tradiționale.

Este un tip de construcție care nu este încă foarte răspândit, deoarece municipalitățile sunt destul de reticente să le accepte și este încă puțin cunoscut de oameni. Cred că există o lipsă uriașă de informații despre aceste structuri, mulți oameni m-au întrebat dacă sunt suficient de izolatori. Trebuie să știți că sunt mai izolatoare decât cele din cărămidă, nu este necesară nici o izolație suplimentară, este suficientă doar lâna de oaie așezată în crestături (de aceea canadienii au adoptat acest tip de construcție. ).

De asemenea, am vrut să adaug că mi se pare uluitor să văd prețurile practicate de colegii mei, sub pretextul că sunt construcții ecologice. Cu siguranță, mulți oameni sunt gata să adauge prețul, dar asta nu înseamnă că este necesar să profitați de acesta. Pentru a încuraja oamenii să construiască produse organice, ofer prețuri mai ieftine decât pentru o construcție tradițională, prețul pe m2 este de 1 €.

Există și case de paie, construcție ecologică bazată pe materiale naturale.

Rămân în speranța că se vor face progrese în ceea ce privește comunicarea, tarifele și autorizațiile.
Vă invit să vizitați site-ul nostru: www.e-monsite.com/villaprestige
0 x
yensial
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 25/09/07, 23:04
Locul de amplasare: Cărbune (78)




de yensial » 24/10/07, 21:49

bonjour,

Există o idee preconcepută care încă moare greu: „casă de lemn = cabană”

În teorie, o municipalitate nu poate refuza un permis pe baza materialelor utilizate, deoarece legislația urbanistică se referă doar la aspectul vizual, dimensiunile, suprafețele etc. Există case din lemn în orașul meu că nimic nu le distinge de altă casă dacă nu am văzut site-ul ... și care, prin urmare, nu au nimic dintr-o cabană. Pe de altă parte, sunt sigur că există „cabane” construite în blocuri de beton în munți ...

Evident, o municipalitate poate refuza o cabană dacă nu corespunde arhitecturii locale, dar în acest caz se ia în considerare stilul arhitectural și nu materialele.

Dificultatea este poate că utilizarea buștenilor oferă automat construcției un aspect de „cabană”, cu excepția cazului în care mă înșel, buștenii sunt cilindrici și aspectul fațadelor urmează direct din aceasta, nu? Sau tehnica dvs. vă permite să obțineți o redare a fațadelor adaptate stilului fiecărei regiuni?

În caz contrar, suntem de acord că, sub pretextul ecologic, trebuie să existe abuzuri la nivel de preț ...

:D
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 99