Construcție din lemn cu fir

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1

Construcție din lemn cu fir




de Christine » 05/09/08, 12:52

Ei bine, recunosc că această întrebare mi-a trecut în minte de mult timp, dar că nu am îndrăznit niciodată să o pun. Haide, îmi asum latura „blondă”:

"De ce în așa-numita construcție" lemn cu cabluri "sunt așezate buștenii perpendicular pe perete? Nu este în detrimentul izolației pe care se află fibrele?"

Știu că lemnul este mai ușor - și mai ieftin - de stivuit în acest fel (ca o „frânghie”), dar acesta este cu adevărat singurul avantaj al acestei tehnici?

descrierea tehnicii: http://fr.ekopedia.org/Bois_cord%C3%A9
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202




de phil53 » 05/09/08, 13:07

În plus față de avantajul unei stivuiri mai ușoare, tăiați doar pentru a obține lățimea exactă.
Apoi, lemnul putred a fost expus mai puțin la capăt decât la câmp. Grinzile portante ale podelei casei mele vechi de 200 de ani sunt vizibile la sfârșit și totuși nu au scăzut în lungime.
Umezeala este, de asemenea, extrasă mult mai ușor, deși pe de altă parte intră și ea.
asta îmi aduce o întrebare
Cum rezistă îmbinările la dilatare?
Deoarece pentru lemn este încă foarte important, se umflă cu apă.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 128