Ce lemn pentru o ușă exterioară?

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
logredudon
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 42
Înregistrare: 08/11/08, 23:44

Ce lemn pentru o ușă exterioară?




de logredudon » 08/12/10, 12:35

bonjour,

Vreau să instalez o poartă mică din lemn (h 90 cm, L 130cm) la începutul drumului care duce la casa mea.

Am cerut câteva citate de la tâmplari care în ceea ce privește lemnul de ales nu sunt deloc de acord ...

- Unul mă sfătuiește despre zada care, după el, este foarte rezistentă la exterior (nu se deformează) în timp ce se sfătuiește împotriva stejarului (nu îmbătrânește afară după el)

- Altul poate vedea doar prin stejar;

- În cele din urmă, o treime optează pentru un lemn exotic (iroko sau sipo).


Pe cine să creadă? Care este lemnul cel mai potrivit?

Mărfuri.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
AXEAU
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 197
Înregistrare: 06/10/09, 09:04
Locul de amplasare: DROME
x 7




de AXEAU » 08/12/10, 12:50

Bună dimineața.

Voi pune lemn de copac. : Mrgreen:


Altfel prefer zada decât stejarul și dacă există păduri exotice în apropierea casei tale este de asemenea bun, dar dacă sunt la 15000 km distanță este mai puțin bun.

jlg
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79327
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 08/12/10, 13:53

Totul depinde de tratament ...

Cu un tratament de clasa 4, bradul și chiar pinul ar fi adecvat (dacă ne uităm în brico, cred că se vinde) ...

Tratament = autoclavă din fabrică sau petă de către client, una nu o împiedică pe cealaltă.

Nu cred că ar trebui să folosiți un lemn exotic în acest caz.
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 09/12/10, 13:30

De 33 de ani am o ușă de ghișeu din lemn moale american rezistent la intemperii, roșu, aproape fără lac, pe care mi l-am asamblat cu un lemn vândut de un vânzător de lemn ca fiind foarte rezistent la intemperii, lemn ușor și moale, totuși!
Confirm că ține bine 33 de ani, mai bine decât stâlpii de stejar (mai solizi) pe care a trebuit să-i schimb !!
Cred că a fost cedru roșu:
http://www.worldlingo.com/ma/enwiki/fr/Thuja_plicata
(traducere automată)
utilizări
Lemnul moale roșu-maroniu este evaluat pentru rezistența sa la descompunere, utilizat pe scară largă pentru construcții exterioare sub formă de stâlpi, podele, șindrilă, pardoseli etc. Este cultivat ca arbore ornamental și, de asemenea (într-o măsură limitată) în plantații forestiere și pentru ecrane și garduri vii. A fost introdus în alte părți ale zonei temperate, inclusiv în vestul Europei, Australia (cel puțin la nord până la Sydney), Noua Zeelandă, estul Statelor Unite și altitudini mai mari înaltul Hawaii. De asemenea, este folosit pentru căptușirea dulapurilor și a lăzilor, deoarece se crede că uleiurile sale aromate înțepătoare descurajează larvele de molii și covor, care pot deteriora țesuturile atunci când mănâncă lână și fibre similare. Acest lucru este, în mod natural, mai eficient într-un cufăr construit corect (uneori realizat în întregime din cedru), deoarece uleiurile sunt limitate de șelac și sigilii din piele. Un cufăr roșu bine sigilat își va păstra mirosul înțepător timp de mai multe decenii, uneori timp de peste un secol. Greutatea redusă și rezistența îl fac o alegere populară pentru plăcile de sunet pentru chitară.

Acest lemn pare a fi vândut foarte puțin în Franța în acest moment (preț?,)
Dernière édition alin dedeleco 09 / 12 / 10, 13: 51, editate 1 ori.
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 09/12/10, 13:39

0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 09/12/10, 13:49

citeste google cedru rosu
http://www.google.fr/search?num=100&hl= ... =&gs_rfai=

Lumina moale din lemn, dar suficient de puternica pentru poarta, dar nu pentru stalpi !!
0 x
faris
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 23/01/14, 11:43




de faris » 23/01/14, 11:45

Din ce motiv, pentru că mă lasă perplex, dacă vrem putem oricând, instalând un coș de fum pe acoperiș de către un zidar, apoi un acoperiș, care este clasic și se poate face pe toate casele cu acoperiș !!!
0 x
FSL:

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 111