Ecologie și economie

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Cecile
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 15/09/04, 21:44

Ecologie și economie




de Cecile » 15/09/04, 21:53

bonjour,
Sunt în proces de pregătire a diplomei mele de arhitect DPLG pe următorul subiect: Economie ecologică: una înțeleasă pentru arhitectura internă.
Am ales acest subiect pentru că în prezent am o activitate de Project Manager (din moment ce nu sunt încă arhitect) în care noțiunea de buget este omniprezentă în proiectarea caselor individuale ... ceea ce este normal, dar care pune totuși la îndoială investiția în principiu pentru economisirea energiei sau utilizarea de materiale sănătoase pentru proiect. De aici și noțiunea de compromis care mi se pare interesantă în abordarea proiectului ....
Nu sunt sigur cum să dezvolt aceste noțiuni. cum să reușesc proiectul meu?
are cineva idei sau comentarii?
mulțumesc Cecile
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 16/09/04, 21:53

Eu nu sunt arhitect (dar aproape;)) și singurul lucru pe care vă pot sfătui este să citiți această carte (dacă nu este deja făcută):

https://www.econologie.com/forums/un-livre-d ... vt199.html

După cum ați făcut deja turul materialelor cu diferitele avantaje și costuri respective ...
0 x

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 110