Autonomie pentru toți

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
kalou
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 03/12/06, 06:13
Locul de amplasare: Poitiers

Autonomie pentru toți




de kalou » 03/12/06, 06:46

Pascal, 27 de ani. În prezent sunt în China și visele mele sunt similare, am creat un site web (șantier participativ;) pentru a începe să colectez informații printr-o abordare colectivă. Site-ul meu, produs sub SPIP, caută scriitori, oameni interesați să împărtășească know-how (și alții) ...

Poate că viitorii creatori ai ecovilages se vor întâlni și acolo ...
rețeaua va face acest lucru posibil, deoarece sarcina este enormă.
Merg în Thailanda în ianuarie pentru a ajuta la crearea unui site în același gen (eco-construcție, permacultură, wwoof ...)

http://eco-hameau.infos.st

Deci, aruncați o privire și contactați-mă dacă sunteți interesat ...

durabil,
Pascal
0 x
Să fim responsabili, să devenim autonomi ...
Avatar de l'Utilisateur
iotă
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 269
Înregistrare: 16/08/06, 13:45
Locul de amplasare: planeta pământ




de iotă » 03/12/06, 12:58

Este un site excelent!
Nu știam că există ecologii și deja de ceva timp.

citat site:
Eco-satele au existat și funcționează de câțiva ani în toate regiunile lumii, dar cele mai avansate și importante realizări se află în principal în țările anglo-saxone.
Rețeaua globală Eco-village a fost creată în urma angajamentului asumat de principalii șefi de stat mondiali la summitul de la Rio din 1992. pentru o dezvoltare durabilă care să respecte mediul.

Am lucrat la un proiect similar cu ceva timp în urmă, dacă aș fi știut !! :şoc:
0 x
kalou
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 03/12/06, 06:13
Locul de amplasare: Poitiers

Întotdeauna posibil




de kalou » 07/12/06, 07:25

UN PROIECT ABANDONAT?

Vă mulțumesc pentru compliment, am lucrat mult pe acest site și îi lipsește doar varietatea din partea editorială și unele modificări tehnice.

Acest site este pentru mine primul meu angajament în abordarea mea, în curând voi merge în Thailanda pentru a participa la un proiect lung și apoi intenționez să mă întorc în Franța și să mă investesc și mai concret. Franța nu facilitează lucrurile cu prețul vieții și mai ales cu pământul, ceea ce înseamnă 20 de ani de muncă pentru rambursarea creditului. Nu este de mirare că nu este foarte popular și, de aici, interesul de a face acest lucru împreună ...

În ceea ce privește Freenet, asta mă interesează foarte mult, mă întrebam dacă au vreun server disponibil pentru a găzdui site-uri alternative. Știu că există și căut cu disperare o autonomie deplină pentru site-ul meu ...
durabil,

http://eco-hameau.infos.st
0 x
Să fim responsabili, să devenim autonomi ...
Avatar de l'Utilisateur
iotă
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 269
Înregistrare: 16/08/06, 13:45
Locul de amplasare: planeta pământ

Re: întotdeauna posibil




de iotă » 07/12/06, 08:06

kalou a scris:UN PROIECT ABANDONAT?
...
În ceea ce privește Freenet, asta mă interesează foarte mult, mă întrebam dacă au vreun server disponibil pentru a găzdui site-uri alternative. Știu că există și căut cu disperare o autonomie deplină pentru site-ul meu ...
durabil,

http://eco-hameau.infos.st


Nu chiar abandonat, din când în când adaug sau elimin câteva lucruri ... :?

Freenet funcționează fără servere : Mrgreen:
Site-urile care sunt complet autonome sunt găzduite în bucăți mici pe fiecare computer prezent în această rețea.
dacă acest lucru vă interesează, descărcați software-ul, instalați-l și dacă aveți nelămuriri, contactați-mă prin mp.
0 x

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 90