La Kabane Partea 1 95% Construcții reciclate

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Sabey
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 08/03/08, 16:32
Locul de amplasare: Rouyn-Noranda, Quebec, Canada

La Kabane Partea 1 95% Construcții reciclate




de Sabey » 09/03/08, 22:38

Bună ziua tuturor!

Aici vă prezint videoclipul meu despre renovarea și extinderea șopronului meu pentru a-l face atelierul meu artistic. Lucrare repartizata pe 3 luni de constructii full-time si 4 ani de reciclare in timpul liber. Am realizat acest proiect în urma vânzării imobilului în care aveam atelierul meu de creație. Veți vedea etapele construcției, informații despre materiale reciclate, managementul deșeurilor și pasiunea unui om de pădure. Nu ezitați să puneți întrebări și să dați comentariile dvs. Vizionare bună. Christian B. : Mrgreen:

http://fr.youtube.com/watch?v=K__CwSDPWDc
0 x
Sămânța fructului din pomul vieții
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 10/03/08, 10:16

minunat !

salut, om liber!

8)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 11/03/08, 11:08

Această reciclare este foarte frumoasă, sunt atât de multe materiale aruncate inutil care ar putea fi încă folosite.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 11/03/08, 23:35

Bonjour à tous

A reusit totusi sa gaseasca niste grinzi frumoase... reciclate!!! Și pentru a stoca toată această mizerie ai nevoie de spațiu. Cu răbdare poți face lucruri inteligente. Un singur minus, se pare că folosește multă spumă poliuretanică, nu e grozav pentru sănătatea ta dacă am înțeles bine. Jos pălăria pentru casă și filmul bine găsit.... : Mrgreen:
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Sabey
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 08/03/08, 16:32
Locul de amplasare: Rouyn-Noranda, Quebec, Canada




de Sabey » 12/03/08, 18:54

Habar n-am care este izolația dintre grinzile neuniforme. Am fost acolo cu cele mai bune din cunoștințele mele și cu ceea ce era disponibil. Dacă aveți un înlocuitor pentru spuma poliuretanică, sunt deschis să învăț mai multe, deoarece cabina mea continuă în această vară. MULȚUMIRI! Creştin. : Idee:
0 x
Sămânța fructului din pomul vieții
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 12/03/08, 21:11

Salut Sabey

Nici eu nu sunt in domeniul constructiilor, nu cunosc un echivalent nedaunator al acestui produs foarte practic. Având în vedere ingeniozitatea de care ai dat dovadă în producția ta, nu este un detaliu ca ăsta care te va opri : Mrgreen:
Bonne continuarea.
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Sabey
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 08/03/08, 16:32
Locul de amplasare: Rouyn-Noranda, Quebec, Canada

La Cabane, mai curând!




de Sabey » 13/06/08, 02:47

În curând La Cabane partea 2. 100% RECICLAT. : Mrgreen:

Vezi partea 1: http://fr.youtube.com/watch?v=K__CwSDPWDc

Înregistrându-vă pe YouTube, vă puteți abona la canalul sabey și toate informațiile despre noile videoclipuri sabey vă vor fi trimise pe e-mail. Scopul meu: să produc scurtmetraje pentru a crește gradul de conștientizare a mediului.

Vizionare bună... și ne vedem curând.

Pe PC/MAC pe 01-08-08
0 x
Sămânța fructului din pomul vieții
Matt113
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 344
Înregistrare: 22/05/08, 09:15




de Matt113 » 13/06/08, 09:38

cabină frumoasă, iar videoclipul este la fel de frumos : Mrgreen:

(Nu am găsit un zâmbet care să bată din palme)
0 x
georges100
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 338
Înregistrare: 25/05/08, 16:51
x 1




de georges100 » 13/06/08, 14:43

între bușteni este în mod tradițional mușchi/lichen...

trebuie gasit :D
S-ar putea să existe o soluție cu calafătul folosit pentru bărci... o împletitură lungă din fibre naturale care este forțată în articulații... pe kabane sunt multe lovituri de ciocan : Mrgreen:
apoi impermeabilizam cu gudron...
0 x
georges100
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 338
Înregistrare: 25/05/08, 16:51
x 1




de georges100 » 14/06/08, 01:14

Tocmai am vazut din nou videoclipul.....

deja titlul nu merge....e departe de a fi o cabana... : Mrgreen:

o mica explicatie nu ar strica... mai ales ca nu avem aceleasi materiale asa ca fii atent...

flytox dacă nu găsiți grinzi reciclate, le puteți face : Mrgreen: in plnces cu palet de recuperare.... : Mrgreen:
Am vazut un garaj complet facut asa....
0 x

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 130