Energie regenerabilă și licență de economisire a energiei

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
damien ob
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 10/10/07, 08:30
Locul de amplasare: Lyon

Energie regenerabilă și licență de economisire a energiei




de damien ob » 10/10/07, 08:49

Nu știu dacă postez la locul potrivit, dar vreau să mă reorientez profesional și mă interesează foarte mult tot ce ține de HQE și locuințe eficiente energetic.

Prin urmare, vreau să mă pregătesc în aceste domenii și pentru asta caut universități care să ofere diploma de energie regenerabilă și economii de energie.

Dacă aveți informații sau alte opțiuni de formare/studiu pentru a lucra în acest domeniu, vă mulțumesc anticipat.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
toto65
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 490
Înregistrare: 30/11/06, 20:01




de toto65 » 10/10/07, 17:44

Aruncați o privire aici:
„antrenament” din stânga sus
http://www.iut-tarbes.fr/start.php?cat= ... id_form=25
Cu ce ​​​​vă ocupați?
Câți ani ai?
la ce nivel esti?
Unde esti priceput?
Îmi pare rău pentru mitralieră de întrebări, dar va fi de ajutor pentru răspunsuri.
0 x
damien ob
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 10/10/07, 08:30
Locul de amplasare: Lyon




de damien ob » 11/10/07, 08:20

Am 27 de ani,
Am un DUT în biologia mediului și am făcut și un an de specializare în gestionarea deșeurilor.
În prezent lucrez într-un serviciu de igienă municipală,
și în cele din urmă sunt în regiunea Lyon.

Atât pentru detalii.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
toto65
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 490
Înregistrare: 30/11/06, 20:01




de toto65 » 11/10/07, 14:00

Buna Damien
ai vazut linkul meu?
Exista licenta (SER) Stiinta energie regenerabila optiunea termica sau fotovoltaica. îți vorbește asta?
In rest exista CNAM SUR Albi care ofera licenta Stiinta Energiei Regenerabile.
Există Montpellier care are o pregătire bună în acest domeniu.

Călătoria ta mă interesează. Tu spui:
un an de specializare in managementul deseurilor

Unde ai facut asta?, este o licenta pro?
Ți-a plăcut sau nu? Lucrezi într-un departament de igienă. Este legat de anul de specializare, ne poți spune mai multe?
Cum vrei să te reorientezi, Congecif fungecif?
Pun multe întrebări, dar pregătirea este foarte importantă pentru mine. În plus, subiectul nu este foarte dezvoltat. Experiența ta va fi utilă altora.
0 x

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 144