Lumina zilei cu Solatube

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6980
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2905

Lumina zilei cu Solatube




de gegyx » 03/12/05, 13:02

Lumina zilei cu Solatube

Venind din Australia, „Solatube”: o cupolă pe acoperiș surprinde lumina zilei; este transmis într-un tub mare, bine reflectant, prin pod, apoi redistribuit în tavanul unei camere interioare.

http://www.solatube.fr/
http://www.vilumine.com/
http://colipin.free.fr/

Țeava reflectorizantă este mai elementară decât tehnologia din fibră de sticlă pentru transportul luminii; poate fi greoaie într-o mansardă; un lanț de hipermarketuri a adoptat sistemul; acest lucru este valabil în plafoanele false ale unei suprafețe mari, pentru a economisi luminile fluorescente.
Într-o casă, vara, mă tem că va deveni un radiator.

Cred că senzorul de acoperiș este de tip „lentilă Fresnel”, pentru a recupera lumina naturală indirectă; distribuitorul de tavan, un dispozitiv echivalent pentru difuzarea în toate direcțiile.

Tehnologia „oglindă Fresnel” de suprafață plană se va dezvolta cu siguranță în anii următori. O suprafață mare de colectare face posibilă concentrarea soarelui, direcționarea și concentrarea acestuia către celulele fotovoltaice, ocupând o suprafață mai mică și capabilă să funcționeze la o temperatură mai ridicată.

Gegyx
0 x
Avatar de l'Utilisateur
minguinhirigue
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 01/05/08, 21:30
Locul de amplasare: Strasbourg
x 1




de minguinhirigue » 16/07/08, 22:13

Solatube și celălalt dispozitiv de purtare a luminii tunelului sunt la fel de multe capcane de lumină precum capcane termice, din păcate nefavorabile vara, precum se pare iarna!

Într-adevăr, atunci când ne uităm la specificațiile termice, este vorba despre deschideri care au o performanță termică echivalentă cu geamurile simple, poate din cauza lungimii lor mari de schimb cu aerul interior. Aceste efecte sunt mai puțin dăunătoare cu senzorii cu fibră optică ... Dar acestea sunt acum supraevaluate ...

Nu ezitați să mă corectați ... Aștept performanțe mai bune la toate acestea, în toate produsele atractive ...
0 x
ajun
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 11/09/08, 18:46

Izolare




de ajun » 12/09/08, 08:57

Bonjour à tous,

Despre aceste solatube, aș vrea să știu ce tip de izolație ar trebui folosită pentru a izola conducta care trece prin mansardele neîncălzite. Aveți informații, feedback? Poate exista o „încălzire” a izolației atunci când aceasta este apăsată pe conducta tubului?

Mulțumesc anticipat dacă mă puteți ajuta,
0 x

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 90