scândură afectată de umiditate

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
kiki
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 02/04/07, 13:23
Locul de amplasare: auvergne

scândură afectată de umiditate




de kiki » 02/04/07, 13:59

Bună ziua tuturor.
100% verde, sunt pe cale să achiziționez o mică cabană din bușteni în inima Auvergne, o cabană veche de aproximativ 15 ani, pentru a-l face locul de reședință pe termen foarte lung. Dar există un dezavantaj care mă sperie și mă face să ezit să fac achiziția ...
Pe fațada sudică a cabanei, foarte expusă soarelui și ploii, două scânduri au luat umezeală la intersecția lor timp de aproximativ 10 cm. Și unghiul. Puteți introduce un cuțit foarte ușor. Când ne uităm la una dintre aceste două scânduri din lateral, putem vedea o ciupercă. Orice altceva din cabană este în stare perfectă și a fost foarte bine întreținut.
Acest defect a fost văzut de un tâmplar care m-a sfătuit să tratez ciuperca, să dublu fațada, să întăresc unghiul în cauză și să protejez toate unghiurile sudice.
Întrebarea mea este deci următoarea: este această problemă serioasă? Îmi asum riscuri de degradare în timp? Această achiziție este un angajament pe termen lung pentru mine și nu vreau să investesc dacă există un risc. Așadar, vă mulțumesc în avans pentru sfaturile dvs., care vor influența semnarea sau nu a contractului de vânzare la sfârșitul lunii aprilie.

Apropo, am o altă întrebare despre izolare. Această cabană este realizată din scânduri simple, izolate cu lână de piatră și apoi cu lambriuri. Este suficient? După 15 ani, nu există riscul ca vata de piatră să se fi calmat?

Vă mulțumesc tuturor.
Ne vedem în curând.
0 x
kiki
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 02/04/07, 13:23
Locul de amplasare: auvergne




de kiki » 02/04/07, 14:13

Detalii despre grosimi:
butuc: 5 cm
lână de stâncă: 5 cm
gol de aer: puteți trece o mână plată
lambriuri: 1,5 cm
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 03/04/07, 17:26

kiki a scris:Detalii despre grosimi:
butuc: 5 cm
lână de stâncă: 5 cm
gol de aer: puteți trece o mână plată
lambriuri: 1,5 cm


nu aveți o fotografie, astfel încât să putem localiza mai bine problema?
0 x
kiki
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 02/04/07, 13:23
Locul de amplasare: auvergne




de kiki » 03/04/07, 17:39

Am doar vedere din față, dar nu prea putem vedea ... Încerc să ajung la ea.

https://www.econologie.com/fichiers/partager/222.JPG
0 x
bpval
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 561
Înregistrare: 06/10/06, 17:27




de bpval » 03/04/07, 18:56

bonjour

Săpat cu ușurință vârful unui cuțit într-o scândură de 15 ani nu ar trebui să fie posibil.

În primul rând, a fost cu adevărat o ciupercă care a provocat pagubele
sau este doar oportunist deoarece această parte este prea umedă.

Ar trebui încercată căutarea unei cauze a umidității captive sau chiar a infiltrării indirecte.

Ar trebui (dacă nu ați făcut deja acest lucru) să efectuați un sondaj prin atingerea lemnului (sunetul complet este OK)

Dacă într-adevăr există doar aceste două scânduri implicate, în acest moment poate fi luată în considerare o reparație.

DAR pune mereu întrebarea: de ce în acest loc?
Dacă răspunsul nu se găsește .... răsculează-te peste ceva timp

A+
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Misterloxo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 480
Înregistrare: 10/02/03, 15:28
x 1




de Misterloxo » 04/04/07, 11:00

ne putem întreba, de asemenea, dacă degradarea nu se datorează altor paraziți ai lemnului ...
0 x
Învățarea neascultării este o călătorie lungă. Este nevoie de o viață pentru a atinge perfecțiunea. Maurice Rajsfus
A gândi este să spui nu. Alain, filosof

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 83