Casă bioclimatică

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Rahanboy
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 02/10/06, 14:51

Casă bioclimatică




de Rahanboy » 02/10/06, 21:57

Bună ziua, în proiectul de renovare al unei clădiri din piatră, aș dori să profit cât mai mult de bioclimatic. Dar, în afară de ceea ce îmi dictează raționamentul, nu am nicio metodă și aș vrea să fiu informat despre o carte bună nu prea științifică, cu aplicare imediată.

Oricum, toată lumea știe și nu plătește nimic;)

marfă
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 03/10/06, 09:53

Hei, iată-l din nou pe Rahan :D

Christophe, poți să-i spui postările în cauză?

a fost asta https://www.econologie.com/forums/maison-bio ... t2255.html

Ar trebui să descrieți clădirea:
Compoziția pereților, pereților, podelei
tipul acoperișului
Suprafețe de perete, geam simplu sau dublu, podea, orientare, altitudine, număr de niveluri, planuri?
tipul de fundație
Cosuri de fum?
Izolație dacă există
tip curent de încălzire, stare

și ceea ce vă imaginați ca un tip de muncă (în funcție de mijloace) grele, ușoare ...
înlocuirea geamurilor
Reparații de podea
nou sistem de încălzire
Izolare
Ventilare...
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 03/10/06, 10:07

La capitolul cărți, există una chiar bună: „izolarea ecologică” de JP Oliva. Este cartea mea de noptieră. : Cheesy:
Nu este vorba tocmai despre casa bioclimatică, dar acolo există o mulțime de informații bogat ilustrate. Același autor a scris recent o altă carte „design bioclimatic”. Nu l-am citit inca dar daca este la fel de bine facut ca si precedentul, va deveni rapid o biblie pe subiect... Imagine
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Rahanboy
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 02/10/06, 14:51

Bateți câinele




de Rahanboy » 03/10/06, 12:17

Am deja cartea pe care mi-o oferiți și cu siguranță este grozavă și așa cum spuneți pe bună dreptate, este același lucru și despre bioclamatică, cine știe această carte???

In rest pentru partea tehnica am cateva informatii dar nu toate inca, si am si planuri, cum le pot pune la dispozitie???

marfă
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 03/10/06, 12:20

Capt_Maloche a scris:Christophe, poți să-i spui postările în cauză?


Uh, nu stiu forum pe de rost : Cheesy:

Îl sfătuiesc să folosească motoarele de căutare: search.php

În rest, articolul despre izolatori naturali:
https://www.econologie.com/les-isolants- ... -3168.html

Și apoi această carte: https://www.econologie.com/l-habitat-eco ... -2616.html
Dernière édition alin Christophe 03 / 04 / 15, 13: 48, editate 2 ori.
0 x
derferic
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 16/03/05, 11:30




de derferic » 03/10/06, 12:27

Bună, am cele două cărți despre care vorbești. Ambele sunt excelente, preferința mea este a doua pe designul bioclimatic. Aduce o multitudine de idei care vă pot fi utile în renovare. Cum ar fi instalarea copacilor, amenajarea încăperilor, poziționarea deschiderilor, stocarea energiei solare, calculul proiecției acoperișului, încălzire, fântână canadiană, ventilație etc... O adevărată mină informație super bine scrisă
Este cu adevărat o carte obligatorie care vă va permite să faceți cele mai bune alegeri la un cost mai mic. Costa 32€ dar chiar merita, este o investitie pe termen lung, o recomand cu drag.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 03/10/06, 13:00

Ah, stocarea energiei solare... asta mă interesează.

Voi aminti și cartea lui François DESOMBRE „Aștept o casă”.
Este foarte complet și actualizat în mod regulat.
:P
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 03/10/06, 13:14

Am comandat al 2-lea de la Fnac azi dimineata. Dacă este la fel de bun ca primul, sunt sigur că 1 de euro vor fi investiți cu înțelepciune.

Puteți răsfoi câteva pagini din această carte aici
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Rahanboy
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 02/10/06, 14:51

răspunde Capt_Maloche




de Rahanboy » 03/10/06, 14:32

Ca răspuns la Capt_Maloche, aș dori să ofer informațiile și planurile pe care le am asupra proiectului meu, cum le pot pune la dispoziție ???
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2

Re: răspundeți Capt_Maloche




de Targol » 03/10/06, 14:38

Rahanboy a scris:Ca răspuns la Capt_Maloche, aș dori să ofer informațiile și planurile pe care le am asupra proiectului meu, cum le pot pune la dispoziție ???


răspuns în acest subiect de el însuși el maestro : Cheesy:
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 168